FootSam
FOOTBALL DATA

J. ComesañaUppdrag avslutade

Uruguay · 78 år

191 matcher, 9 klubbar, 3 länder mellan 2017 och 2022.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

191matcher
83–53–55V–O–F
1.58poäng/match
44 %vinstprocent
302poäng
232–173mål
+59målskillnad
78hållna nollor
835355
Bäst iJunior1.62 p/m136 matcher
Svagast iIndependiente Medellin1.56 p/m50 matcher
Bästa säsong20171.71 p/m34 matcher
Flest matcherJunior136 matcher

181 av 191 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Patriotas2013–2014
Junior2014
SUD America2015–2016
CA River Plate2016–2017
Junior2017
Junior2018
Colón2018–2019
Junior2019–2020
Junior2022

Poäng per match, period för period

Junior 20222.0011
Junior 20171.7333
Junior 2019–20201.6053
Independiente Medellin 2021–20221.5645
Junior 20181.5531
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Deportivo PereiraColombia2011inga matcher i vår databas
Deportivo CaliColombia2012inga matcher i vår databas
PatriotasColombia2013–2014inga matcher i vår databas
JuniorColombia2014inga matcher i vår databas
SUD America2015–2016inga matcher i vår databas
Racing MontevideoUruguay2016inga matcher i vår databas
CA River Plate2016–2017inga matcher i vår databas
JuniorColombia201733176104527571.73
JuniorColombia201831121274529481.55
ColónArgentina2018–20194112334
JuniorColombia2019–2020532316145643851.60
Independiente MedellinColombia2021–2022451913135246701.56
JuniorColombia202211713117222.00

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.62 p/mJuniorpå 136 matcher
Bästa målskillnad+0.38 per matchJunior170–119 på 136 matcher
Flest matcher136Junior61–37–38
Flest vinster61Juniorpå 136 matcher
Flest poäng220Juniorpå 136 matcher
Längsta sejour53 matcherJunior2019–2020

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232017 · Junior · 1.71 p/m på 34 matcher172018 · Junior · 1.45 p/m på 38 matcher182019 · Junior · 1.67 p/m på 43 matcher192020 · Junior · 1.33 p/m på 12 matcher202021 · Independiente Medellin · 1.36 p/m på 14 matcher212022 · Independiente Medellin · 1.64 p/m på 50 matcher22

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123ColónJuniorIndependiente MedellinJuniorsnitt 1.58match 1191
Starkaste sträckan1.84 p/m+0.26 mot karriärsnittetMatch 75112 · 2019-05-132019-11-24Junior20 vinster av 38 · 4425
Svagaste sträckan1.34 p/m0.24 mot karriärsnittetMatch 114151 · 2019-12-022022-03-07JuniorIndependiente Medellin13 vinster av 38 · 3637

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.75 mot 1.64.

4-2-3-185 49.1 %1.64 p/m
4-4-228 16.2 %1.75 p/m
4-1-4-119 11 %1.68 p/m
4-3-313 7.5 %1.08 p/m
4-4-1-19 5.2 %
4-3-2-16 3.5 %
4-2-2-25 2.9 %
4-1-3-23 1.7 %
5-3-22 1.2 %
3-4-31 0.6 %
4-3-1-21 0.6 %
4-5-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Junior
4-2-3-14-4-2
122
Independiente Medellin
4-2-3-14-1-4-1
46

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 173 matcher mellan 2017 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Junior2017-03-302017-12-03

UnderHan1.71 34+0.96
EfterA. Mendoza1.77 13+0.06

Junior2018-04-122018-12-16

FöreA. Mendoza1.77 13
UnderHan1.55 33−0.22
EfterL. Suárez1.38 24−0.17

Junior2019-05-052020-09-12

FöreL. Suárez1.38 24
UnderHan1.60 55+0.22
EfterL. Perea1.57 67−0.03

Independiente Medellin2021-09-032022-06-17

FöreH. Sierra1.46 35
UnderHan1.56 50+0.10
EfterD. González1.50 56−0.06

Junior2022-09-142022-11-13

FöreJ. Real1.54 50
UnderHan1.64 14+0.10
EfterA. Reyes1.44 77−0.20

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 3 andraplatser sedan 2011
17
18
19
20
21
22

Ett steg per år från 2017 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Copa ColombiaColombia2022Tvåa
  • SuperligaColombia2020Vinnare
  • Primera AColombia2019 ClausuraTvåa
  • Primera AColombia2019 AperturaVinnare
  • Primera AColombia2018Vinnare
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2018Tvåa
  • Copa ColombiaColombia2017Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.06 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.41snitt 1.601.77
HögstJunior1.62 p/m på 136
LägstIndependiente Medellin1.56 p/m på 50
Spann0.06 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför J. Comesaña med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.