FootSam
FOOTBALL DATA

Alberto Miguel Gamero Morillo

Aktiv

Colombia · 62 år · Deportivo Cali

505 matcher, 6 klubbar mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

505matcher
220–148–137V–O–F
1.60poäng/match
44 %vinstprocent
808poäng
659–490mål
+169målskillnad
185hållna nollor
220148137
Bäst iMillonarios1.68 p/m277 matcher
Svagast iDeportivo Cali1.13 p/m40 matcher
Bästa säsong20181.77 p/m48 matcher
Flest matcherMillonarios277 matcher

459 av 505 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20062026
Chico2006–2013
Águilas Doradas2013–2014
Deportes Tolima2014–2016
Junior2016–2017
Deportes Tolima2017–2019
Millonarios2019–2024

Poäng per match, period för period

Deportes Tolima 2017–20191.71128
Millonarios 2019–20241.69274
Deportes Tolima 2014–20161.4641
Deportivo Cali 2025–nu1.1339
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
ChicoColombia2006–2013inga matcher i vår databas
Águilas DoradasColombia2013–2014inga matcher i vår databas
Deportes TolimaColombia2014–2016411612135249601.46
JuniorColombia2016–20173003260
Deportes TolimaColombia2017–20191286233331741132191.71
MillonariosColombia2019–202427412878683742584621.69
Deportivo CaliColombia2025–nu391014153645441.13

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.68 p/mMillonariospå 277 matcher
Bästa målskillnad+0.42 per matchMillonarios376–260 på 277 matcher
Flest matcher277Millonarios128–81–68
Flest vinster128Millonariospå 277 matcher
Flest poäng465Millonariospå 277 matcher
Längsta sejour274 matcherMillonarios2019–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012316171819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123JuniorDeportes TolimaMillonariosDeportivo Calisnitt 1.60match 1505
Starkaste sträckan2.03 p/m+0.43 mot karriärsnittetMatch 204241 · 2020-10-142021-06-13Millonarios23 vinster av 38 · 6535
Svagaste sträckan1.08 p/m0.52 mot karriärsnittetMatch 468505 · 2025-02-092025-11-14Deportivo Cali9 vinster av 38 · 3545

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-1-1 1.81 mot 1.64.

4-2-3-1243 59 %1.64 p/m
4-3-363 15.3 %1.68 p/m
4-4-233 8 %1.33 p/m
4-4-1-131 7.5 %1.81 p/m
4-3-2-111 2.7 %1.00 p/m
4-1-4-110 2.4 %1.40 p/m
4-2-2-29 2.2 %
5-3-25 1.2 %
5-4-14 1 %
4-3-1-22 0.5 %
4-5-11 0.2 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Millonarios
4-2-3-1
222
Deportes Tolima
4-2-3-14-3-3
143
Deportivo Cali
4-2-3-14-4-2
39
Junior
4-2-3-14-2-2-2
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 412 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Junior2017-02-052017-03-26

FöreG. Hernández1.35 17
UnderHan0.75 8−0.60
EfterJ. Comesaña1.71 34+0.96

Deportes Tolima2017-08-052019-11-28

UnderHan1.70 134
EfterHernán Torres Oliveros1.62 178−0.08

Millonarios2020-01-272024-12-09

FöreJ. Pinto1.73 55
UnderHan1.68 277−0.05
EfterHernán Torres Oliveros1.62 29−0.06

Deportivo Cali2025-01-262025-05-25

FöreS. Herrera1.00 14
UnderHan1.20 20+0.20

Deportivo Cali2025-07-132025-11-14

UnderHan1.05 20
EfterRafael Dudamel1.62 29+0.57

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

6titlar och 7 andraplatser sedan 2006
08
10
12
14
16
18
20
22
24

Ett steg per år från 2008 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 13 meriter
  • SuperligaColombia2024Vinnare
  • Primera AColombia2023 AperturaVinnare
  • Copa ColombiaColombia2023Tvåa
  • Copa ColombiaColombia2022Vinnare
  • Primera AColombia2021 AperturaTvåa
  • Florida CupWorld2021Tvåa
  • Cuadrangular BogotaColombia2020Tvåa
  • SuperligaColombia2019Tvåa
  • Primera AColombia2018 AperturaVinnare
  • Primera AColombia2016 ClausuraTvåa
  • Copa ColombiaColombia2014Vinnare
  • Copa ColombiaColombia2011Tvåa
  • Primera AColombia2008 AperturaVinnare
2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2006 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Primera AColombia1988Vinnare
  • Primera AColombia1987Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.55 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.98snitt 1.611.83
HögstMillonarios1.68 p/m på 277
LägstDeportivo Cali1.13 p/m på 40
Spann0.55 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.15 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Alberto Miguel Gamero Morillo
  • Rutinerad505 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare126 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Alberto Miguel Gamero Morillo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare