FootSam
FOOTBALL DATA

E. Sağlam

Uppdrag avslutade

Türkiye · 56 år

208 matcher, 8 klubbar, 2 länder mellan 2011 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

208matcher
83–51–74V–O–F
1.44poäng/match
40 %vinstprocent
300poäng
282–253mål
+29målskillnad
65hållna nollor
835174
Bäst iKocaelispor1.86 p/m42 matcher
Svagast iBursaspor1.21 p/m33 matcher
Bästa säsong20242.06 p/m17 matcher
Flest matcherEskişehirspor65 matcher

126 av 208 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20042026
Samsunspor2004–2005
Kayserispor2005–2007
Beşiktaş2007–2008
Bursaspor2009–2013
Eskişehirspor2013–2015
Samsunspor2019–2021
Kocaelispor2023–2024

Poäng per match, period för period

Kocaelispor 20241.9315
Kocaelispor 2023–20241.8621
Samsunspor 2019–20211.8539
Eskişehirspor 2013–20151.3765
Bursaspor 20151.2015
Bursaspor 2009–20131.1217
Kayserispor 20180.8318
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
SamsunsporTurkey2004–2005inga matcher i vår databas
KayserisporTurkey2005–2007inga matcher i vår databas
BeşiktaşTurkey2007–2008inga matcher i vår databas
BursasporTurkey2009–2013174761818191.12
EskişehirsporTurkey2013–2015652320228774891.37
BursasporTurkey2015156091719181.20
Yeni MalatyasporTurkey20173111444
Tractor SaziIran201860242102
KayserisporTurkey20181843111932150.83
SamsunsporTurkey2019–202139201276440721.85
Tractor SaziIran2022inga matcher i vår databas
KocaelisporTurkey2023–20242112363424391.86
KocaelisporTurkey2024159242216291.93

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.86 p/mKocaelisporpå 42 matcher
Bästa målskillnad+0.62 per matchSamsunspor64–40 på 39 matcher
Flest matcher65Eskişehirspor23–20–22
Flest vinster24Kocaelisporpå 42 matcher
Flest poäng89Eskişehirsporpå 65 matcher
Längsta sejour65 matcherEskişehirspor2013–2015

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Bursaspor · 1.12 p/m på 17 matcher112013 · Eskişehirspor · 1.36 p/m på 45 matcher132014 · Eskişehirspor · 1.40 p/m på 20 matcher142015 · Bursaspor · 1.31 p/m på 16 matcher152017 · Yeni Malatyaspor · 0.50 p/m på 8 matcher172018 · Kayserispor · 0.81 p/m på 21 matcher182019 · Samsunspor · 0.50 p/m på 2 matcher192020 · Samsunspor · 1.92 p/m på 37 matcher202023 · Kocaelispor · 1.72 p/m på 25 matcher232024 · Kocaelispor · 2.06 p/m på 17 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123EskişehirsporBursasporYeni MalatyasporTractor SaziKayserisporSamsunsporKocaelisporsnitt 1.44match 1208
Starkaste sträckan2.11 p/m+0.67 mot karriärsnittetMatch 141178 · 2020-11-292023-11-12SamsunsporKocaelispor24 vinster av 38 · 6736
Svagaste sträckan0.84 p/m0.60 mot karriärsnittetMatch 93130 · 2015-10-282020-09-13BursasporYeni MalatyasporTractor SaziKayserisporSamsunspor8 vinster av 38 · 4165

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.82 mot 1.55.

4-2-3-164 64 %1.55 p/m
4-1-4-122 22 %1.82 p/m
4-3-39 9 %
4-5-13 3 %
4-4-1-12 2 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Kocaelispor
4-2-3-1
37
Samsunspor
4-2-3-14-1-4-1
35
Kayserispor
4-2-3-1
17

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 100 matcher mellan 2017 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Eskişehirspor2013-08-182014-12-29

FöreE. Yanal1.60 45
UnderHan1.37 65−0.23
EfterMichael Heinz Skibbe1.20 30−0.17

Bursaspor2015-08-082015-12-01

FöreŞ. Güneş1.67 49
UnderHan1.20 15−0.47

Yeni Malatyaspor2017-08-132017-09-16

UnderHan0.80 5
EfterErol Bulut1.45 71+0.65

Samsunspor2019-12-052021-05-22

UnderHan1.85 39
EfterMehmet Altıparmak1.38 8−0.47

Kocaelispor2023-08-122024-02-17

FöreFırat Gül1.38 8
UnderHan1.79 24+0.41
EfterMustafa Gürsel1.09 11−0.70

Kocaelispor2024-05-162024-12-18

FöreMustafa Gürsel1.09 11
UnderHan1.94 18+0.85

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 5 andraplatser sedan 2004
07
08
09
10
11
12
13
14
15

Ett steg per år från 2007 till 2015, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupTurkey2015/2016Tvåa
  • CupTurkey2013/2014Tvåa
  • CupTurkey2011/2012Tvåa
  • Super CupTurkey2010/2011Tvåa
  • Süper LigTurkey2009/2010Vinnare
  • Super CupTurkey2007/2008Tvåa
11 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2004 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Süper LigTurkey1999/2000Tvåa
  • Süper LigTurkey1998/1999Tvåa
  • CupTurkey1998/1999Tvåa
  • CupTurkey1997/1998Vinnare
  • Super CupTurkey1997/1998Vinnare
  • Atatürk CupTurkey1997/1998Tvåa
  • Süper LigTurkey1996/1997Tvåa
  • Chancellor CupTurkey1996/1997Vinnare
  • Super CupTurkey1995/1996Tvåa
  • Chancellor CupTurkey1995/1996Tvåa
  • Süper LigTurkey1994/1995Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.65 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.06snitt 1.562.01
HögstKocaelispor1.86 p/m på 42
LägstBursaspor1.21 p/m på 33
Spann0.65 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.27 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför E. Sağlam med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.