Boca Juniors
Liga Profesional Argentina 2024 · Estadio Alberto J. Armando · Grundad 1905
- Poäng
- 42
- Matcher
- 27
- V–O–F
- 11–9–7
- Mål
- 30–23
- Målskillnad
- +7
- Poäng/match
- 1.56
- Vinstprocent
- 41 %
- D. Martíneztill 1 sep
- M. Herrón1 okt–1 okt
- F. Gagofrån 1 okt
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 6
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Höll varenda ledning
Lika i paus
14matcher
- 3
- Vann
- 7
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Låg under i paus
7matcher
- 2
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Räddade 8 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
1.96mål per match, båda lagens · 27 matcher
- 1.92
- Hemma
- 2.00
- Borta
- Över 1.5 mål14 av 2752 %
- Över 2.5 mål8 av 2730 %
- Över 3.5 mål4 av 2715 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
11 mål i första halvlek, 13 i andra (46 % efter paus). Insläppta: 11 och 11 (44 % efter paus).
Bygger på 28 gjorda och 25 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 30 gjorda och 23 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.33
- Skillnad
- +0.22 (+16.8 %)
- I ligan
- 6 av 28
- Ligasnitt
- 1.02
- Skillnad
- +0.09 (+9.2 %)
- I ligan
- 9 av 28
- Ligasnitt
- 1.02
- Skillnad
- -0.17 (-16.3 %)
- I ligan
- 6 av 28
Stabilitet
- Ligasnitt
- 36.1 %
- Skillnad
- +4.6 % (+12.8 %)
- I ligan
- 7 av 28
- Ligasnitt
- 36.1 %
- Skillnad
- +0.9 % (+2.6 %)
- I ligan
- 14 av 28
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 7 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
1av 1100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.68
- Skillnad
- +0.47 (+28.0 %)
- I ligan
- 3 av 28
- Ligasnitt
- 0.98
- Skillnad
- +0.02 (+2.6 %)
- I ligan
- 12 av 28
- Ligasnitt
- 0.71
- Skillnad
- +0.45 (+63.0 %)
- Störst i ligan
- 6 av 28
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-4-212 matcher 44 %
- 4-1-3-24 matcher 15 %
- 4-3-34 matcher 15 %
- 3-5-22 matcher 7 %
- 4-2-3-12 matcher 7 %
- 3-4-1-21 match 4 %
- 3-4-31 match 4 %
- 4-3-1-21 match 4 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
Försvarare17
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
L. Advíncula34 år | 34 | 2712 | — | 6 | 2 | — | 6.99 |
L. Blanco25 år | 38 | 2597 | — | 4 | 9 | — | 6.86 |
C. Lema34 år | 25 | 2135 | 1 | 0 | 12 | — | 7.16 |
N. Figal30 år | 34 | 1917 | — | 0 | 11 | — | 6.87 |
| 24 | 1669 | 2 | 2 | 2 | — | 6.85 | |
M. Rojo34 år | 21 | 1354 | — | 0 | 9 | — | 6.81 |
M. Saracchi26 år | 17 | 1028 | 1 | 1 | 4 | — | 7.02 |
A. Anselmino19 år | 24 | 901 | — | 3 | 1 | — | 6.97 |
L. Di Lollo20 år | 25 | 837 | — | 0 | 1 | — | 6.96 |
| 15 | 609 | — | 1 | 1 | — | 6.45 | |
G. Medel36 år | 8 | 470 | — | 0 | 4 | — | 6.69 |
F. Fabra33 år | 33 | 459 | — | 1 | 1 | — | 6.77 |
L. Blondel27 år | 9 | 423 | 2 | — | 0 | 0 | 6.92 |
N. Valentini23 år | 7 | 343 | 1 | — | 1 | 0 | 6.57 |
M. Mendia20 år | 14 | 180 | — | 0 | 0 | — | 6.83 |
D. Gorosito18 år | 1 | 45 | — | 0 | 1 | — | 6.30 |
W. Molas19 år | 5 | 1 | — | 0 | 0 | — | — |
Mittfältare17
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
K. Zenón22 år | 34 | 2754 | 4 | 5 | 2 | — | 7.22 |
G. Fernández32 år | 33 | 2507 | 0 | 0 | 15 | 1 | 6.95 |
| 27 | 2291 | — | 0 | 5 | — | 7.18 | |
| 22 | 1735 | 3 | 2 | 6 | 1 | 6.91 | |
S. Rivero21 år | 30 | 1586 | 1 | 1 | 2 | — | 6.93 |
T. Belmonte25 år | 19 | 1133 | — | 0 | 3 | — | 6.93 |
E. Fernández21 år | 13 | 1090 | 2 | 1 | 4 | 0 | 7.28 |
J. Saralegui21 år | 39 | 842 | 1 | 0 | 0 | — | 6.69 |
I. Miramón20 år | 15 | 800 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.77 |
J. Campuzano28 år | 11 | 540 | — | 0 | 3 | — | 6.73 |
M. Delgado18 år | 25 | 378 | — | 0 | 2 | — | 6.68 |
A. Martegani23 år | 19 | 350 | — | 0 | 1 | — | 6.64 |
M. Benítez20 år | 5 | 252 | 0 | — | 0 | 0 | 6.86 |
E. Bullaude23 år | 5 | 217 | 0 | — | 2 | 0 | 6.70 |
J. Ramírez30 år | 2 | 60 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
S. Dalmasso19 år | 5 | 10 | — | 0 | 0 | — | 6.30 |
J. Ceballos19 år | 6 | 8 | — | 0 | 0 | — | 6.30 |
Anfallare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Merentiel28 år | 37 | 2812 | 14 | 4 | 6 | — | 7.06 |
E. Cavani37 år | 28 | 2047 | 11 | 1 | 4 | — | 6.84 |
N. Orsini29 år | 35 | 1869 | 5 | 2 | 1 | — | 6.89 |
| 18 | 1585 | 8 | 0 | 5 | — | 7.02 | |
E. Zeballos22 år | 21 | 1046 | 1 | 2 | 2 | — | 6.73 |
J. Morales21 år | 40 | 926 | 4 | 0 | 1 | — | 6.57 |
B. Aguirre21 år | 18 | 834 | 2 | 1 | 1 | — | 6.93 |
L. Langoni22 år | 20 | 771 | 1 | 1 | 3 | — | 6.74 |
L. Janson29 år | 35 | 468 | — | 0 | 1 | — | 6.58 |
D. Benedetto33 år | 10 | 232 | 1 | — | 0 | 0 | 6.79 |
V. Taborda22 år | 4 | 83 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.53 |
N. Briasco28 år | 4 | 62 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.40 |
Joaquín Ruíz17 år | 5 | 13 | — | 0 | 0 | — | 6.30 |
I. Zufiaurre18 år | 3 | 10 | — | — | 0 | — | 6.20 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 5 av 79 rader är märkta.
28 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.