FootSam
FOOTBALL DATA

Emre Belözoğlu

Aktiv

Türkiye · 45 år · Antalyaspor

125 matcher, 3 klubbar mellan 2022 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

125matcher
46–36–43V–O–F
1.39poäng/match
37 %vinstprocent
174poäng
166–159mål
+7målskillnad
35hållna nollor
463643
Bäst iBaşakşehir1.67 p/m57 matcher
Svagast iAntalyaspor0.97 p/m30 matcher
Bästa säsong20221.76 p/m54 matcher
Flest matcherBaşakşehir57 matcher

125 av 125 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20212026
Başakşehir2021–2023
Ankaragücü2023–2024
Antalyaspor2025–nu

Poäng per match, period för period

Başakşehir 2021–20231.7056
Ankaragücü 2023–20241.4533
Antalyaspor 2025–nu0.9730
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
BaşakşehirTurkey2021–2023562714158762951.70
AnkaragücüTurkey2023–202433121294938481.45
AntalyasporTurkey2025–nu3078152650290.97

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.67 p/mBaşakşehirpå 57 matcher
Bästa målskillnad+0.42 per matchBaşakşehir87–63 på 57 matcher
Flest matcher57Başakşehir27–14–16
Flest vinster27Başakşehirpå 57 matcher
Flest poäng95Başakşehirpå 57 matcher
Längsta sejour56 matcherBaşakşehir2021–2023

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012322232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123AnkaragücüAntalyasporsnitt 1.39match 1125
Starkaste sträckan1.89 p/m+0.50 mot karriärsnittetMatch 138 · 2022-07-212023-03-12Başakşehir21 vinster av 38 · 6435
Svagaste sträckan0.87 p/m0.52 mot karriärsnittetMatch 88125 · 2024-04-192025-12-08AnkaragücüAntalyaspor7 vinster av 38 · 3262

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.64 mot 1.26.

4-2-3-147 38.5 %1.26 p/m
4-1-4-135 28.7 %1.31 p/m
4-3-328 23 %1.64 p/m
4-4-26 4.9 %
3-4-2-12 1.6 %
5-3-22 1.6 %
3-4-31 0.8 %
5-4-11 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Başakşehir
4-3-34-1-4-1
57
Ankaragücü
4-2-3-14-1-4-1
35
Antalyaspor
4-2-3-1
30

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 122 matcher mellan 2022 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Başakşehir2022-07-212023-09-02

FöreE. Sözer1.94 31
UnderHan1.67 57−0.27
EfterCagdas Atan1.66 90−0.01

Ankaragücü2023-10-072024-05-26

FöreT. Kafkas1.23 22
UnderHan1.32 38+0.09
EfterC. Arslan1.20 5−0.12

Antalyaspor2025-01-192025-05-30

FöreAlexsandro de Souza1.33 21
UnderHan1.15 20−0.18
EfterErol Bulut1.80 5+0.65

Antalyaspor2025-09-202025-10-26

FöreErol Bulut1.80 5
UnderHan0.20 5−1.60

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2021
22
23

Ett steg per år från 2022 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • TSYD CupTurkey2023/2024Vinnare
  • CupTurkey2022/2023Tvåa
34 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2021 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Süper LigTurkey2018/2019Tvåa
  • Süper LigTurkey2016/2017Tvåa
  • CupTurkey2016/2017Tvåa
  • Süper LigTurkey2014/2015Tvåa
  • Super CupTurkey2014/2015Vinnare
  • Süper LigTurkey2013/2014Vinnare
  • Super CupTurkey2013/2014Tvåa
  • UEFA Super CupEurope2012/2013Vinnare
  • Süper LigTurkey2012/2013Tvåa
  • CupTurkey2012/2013Vinnare
  • Süper LigTurkey2011/2012Tvåa
  • CupTurkey2011/2012Vinnare
  • Süper LigTurkey2010/2011Vinnare
  • Süper LigTurkey2009/2010Tvåa
  • CupTurkey2009/2010Tvåa
  • Super CupTurkey2009Vinnare
  • CupTurkey2008/2009Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2004/2005Vinnare
  • Serie AItaly2002/2003Tvåa
  • UEFA Super CupEurope2000/2001Vinnare
  • Süper LigTurkey2000/2001Tvåa
  • CupTurkey1999/2000Vinnare
  • Atatürk CupTurkey1999/2000Tvåa
  • UEFA Europa LeagueEurope1999/2000Vinnare
  • Süper LigTurkey1999/2000Vinnare
  • Süper LigTurkey1998/1999Vinnare
  • CupTurkey1998/1999Vinnare
  • CupTurkey1997/1998Tvåa
  • Süper LigTurkey1997/1998Vinnare
  • Super CupTurkey1997/1998Tvåa
  • Süper LigTurkey1996/1997Vinnare
  • Super CupTurkey1996/1997Vinnare
  • CupTurkey1995/1996Vinnare
  • Super CupTurkey1995/1996Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.70 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.82snitt 1.401.82
HögstBaşakşehir1.67 p/m på 57
LägstAntalyaspor0.97 p/m på 30
Spann0.70 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.28 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Emre Belözoğlu med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.