FootSam
FOOTBALL DATA

J. Real

Uppdrag avslutade

Argentina · 49 år

194 matcher, 8 klubbar, 2 länder mellan 2017 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

194matcher
67–57–70V–O–F
1.33poäng/match
35 %vinstprocent
258poäng
236–230mål
+6målskillnad
56hållna nollor
675770
Bäst iJunior1.54 p/m50 matcher
Svagast iAlianza Valledupar1.02 p/m40 matcher
Bästa säsong20221.54 p/m50 matcher
Flest matcherJunior50 matcher

186 av 194 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Junior 2021–20221.5848
America de Cali 2020–20211.5641
Belgrano Cordoba 20241.4127
Deportes Tolima 20231.4015
Alianza Valledupar 2017–20181.1233
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Guadalupe FC2015inga matcher i vår databas
Estudiantes de Merida FC2016–2017inga matcher i vår databas
Alianza ValleduparColombia2017–201833107163749371.12
JaguaresColombia2019–2020721411137
America de CaliColombia2020–202141161695439641.56
JuniorColombia2021–2022482210166750761.58
Deportes TolimaColombia2023155641516211.40
Belgrano CordobaArgentina20242791173028381.41

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.54 p/mJuniorpå 50 matcher
Bästa målskillnad+0.32 per matchJunior68–52 på 50 matcher
Flest matcher50Junior22–11–17
Flest vinster22Juniorpå 50 matcher
Flest poäng77Juniorpå 50 matcher
Längsta sejour48 matcherJunior2021–2022

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012317182021222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123JaguaresAmerica de CaliJuniorDeportes TolimaBelgrano Cordobasnitt 1.33match 1194
Starkaste sträckan1.71 p/m+0.38 mot karriärsnittetMatch 82119 · 2021-02-282022-05-02America de CaliJunior19 vinster av 38 · 5333
Svagaste sträckan1.03 p/m0.30 mot karriärsnittetMatch 542 · 2017-11-052020-01-29Alianza ValleduparJaguares10 vinster av 38 · 4661

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.21.

4-2-3-176 50 %1.21 p/m
4-3-316 10.5 %0.94 p/m
3-5-211 7.2 %0.91 p/m
3-4-1-29 5.9 %
3-4-2-18 5.3 %
3-5-1-16 3.9 %
4-4-26 3.9 %
3-4-34 2.6 %
4-1-4-14 2.6 %
4-3-1-24 2.6 %
4-4-1-12 1.3 %
4-5-12 1.3 %
5-4-12 1.3 %
3-1-4-21 0.7 %
4-3-2-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Junior
4-2-3-1
45
Belgrano Cordoba
3-4-1-23-5-2
32
America de Cali
4-3-34-2-3-1
13
Jaguares
4-2-3-14-3-1-2
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 152 matcher mellan 2017 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Jaguares2020-01-242020-03-10

FöreJ. Bodmer0.67 12
UnderHan0.88 8+0.21

America de Cali2020-09-092021-04-27

UnderHan1.45 47
EfterJ. González1.00 5−0.45

Junior2022-01-232022-09-10

FöreA. Reyes1.61 23
UnderHan1.54 50−0.07
EfterJ. Comesaña1.64 14+0.10

Belgrano Cordoba2024-04-022024-11-26

FöreGuillermo Martín Farré1.38 34
UnderHan1.34 32−0.04

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2015
  • Primera AColombia2020Vinnare
  • SuperligaColombia2020Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.52 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.87snitt 1.351.69
HögstJunior1.54 p/m på 50
LägstAlianza Valledupar1.02 p/m på 40
Spann0.52 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför J. Real med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.