Belgrano Cordoba
Liga Profesional Argentina 2024 · Estadio Julio César Villagra · Grundad 1905
- Poäng
- 35
- Matcher
- 27
- V–O–F
- 8–11–8
- Mål
- 33–32
- Målskillnad
- +1
- Poäng/match
- 1.30
- Vinstprocent
- 30 %
- E. González
- J. Realtill 1 nov
- N. Fernández1 nov–1 dec
- W. Ervitifrån 1 dec
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 4
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 4 poäng av 18
Lika i paus
14matcher
- 3
- Vann
- 7
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Låg under i paus
7matcher
- 1
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Räddade 5 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.41mål per match, båda lagens · 27 matcher
- 2.64
- Hemma
- 2.15
- Borta
- Över 1.5 mål19 av 2770 %
- Över 2.5 mål10 av 2737 %
- Över 3.5 mål5 av 2719 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
12 mål i första halvlek, 20 i andra (59 % efter paus). Insläppta: 11 och 18 (58 % efter paus).
Bygger på 34 gjorda och 31 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 33 gjorda och 32 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.33
- Skillnad
- -0.04 (-2.7 %)
- I ligan
- 15 av 28
- Ligasnitt
- 1.02
- Skillnad
- +0.21 (+20.2 %)
- I ligan
- 6 av 28
- Ligasnitt
- 1.02
- Skillnad
- +0.17 (+16.5 %)
- I ligan
- 22 av 28
Stabilitet
- Ligasnitt
- 36.1 %
- Skillnad
- -10.2 % (-28.2 %)
- I ligan
- 21 av 28
- Ligasnitt
- 36.1 %
- Skillnad
- -6.5 % (-17.9 %)
- I ligan
- 6 av 28
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 4 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
Laget fick ingen straff under säsongen.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.68
- Skillnad
- -0.11 (-6.6 %)
- I ligan
- 17 av 28
- Ligasnitt
- 0.98
- Skillnad
- +0.02 (+2.6 %)
- I ligan
- 12 av 28
- Ligasnitt
- 0.71
- Skillnad
- -0.14 (-19.3 %)
- Störst i ligan
- 17 av 28
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-4-1-28 matcher 30 %
- 3-5-26 matcher 22 %
- 3-4-2-14 matcher 15 %
- 4-4-23 matcher 11 %
- 4-3-32 matcher 7 %
- 3-1-4-21 match 4 %
- 3-4-31 match 4 %
- 4-3-1-21 match 4 %
- 5-4-11 match 4 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17 | 1530 | — | 0 | 0 | — | 7.11 | |
J. Espínola29 år | 15 | 1325 | 0 | 1 | 2 | 0 | 7.25 |
I. Chicco27 år | 39 | 835 | — | 0 | 1 | — | 6.86 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Rébola35 år | 34 | 1867 | — | 0 | 2 | — | 6.75 |
M. Troilo20 år | 25 | 1847 | 1 | 0 | 9 | 0 | 6.90 |
| 22 | 1670 | 2 | 2 | 2 | 1 | 6.85 | |
M. Moreno20 år | 21 | 1580 | — | 1 | 5 | — | 6.89 |
N. Meriano23 år | 21 | 1532 | 1 | 0 | 5 | 1 | 6.76 |
R. Delgado34 år | 21 | 1488 | 0 | 1 | 7 | 0 | 6.90 |
G. Compagnucci32 år | 18 | 1409 | 0 | 3 | 5 | 0 | 7.09 |
A. Leguizamón32 år | 14 | 1230 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7.03 |
G. Heredia19 år | 27 | 810 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.67 |
A. Ibacache25 år | 8 | 662 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.76 |
F. Facello21 år | 29 | 594 | — | 0 | 3 | — | 6.63 |
G. Maffini31 år | 1 | 26 | 0 | — | 1 | 0 | 6.30 |
Lucas Bernabéu20 år | 1 | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 |
Mittfältare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
F. González27 år | 37 | 2776 | 0 | 5 | 5 | 0 | 6.94 |
E. Rolón29 år | 37 | 2312 | 1 | 1 | 5 | — | 6.76 |
S. Longo26 år | 23 | 1808 | 0 | 2 | 6 | 0 | 6.83 |
F. Quignon31 år | 24 | 1481 | 1 | 2 | 6 | 0 | 6.91 |
U. Sánchez25 år | 12 | 998 | 4 | 3 | 0 | 0 | 7.37 |
A. Baldi22 år | 20 | 611 | — | 0 | 3 | — | 6.34 |
M. García32 år | 12 | 576 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6.76 |
F. Lencioni23 år | 40 | 570 | 1 | 1 | 1 | — | 6.67 |
L. Menossi31 år | 12 | 504 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.78 |
M. Marín24 år | 30 | 475 | 1 | 1 | 1 | — | 6.84 |
R. Hernandes19 år | 5 | 161 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.72 |
A. Rojas38 år | 3 | 93 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.23 |
L. Bustos19 år | 8 | 81 | — | 0 | 0 | — | 6.70 |
I. Tapia19 år | 9 | 59 | — | 0 | 0 | — | 6.50 |
M. Miño30 år | 1 | 46 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
M. Palavecino26 år | 2 | 37 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Anfallare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Velazquez19 år | 26 | 1815 | 0 | 3 | 3 | 0 | 6.91 |
F. Jara35 år | 24 | 1778 | 15 | 1 | 8 | — | 7.30 |
B. Reyna25 år | 27 | 1460 | 5 | 5 | 4 | 0 | 6.84 |
N. Fernández28 år | 16 | 1105 | 5 | 3 | 3 | 0 | 6.93 |
L. Passerini29 år | 11 | 956 | 6 | 1 | 1 | 1 | 6.89 |
M. Suárez36 år | 23 | 807 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6.71 |
P. Chavarría36 år | 28 | 763 | 2 | 0 | 6 | 1 | 6.52 |
J. Lucco18 år | 14 | 463 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6.71 |
L. Pastrán21 år | 5 | 82 | 0 | — | 2 | 0 | 6.35 |
M. Oses18 år | 9 | 54 | — | 0 | 0 | — | 6.80 |
F. Rami21 år | 2 | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
N. Schiappacasse25 år | 1 | 20 | — | — | 0 | — | 6.20 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 2 av 77 rader är märkta.
33 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.