FootSam
FOOTBALL DATA

Hernán Torres Oliveros

Aktiv

Colombia · 65 år · Millonarios

307 matcher, 10 klubbar, 3 länder mellan 2017 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

307matcher
120–100–87V–O–F
1.50poäng/match
39 %vinstprocent
460poäng
353–296mål
+57målskillnad
122hållna nollor
12010087
Bäst iDeportes Tolima1.62 p/m178 matcher
Svagast iAmerica de Cali1.31 p/m35 matcher
Bästa säsong20201.69 p/m32 matcher
Flest matcherDeportes Tolima178 matcher

298 av 307 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Deportes Tolima 2019–20231.65172
Millonarios 2025–nu1.5547
America de Cali 2016–20171.3534
Águilas Doradas 2017–20181.3318
Bucaramanga 20190.8312
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Deportes TolimaColombia2007–2011inga matcher i vår databas
Águilas DoradasColombia2012inga matcher i vår databas
MillonariosColombia2012–2013inga matcher i vår databas
Independiente MedellinColombia2014–2015inga matcher i vår databas
LD AlajuelenseCosta-Rica2015inga matcher i vår databas
America de CaliColombia2016–2017341210123432461.35
Águilas DoradasColombia2017–2018186661620241.33
FBC MelgarPeru2018inga matcher i vår databas
LD AlajuelenseCosta-Rica2019inga matcher i vår databas
BucaramangaColombia201912246712100.83
Deportes TolimaColombia2019–20231727364352151512831.65
Emelec2023–20245212447
Deportivo CaliColombia20246204586
MillonariosColombia2025–nu472013145848731.55

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.62 p/mDeportes Tolimapå 178 matcher
Bästa målskillnad+0.35 per matchDeportes Tolima222–159 på 178 matcher
Flest matcher178Deportes Tolima75–64–39
Flest vinster75Deportes Tolimapå 178 matcher
Flest poäng289Deportes Tolimapå 178 matcher
Längsta sejour172 matcherDeportes Tolima2019–2023

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123171819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Águilas DoradasBucaramangaDeportes TolimaEmelecDeportivo CaliMillonariossnitt 1.50match 1307
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.47 mot karriärsnittetMatch 167204 · 2022-01-232022-06-27Deportes Tolima22 vinster av 38 · 5533
Svagaste sträckan0.97 p/m0.53 mot karriärsnittetMatch 2764 · 2017-07-202019-08-21America de CaliÁguilas DoradasBucaramanga8 vinster av 38 · 2845

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-2-2 1.60 mot 1.45.

4-2-3-1181 69.9 %1.45 p/m
4-4-231 12 %1.55 p/m
4-2-2-220 7.7 %1.60 p/m
4-3-37 2.7 %
3-4-35 1.9 %
4-1-3-23 1.2 %
4-1-4-13 1.2 %
4-3-2-13 1.2 %
3-4-2-12 0.8 %
4-3-1-21 0.4 %
4-4-1-11 0.4 %
4-5-11 0.4 %
5-4-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Deportes Tolima
4-2-3-1
135
Millonarios
4-2-3-14-4-2
46
America de Cali
4-2-2-24-4-2
35
Bucaramanga
4-2-3-14-2-2-2
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 259 matcher mellan 2017 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

America de Cali2017-02-042017-09-03

UnderHan1.31 35
EfterJ. da Silva1.45 22+0.14

Águilas Doradas2018-02-032018-05-06

FöreD. Umaña1.25 12
UnderHan1.32 19+0.07

Bucaramanga2019-07-172019-09-14

UnderHan0.93 14
EfterS. Novoa1.33 9+0.40

Deportes Tolima2020-01-242023-04-24

UnderHan1.62 178−0.08

Emelec2023-06-292023-08-09

FöreMiguel Ángel Rondelli1.50 6
UnderHan1.40 5−0.10

Deportivo Cali2024-07-172024-09-14

FöreJ. de la Pava1.13 47
UnderHan0.78 9−0.35
EfterS. Herrera1.00 14+0.22

Millonarios2025-02-012025-07-29

UnderHan1.62 29−0.06

Millonarios2025-09-212025-11-13

UnderHan1.67 9
EfterFabian Bustos1.61 36−0.06

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 7 andraplatser sedan 2007
10
12
14
16
18
20
22

Ett steg per år från 2010 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Primera AColombia2022 AperturaTvåa
  • SuperligaColombia2022Vinnare
  • Primera AColombia2021 ClausuraTvåa
  • Primera AColombia2021 AperturaVinnare
  • Copa ColombiaColombia2020Tvåa
  • Primera BColombia2016Vinnare
  • Primera AColombia2014 ClausuraTvåa
  • Copa ColombiaColombia2013Tvåa
  • SuperligaColombia2013Tvåa
  • Primera AColombia2012 ClausuraVinnare
  • Primera AColombia2010 ClausuraTvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.31 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.16snitt 1.571.77
HögstDeportes Tolima1.62 p/m på 178
LägstAmerica de Cali1.31 p/m på 35
Spann0.31 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.10 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Hernán Torres Oliveros
  • Rutinerad307 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Hernán Torres Oliveros med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare