FootSam
FOOTBALL DATA

Mehmet Altıparmak

Aktiv

Türkiye · 57 år · Amed

153 matcher, 21 klubbar mellan 2013 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

153matcher
61–38–54V–O–F
1.44poäng/match
40 %vinstprocent
221poäng
212–183mål
+29målskillnad
46hållna nollor
613854
Bäst iAmed2.10 p/m20 matcher
Svagast iEsenler Erokspor1.18 p/m22 matcher
Bästa säsong20252.10 p/m20 matcher
Flest matcherGaziantep FK30 matcher

149 av 153 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Amed 2025–nu2.1020
Gaziantep FK 2018–20191.7330
Akhisarspor 2019–20201.4719
Esenler Erokspor 2023–20251.2520
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Kartalspor2007–2008inga matcher i vår databas
Tarsus İdman Yurdu2009inga matcher i vår databas
Anadolu Selçukspor2009–2010inga matcher i vår databas
AltayTurkey2011inga matcher i vår databas
Yeni MalatyasporTurkey2012–2013inga matcher i vår databas
Kartalspor2013inga matcher i vår databas
AlanyasporTurkey2013–20144202456
DenizlisporTurkey20151010001
ManisasporTurkey2016inga matcher i vår databas
Gümüşhanespor2017inga matcher i vår databas
ElazığsporTurkey20172101433
Erzurumspor FKTurkey2017–201850144151
Gaziantep FKTurkey2018–20193015785729521.73
AkhisarsporTurkey2019–2020197752118281.47
HataysporTurkey2020943210615
KasımpaşaTurkey202073228611
Gençlerbirliği S.K.Turkey20214022152
SamsunsporTurkey20216312111010
KocaelisporTurkey202292347119
Esenler EroksporTurkey2023–2025207492725251.25
Serik SporTurkeyfrån 2025inga matcher i vår databas
AmedTurkey2025–nu2013344224422.10

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.10 p/mAmedpå 20 matcher
Bästa målskillnad+0.93 per matchGaziantep FK57–29 på 30 matcher
Flest matcher30Gaziantep FK15–7–8
Flest vinster15Gaziantep FKpå 30 matcher
Flest poäng52Gaziantep FKpå 30 matcher
Längsta sejour30 matcherGaziantep FK2018–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232013 · Alanyaspor · 1.50 p/m på 2 matcher132014 · Alanyaspor · 1.50 p/m på 2 matcher142015 · Denizlispor · 1.00 p/m på 1 matcher152017 · Erzurumspor FK · 0.75 p/m på 4 matcher172018 · Gaziantep FK · 1.54 p/m på 37 matcher182019 · Akhisarspor · 1.61 p/m på 33 matcher192020 · Kasımpaşa · 1.00 p/m på 13 matcher202021 · Kocaelispor · 1.05 p/m på 19 matcher212023 · Esenler Erokspor · 0.00 p/m på 1 matcher232024 · Esenler Erokspor · 1.24 p/m på 21 matcher242025 · Amed · 2.10 p/m på 20 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123DenizlisporElazığsporErzurumspor FKGaziantep FKAkhisarsporHataysporKasımpaşaGençlerbirliği S.K.SamsunsporKocaelisporEsenler EroksporAmedsnitt 1.44match 1153
Starkaste sträckan1.79 p/m+0.35 mot karriärsnittetMatch 116153 · 2024-09-152026-01-25Esenler EroksporAmed20 vinster av 38 · 6746
Svagaste sträckan0.95 p/m0.49 mot karriärsnittetMatch 80117 · 2020-09-132024-09-20KasımpaşaGençlerbirliği S.K.SamsunsporKocaelisporEsenler Erokspor9 vinster av 38 · 3857

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.43 mot 1.32.

4-2-3-165 58.6 %1.32 p/m
4-3-314 12.6 %1.43 p/m
4-1-4-112 10.8 %1.08 p/m
4-4-28 7.2 %
5-3-27 6.3 %
4-5-12 1.8 %
3-4-31 0.9 %
4-4-1-11 0.9 %
5-4-11 0.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Esenler Erokspor
4-2-3-15-3-2
20
Amed
4-2-3-1
20
Gaziantep FK
4-2-3-1
18
Hatayspor
4-2-3-14-4-2
11
Kocaelispor
4-3-34-2-3-1
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 111 matcher mellan 2018 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Erzurumspor FK2017-11-302018-09-25

UnderHan0.56 9
EfterM. Özdilek1.11 19+0.55

Gaziantep FK2018-10-072019-05-30

FöreY. Koşukavak1.38 8
UnderHan1.73 30+0.35

Akhisarspor2019-08-072020-01-24

FöreE. Kahyaoğlu1.12 17
UnderHan1.38 21+0.26
EfterYılmaz Vural1.76 17+0.38

Hatayspor2020-02-212020-07-18

FöreM. Sönmez1.89 70
UnderHan2.00 12+0.11

Kasımpaşa2020-09-132020-10-30

FöreF. Çapa1.87 15
UnderHan1.57 7−0.30

Gençlerbirliği S.K.2021-02-032021-03-07

FöreMustafa Kaplan1.06 16
UnderHan0.33 6−0.73
EfterOzcan Bizati1.31 13+0.98

Samsunspor2021-08-202021-10-16

FöreE. Sağlam1.85 39
UnderHan1.38 8−0.47
EfterF. Çapa1.52 25+0.14

Kocaelispor2022-01-082022-04-10

UnderHan0.82 11
EfterFırat Gül1.38 8+0.56

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2007
  • Super CupTurkey2019/2020Tvåa
3 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2007 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • 1. LigTurkey2001/2002Vinnare
  • Super CupTurkey1987/1988Tvåa
  • CupTurkey1986/1987Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.92 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.03snitt 1.602.25
HögstAmed2.10 p/m på 20
LägstEsenler Erokspor1.18 p/m på 22
Spann0.92 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.33 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Mehmet Altıparmak
  • Resande tränare13 klubbar, 12 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Mehmet Altıparmak med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare