Adanaspor
1. Lig 2024/25 · Yeni Adana Stadyumu · Grundad 1954
- Poäng
- 30
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 7–9–22
- Mål
- 32–75
- Målskillnad
- -43
- Poäng/match
- 0.79
- Vinstprocent
- 18 %
- F. Ciccolini1 sep–1 sep
- K. Kılıç1 sep–1 okt
- Y. Şimşek1 okt–1 feb
- H. Keleş1 feb–1 apr
- E. Ünal1 apr–1 maj
- Y. Akbaşlıfrån 1 maj
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 5
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 2 poäng av 18
Lika i paus
14matcher
- 1
- Vann
- 8
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
18matcher
- 1
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 17
- Förlust
Räddade 3 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.82mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 3.05
- Hemma
- 2.58
- Borta
- Över 1.5 mål28 av 3874 %
- Över 2.5 mål19 av 3850 %
- Över 3.5 mål12 av 3832 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
11 mål i första halvlek, 23 i andra (68 % efter paus). Insläppta: 33 och 34 (47 % efter paus).
Bygger på 34 gjorda och 73 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 32 gjorda och 75 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.59 (-42.7 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.33
- Skillnad
- -0.49 (-36.7 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.34
- Skillnad
- +0.64 (+47.8 %)
- I ligan
- 19 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 31.4 %
- Skillnad
- -10.3 % (-32.9 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 31.6 %
- Skillnad
- +18.4 % (+58.4 %)
- I ligan
- 19 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 4 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
10av 10100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.61
- Skillnad
- -0.71 (-44.4 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.14
- Skillnad
- -0.46 (-40.2 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 0.46
- Skillnad
- -0.25 (-54.7 %)
- Störst i ligan
- 17 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-124 matcher 65 %
- 4-1-4-16 matcher 16 %
- 3-4-2-12 matcher 5 %
- 5-4-12 matcher 5 %
- 3-4-1-21 match 3 %
- 4-4-21 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter4
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
N. Aslan27 år | 17 | 1486 | 0 | 0 | 5 | 0 | 7.14 |
K. Çelikay36 år | 9 | 748 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.20 |
J. Yılmaz19 år | 8 | 675 | 0 | 0 | 1 | — | 7.33 |
Muhammed Emin Çelik19 år | 2 | 61 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
I. Donkor28 år | 28 | 2446 | 0 | 0 | 0 | 2 | 6.75 |
M. Yıldırım28 år | 27 | 1897 | 6 | 1 | 4 | 2 | 6.91 |
F. Kurucuk26 år | 15 | 1125 | 2 | 0 | 1 | — | 6.85 |
H. Hatipoğlu35 år | 12 | 974 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6.83 |
H. Aytekin21 år | 11 | 857 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.60 |
A. Fofana24 år | 9 | 676 | 0 | 0 | 1 | — | 6.67 |
Y. Can Esendemir23 år | 11 | 628 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6.70 |
Cem Güzelbay20 år | 11 | 578 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.34 |
F. Katipoğlu24 år | 13 | 569 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.79 |
Yasin Midilic17 år | 8 | 329 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.72 |
U. Demirok36 år | 2 | 180 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7.30 |
O. Matur24 år | 3 | 154 | 0 | 0 | 1 | — | 6.50 |
S. Izmirlioglu26 år | 1 | 90 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7.00 |
Mittfältare17
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. Innocent28 år | 17 | 1207 | 1 | 0 | 8 | 0 | 6.91 |
C. Diakité21 år | 16 | 1169 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7.13 |
S. Yépié Yépié21 år | 15 | 1056 | 0 | 2 | 5 | 0 | 6.76 |
A. Dabo23 år | 17 | 1003 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.81 |
E. Durmaz24 år | 12 | 890 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6.47 |
H. Alpsoy27 år | 14 | 880 | 0 | 1 | 2 | — | 6.67 |
O. Çınar28 år | 17 | 495 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6.53 |
T. Gemicibaşı28 år | 6 | 434 | 1 | 0 | 1 | — | 7.08 |
D. Şenyurt19 år | 7 | 340 | 0 | 1 | 1 | 0 | 7.00 |
Emir Can Aksu19 år | 3 | 224 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.20 |
E. Çekiçi27 år | 3 | 197 | 2 | 0 | 0 | — | 6.50 |
L. Sadiku33 år | 3 | 182 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.65 |
M. Cihan23 år | 3 | 160 | 0 | 0 | 0 | — | 6.27 |
| 2 | 135 | 0 | 0 | 0 | — | 6.80 | |
M. Mollaoğlu21 år | 4 | 49 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 |
Azer İpek19 år | 1 | 14 | 0 | — | 1 | 0 | — |
IÌ. Solmaz15 år | 1 | 8 | 0 | — | 0 | 0 | — |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Ciss25 år | 30 | 2400 | 6 | 1 | 4 | 0 | 7.12 |
S. Çikalleshi34 år | 14 | 1108 | 3 | 0 | 5 | 0 | 6.88 |
A. Ivan27 år | 15 | 1098 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6.72 |
M. Altunbaş21 år | 14 | 666 | 4 | 0 | 2 | — | 6.61 |
Candeias36 år | 5 | 443 | 2 | 0 | 2 | — | 6.76 |
S. Koç35 år | 6 | 359 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.78 |
D. Emeksiz24 år | 17 | 283 | 1 | 0 | 2 | — | 6.61 |
A. Tapsoba22 år | 4 | 159 | 0 | 0 | 1 | — | 7.00 |
B. Tuzun18 år | 5 | 26 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
Alp Efe Kılınç20 år | 4 | 17 | 0 | 0 | 0 | — | 6.70 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 54 rader är märkta.
10 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.