FootSam
FOOTBALL DATA

E. Yanal

Uppdrag avslutade

Türkiye · 64 år

286 matcher, 11 klubbar mellan 2011 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

286matcher
115–87–84V–O–F
1.51poäng/match
40 %vinstprocent
432poäng
423–345mål
+78målskillnad
93hållna nollor
1158784
Bäst iFenerbahçe1.64 p/m61 matcher
Svagast iAntalyaspor1.23 p/m48 matcher
Bästa säsong20191.81 p/m32 matcher
Flest matcherTrabzonspor89 matcher

186 av 286 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

19962026
Denizlispor1998–2000
Ankaragücü2000–2002
Türkiye2004–2005
Manisaspor2005–2007
Trabzonspor2007–2009
Eskişehirspor2011–2013
Fenerbahçe2013–2014
Trabzonspor2014–2015
Trabzonspor2016–2017
Fenerbahçe2018–2020
Antalyaspor2020–2021
Amed2024

Poäng per match, period för period

Fenerbahçe 2018–20201.6959
Trabzonspor 2014–20151.6739
Eskişehirspor 2011–20131.6172
Trabzonspor 2016–20171.5349
Antalyaspor 2020–20211.2348
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
DenizlisporTurkey1996inga matcher i vår databas
DenizlisporTurkey1996inga matcher i vår databas
DenizlisporTurkey1998–2000inga matcher i vår databas
AnkaragücüTurkey2000–2002inga matcher i vår databas
Gençlerbirliği S.K.Turkey2002–2004inga matcher i vår databas
Türkiye2004–2005inga matcher i vår databas
ManisasporTurkey2005–2007inga matcher i vår databas
TrabzonsporTurkey2007–2009inga matcher i vår databas
EskişehirsporTurkey2011–201372312318113791161.61
FenerbahçeTurkey2013–20141001120
TrabzonsporTurkey2014–2015391811106951651.67
TrabzonsporTurkey2016–2017492015147153751.53
FenerbahçeTurkey2018–20205928161599671001.69
AntalyasporTurkey2020–2021481417175261591.23
AlanyasporTurkey20233102253
AmedTurkey202473319412

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.64 p/mFenerbahçepå 61 matcher
Bästa målskillnad+0.49 per matchFenerbahçe101–71 på 61 matcher
Flest matcher89Trabzonspor38–26–25
Flest vinster38Trabzonsporpå 89 matcher
Flest poäng140Trabzonsporpå 89 matcher
Längsta sejour72 matcherEskişehirspor2011–2013

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Eskişehirspor · 1.71 p/m på 31 matcher112012 · Eskişehirspor · 1.54 p/m på 41 matcher122013 · Fenerbahçe · 0.00 p/m på 1 matcher132014 · Trabzonspor · 1.67 p/m på 39 matcher142016 · Trabzonspor · 1.57 p/m på 42 matcher162017 · Trabzonspor · 1.13 p/m på 8 matcher172018 · Fenerbahçe · 1.50 p/m på 28 matcher182019 · Fenerbahçe · 1.81 p/m på 32 matcher192020 · Antalyaspor · 1.27 p/m på 40 matcher202021 · Antalyaspor · 1.00 p/m på 8 matcher212022 · Alanyaspor · 0.67 p/m på 6 matcher222024 · Amed · 1.30 p/m på 10 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FenerbahçeTrabzonsporFenerbahçeAntalyasporAlanyasporAmedsnitt 1.51match 1286
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.46 mot karriärsnittetMatch 179216 · 2019-02-252020-02-05Fenerbahçe22 vinster av 38 · 7439
Svagaste sträckan0.89 p/m0.62 mot karriärsnittetMatch 241278 · 2021-02-032024-08-19AntalyasporAlanyasporAmed7 vinster av 38 · 3758

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.64 mot 1.42.

4-2-3-1105 66.5 %1.42 p/m
4-1-4-133 20.9 %1.30 p/m
4-3-314 8.9 %1.64 p/m
3-5-22 1.3 %
4-4-1-12 1.3 %
3-4-31 0.6 %
4-4-21 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Fenerbahçe
4-2-3-14-1-4-1
54
Antalyaspor
4-2-3-14-1-4-1
45
Trabzonspor
4-2-3-14-1-4-1
43
Amed
4-2-3-14-1-4-14-3-3
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 158 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Eskişehirspor2011-12-042012-04-21

FöreMichael Heinz Skibbe1.42 12
UnderHan1.63 27+0.21

Eskişehirspor2012-04-292013-05-19

UnderHan1.60 45
EfterE. Sağlam1.37 65−0.23

Trabzonspor2014-11-012015-05-30

UnderHan1.67 39
EfterShota Arveladze1.50 14−0.17

Trabzonspor2016-08-202017-10-15

FöreH. Mandıralı1.14 22
UnderHan1.50 50+0.36
EfterR. Çalımbay1.81 31+0.31

Antalyaspor2020-11-022021-10-01

FöreT. Tuna1.55 29
UnderHan1.23 48−0.32
EfterNuri Sahin1.50 94+0.27

Amed2024-08-112024-10-27

UnderHan1.30 10
EfterS. Çetin1.57 30+0.27

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 4 andraplatser sedan 1996
02
04
06
08
10
12
14
16
18
20

Ett steg per år från 2002 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • CupTurkey2020/2021Tvåa
  • Süper LigTurkey2013/2014Vinnare
  • Super CupTurkey2013/2014Tvåa
  • CupTurkey2003/2004Tvåa
  • CupTurkey2002/2003Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.41 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.08snitt 1.541.79
HögstFenerbahçe1.64 p/m på 61
LägstAntalyaspor1.23 p/m på 48
Spann0.41 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

E. Yanal
  • Rutinerad286 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför E. Yanal med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare