FootSam
FOOTBALL DATA

Hakan Kutlu

Aktiv

Türkiye · 54 år · Vanspor FK

248 matcher, 12 klubbar mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

248matcher
78–56–114V–O–F
1.17poäng/match
32 %vinstprocent
290poäng
260–339mål
-79målskillnad
75hållna nollor
7856114
Bäst iGiresunspor1.48 p/m29 matcher
Svagast iAnkaragücü0.26 p/m23 matcher
Bästa säsong20241.59 p/m44 matcher
Flest matcherErzurumspor FK92 matcher

204 av 248 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Adana Demirspor 20181.8312
Giresunspor 2019–20201.5428
Erzurumspor FK från 20231.4792
Vanspor FK 2025–nu1.2421
Kayserispor 20161.1226
Ankaragücü 2011–20120.2623
Mersin İdman Yurdu 2013–20140.1712
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
AnkaragücüTurkey2008inga matcher i vår databas
AnkaragücüTurkey2009inga matcher i vår databas
DenizlisporTurkey2009–2010inga matcher i vår databas
ManisasporTurkey2010inga matcher i vår databas
AnkaragücüTurkey2011–2012231319115760.26
Mersin İdman YurduTurkey2013–201412021092320.17
Mersin İdman YurduTurkey2014inga matcher i vår databas
Gaziantep FKTurkey2014–201550145131
KayserisporTurkey20162678112441291.12
Adana DemirsporTurkey201812714189221.83
GiresunsporTurkey2019–20202812793434431.54
DenizlisporTurkey2021932471211
KasımpaşaTurkey20215212857
Beykoz AnadoluTurkey2022inga matcher i vår databas
Erzurumspor FKTurkeyfrån 202392382133103951351.47
Vanspor FKTurkey2025–nu216872922261.24

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.48 p/mGiresunsporpå 29 matcher
Bästa målskillnad+0.33 per matchVanspor FK29–22 på 21 matcher
Flest matcher92Erzurumspor FK38–21–33
Flest vinster38Erzurumspor FKpå 92 matcher
Flest poäng135Erzurumspor FKpå 92 matcher
Längsta sejour92 matcherErzurumspor FK2023–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Ankaragücü · 0.26 p/m på 23 matcher112012 · Mersin İdman Yurdu · 0.18 p/m på 11 matcher2013 · Mersin İdman Yurdu · 0.00 p/m på 1 matcher2014 · Gaziantep FK · 0.00 p/m på 4 matcher2015 · Kayserispor · 1.00 p/m på 12 matcher2016 · Kayserispor · 1.05 p/m på 20 matcher2018 · Adana Demirspor · 1.79 p/m på 14 matcher2019 · Giresunspor · 1.48 p/m på 29 matcher2020 · Denizlispor · 0.92 p/m på 13 matcher2021 · Kasımpaşa · 1.00 p/m på 8 matcher2022 · Erzurumspor FK · 1.25 p/m på 12 matcher2023 · Erzurumspor FK · 1.39 p/m på 36 matcher2024 · Erzurumspor FK · 1.59 p/m på 44 matcher2025 · Vanspor FK · 1.24 p/m på 21 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Mersin İdman YurduGaziantep FKKayserisporAdana DemirsporGiresunsporDenizlisporKasımpaşaErzurumspor FKVanspor FKsnitt 1.17match 1248
Starkaste sträckan1.71 p/m+0.54 mot karriärsnittetMatch 74111 · 2018-08-252020-06-23Adana DemirsporGiresunspor19 vinster av 38 · 5040
Svagaste sträckan0.16 p/m1.01 mot karriärsnittetMatch 744 · 2012-01-082016-04-04AnkaragücüMersin İdman YurduGaziantep FKKayserispor0 vinster av 38 · 2187

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-1-2 1.79 mot 1.16.

4-2-3-143 24.7 %1.16 p/m
3-4-1-228 16.1 %1.79 p/m
5-4-121 12.1 %1.52 p/m
5-3-218 10.3 %0.56 p/m
3-4-2-117 9.8 %1.59 p/m
4-1-4-113 7.5 %1.23 p/m
4-4-212 6.9 %0.75 p/m
4-3-39 5.2 %
3-4-37 4 %
3-1-4-22 1.1 %
4-5-12 1.1 %
3-5-21 0.6 %
4-4-1-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Erzurumspor FK
3-4-1-25-4-15-3-2
87
Vanspor FK
4-2-3-13-4-2-13-4-1-2
19
Kayserispor
4-2-3-1
18
Giresunspor
4-2-3-14-4-24-1-4-1
17
Denizlispor
4-1-4-1
13
Kasımpaşa
4-2-3-14-4-2
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 174 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Mersin İdman Yurdu2013-03-032013-10-02

FöreG. Bulak0.79 14
UnderHan0.17 12−0.62
EfterR. Çalımbay1.42 45+1.25

Kayserispor2016-03-052017-01-14

FöreT. Kafkas1.28 32
UnderHan1.03 31−0.25

Adana Demirspor2018-08-102018-11-11

UnderHan1.79 14
EfterYılmaz Vural1.20 10−0.59

Giresunspor2019-09-222020-07-05

FöreE. Sözeri0.89 9
UnderHan1.48 29+0.59

Denizlispor2021-01-312021-04-17

FöreY. Koşukavak0.89 9
UnderHan0.92 13+0.03
EfterA. Tandoğan0.29 7−0.63

Kasımpaşa2021-10-302021-12-18

FöreC. Arslan0.60 10
UnderHan1.00 8+0.40
EfterS. Uğurlu1.80 25+0.80

Erzurumspor FK2023-03-082025-05-15

UnderHan1.47 92
EfterSerkan Ozbalta1.98 46+0.51

Vanspor FK2025-12-072026-01-24

UnderHan1.43 7
EfterOsman Korkmaz1.06 17−0.37

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2008 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • CupTurkey1990/1991Tvåa
  • Chancellor CupTurkey1990/1991Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.22 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.11snitt 1.241.63
HögstGiresunspor1.48 p/m på 29
LägstAnkaragücü0.26 p/m på 23
Spann1.22 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.39 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Hakan Kutlu
  • Tunga uppdrag1.17 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Rutinerad248 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Resande tränare10 klubbar, 25 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Hakan Kutlu med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare