FootSam
FOOTBALL DATA

Fernando Rubén Gago

Aktiv

Argentina · 40 år · Necaxa

204 matcher, 5 klubbar, 2 länder mellan 2021 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

204matcher
86–53–65V–O–F
1.52poäng/match
42 %vinstprocent
311poäng
295–254mål
+41målskillnad
64hållna nollor
865365
Bäst iRacing Club1.72 p/m106 matcher
Svagast iAldosivi0.89 p/m27 matcher
Bästa säsong20222.00 p/m54 matcher
Flest matcherRacing Club106 matcher

197 av 204 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20212026
Racing Club2021–2023
Boca Juniors2024–2025
Necaxa2025–nu

Poäng per match, period för period

Racing Club 2021–20231.72106
Boca Juniors 2024–20251.6913
Guadalajara Chivas 20241.6837
Necaxa 2025–nu1.0520
Aldosivi 20211.0423
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
AldosiviArgentina20212373132736241.04
Racing ClubArgentina2021–20231065129261651151821.72
Guadalajara ChivasMexico202437171195136621.68
Boca JuniorsArgentina2024–2025136431612221.69
NecaxaMexico2025–nu205693040211.05

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.72 p/mRacing Clubpå 106 matcher
Bästa målskillnad+0.47 per matchRacing Club165–115 på 106 matcher
Flest matcher106Racing Club51–29–26
Flest vinster51Racing Clubpå 106 matcher
Flest poäng182Racing Clubpå 106 matcher
Längsta sejour106 matcherRacing Club2021–2023

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232020 · Aldosivi · 0.00 p/m på 1 matcher202021 · Aldosivi · 1.00 p/m på 38 matcher212022 · Racing Club · 2.00 p/m på 54 matcher222023 · Racing Club · 1.57 p/m på 61 matcher232024 · Guadalajara Chivas · 1.55 p/m på 29 matcher242025 · Necaxa · 1.14 p/m på 21 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Racing ClubGuadalajara ChivasBoca JuniorsNecaxasnitt 1.52match 1204
Starkaste sträckan2.00 p/m+0.48 mot karriärsnittetMatch 66103 · 2022-06-172023-04-01Racing Club22 vinster av 38 · 6235
Svagaste sträckan0.92 p/m0.60 mot karriärsnittetMatch 138 · 2021-01-042021-12-05AldosiviRacing Club10 vinster av 38 · 4364

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 1.82 mot 1.59.

4-3-398 51.3 %1.59 p/m
4-2-3-133 17.3 %1.55 p/m
4-1-4-113 6.8 %0.92 p/m
3-4-311 5.8 %1.82 p/m
4-3-1-25 2.6 %
4-4-25 2.6 %
5-3-25 2.6 %
4-1-3-24 2.1 %
3-1-4-23 1.6 %
3-4-1-23 1.6 %
4-4-1-13 1.6 %
4-5-13 1.6 %
3-5-22 1 %
5-4-12 1 %
3-5-1-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Guadalajara Chivas
4-3-34-2-3-14-1-4-1
38
Aldosivi
4-3-34-2-3-1
26
Boca Juniors
4-3-34-2-3-14-4-2
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 191 matcher mellan 2020 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Racing Club2021-10-032023-09-09

UnderHan1.72 106
EfterGustavo Adolfo Costas Makeira1.71 128−0.01

Guadalajara Chivas2024-01-142024-10-06

FöreVeljko Paunović1.61 44
UnderHan1.63 38+0.02

Boca Juniors2024-10-192024-12-14

UnderHan1.58 12
EfterMiguel Ángel Russo1.89 9+0.31

Necaxa2025-07-132025-11-08

UnderHan1.05 20−0.69
EfterMartín Varini Di Zioli1.08 26+0.03

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 1 andraplats sedan 2021
22
23

Ett steg per år från 2022 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super Copa InternationalArgentina2023Vinnare
  • Trofeo de CampeonesArgentina2022Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2022Tvåa
39 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2021 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2018Tvåa
  • Trofeo Joan GamperWorld2018Tvåa
  • Super CopaArgentina2017/2018Tvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2017/2018Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2016/2017Vinnare
  • Super CopaArgentina2015/2016Tvåa
  • CONMEBOL Copa AmericaSouth-America2015 ChileTvåa
  • Copa Libertadores Play-offArgentina2015Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2015Vinnare
  • Copa ArgentinaArgentina2014/2015Vinnare
  • FIFA World CupWorld2014 BrazilTvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2013/2014 Torneo FinTvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2012/2013Vinnare
  • Super CupSpain2011/2012Tvåa
  • Copa del ReySpain2010/2011Vinnare
  • La LigaSpain2010/2011Tvåa
  • La LigaSpain2009/2010Tvåa
  • Super CupSpain2008/2009Vinnare
  • La LigaSpain2008/2009Tvåa
  • Olympics MenWorld2008 BeijingVinnare
  • Emirates CupWorld2008Tvåa
  • Super CupSpain2007/2008Tvåa
  • La LigaSpain2007/2008Vinnare
  • CONMEBOL Copa AmericaSouth-America2007 VenezuelaTvåa
  • La LigaSpain2006/2007Vinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2006Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2005/2006 ClausuraVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2005/2006 AperturaVinnare
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2005Vinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2005Vinnare
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2004Tvåa
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2004Vinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2004Tvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2003/2004 ClausuraTvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2003/2004 AperturaVinnare
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2003Vinnare
  • Inter Continental CupWorld2003Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2002/2003 ClausuraTvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2002/2003 AperturaTvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.83 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.74snitt 1.511.87
HögstRacing Club1.72 p/m på 106
LägstAldosivi0.89 p/m på 27
Spann0.83 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.32 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Fernando Rubén Gago med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.