FootSam
FOOTBALL DATA

J. da Silva

Aktiv

Uruguay · 64 år · America de Cali

186 matcher, 9 klubbar, 6 länder mellan 2013 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

186matcher
65–52–69V–O–F
1.33poäng/match
35 %vinstprocent
247poäng
241–255mål
-14målskillnad
52hållna nollor
655269
Bäst iAmerica de Cali1.58 p/m55 matcher
Svagast iAl-Ittihad Kalba1.27 p/m90 matcher
Bästa säsong20241.67 p/m33 matcher
Flest matcherAl-Ittihad Kalba90 matcher

142 av 186 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Godoy Cruz2010–2011
Banfield2011–2012
Penarol2012–2013
Baniyas SC2013–2014
Al-Nassr2014–2015
America de Cali2017–2018
Al-Ittihad Kalba2019–2022
Muaither SC2023–2024

Poäng per match, period för period

America de Cali 2017–20181.7117
America de Cali 2024–nu1.6733
Baniyas SC 2013–20141.5522
Al-Ittihad Kalba 2019–20221.2790
Muaither SC 2023–20240.6213
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Godoy CruzArgentina2010–2011inga matcher i vår databas
BanfieldArgentina2011–2012inga matcher i vår databas
PenarolUruguay2012–2013inga matcher i vår databas
Baniyas SCUnited-Arab-Emirates2013–2014229764329341.55
Al-NassrSaudi-Arabia2014–2015inga matcher i vår databas
PenarolUruguay2016inga matcher i vår databas
America de CaliColombia2017–2018177821912291.71
Defensor SportingUruguay2018–201961147104
Al-Ittihad KalbaUnited-Arab-Emirates2019–2022903024361101341141.27
Muaither SCQatar2023–202413229203280.62
America de CaliColombia2024–nu33151083928551.67

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.58 p/mAmerica de Calipå 55 matcher
Bästa målskillnad+0.64 per matchBaniyas SC43–29 på 22 matcher
Flest matcher90Al-Ittihad Kalba30–24–36
Flest vinster30Al-Ittihad Kalbapå 90 matcher
Flest poäng114Al-Ittihad Kalbapå 90 matcher
Längsta sejour90 matcherAl-Ittihad Kalba2019–2022

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232013 · Baniyas SC · 1.55 p/m på 22 matcher132017 · America de Cali · 1.69 p/m på 13 matcher172018 · America de Cali · 1.11 p/m på 9 matcher182019 · Al-Ittihad Kalba · 1.00 p/m på 28 matcher192020 · Al-Ittihad Kalba · 1.45 p/m på 33 matcher202021 · Al-Ittihad Kalba · 1.20 p/m på 35 matcher212023 · Muaither SC · 0.62 p/m på 13 matcher232024 · America de Cali · 1.67 p/m på 33 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123America de CaliDefensor SportingAl-Ittihad KalbaMuaither SCAmerica de Calisnitt 1.33match 1186
Starkaste sträckan1.66 p/m+0.33 mot karriärsnittetMatch 138 · 2013-09-042018-02-18Baniyas SCAmerica de Cali16 vinster av 38 · 6239
Svagaste sträckan0.97 p/m0.36 mot karriärsnittetMatch 3976 · 2018-02-232020-10-29America de CaliDefensor SportingAl-Ittihad Kalba11 vinster av 38 · 4167

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.47 mot 1.30.

4-2-3-130 26.5 %1.30 p/m
4-1-4-128 24.8 %1.11 p/m
4-4-222 19.5 %1.23 p/m
4-3-317 15 %1.47 p/m
3-4-2-13 2.7 %
4-2-2-23 2.7 %
3-4-32 1.8 %
4-3-1-22 1.8 %
4-4-1-12 1.8 %
5-3-22 1.8 %
3-5-21 0.9 %
4-5-11 0.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Al-Ittihad Kalba
4-1-4-14-2-3-14-4-2
54
Muaither SC
4-1-4-1
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 113 matcher mellan 2017 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Baniyas SC2013-09-042014-01-28

FöreN. Carle1.29 7
UnderHan1.55 22+0.26
EfterAdnan Hamad0.75 8−0.80

America de Cali2017-09-172018-03-25

FöreHernán Torres Oliveros1.31 35
UnderHan1.45 22+0.14

Al-Ittihad Kalba2019-10-112022-05-26

FöreF. Viviani0.74 68
UnderHan1.27 90+0.53
EfterFarhad Majidi1.24 51−0.03

America de Cali2024-07-162024-12-15

FöreC. Farías1.32 19
UnderHan1.67 33+0.35
EfterAlexander Escobar Gañán1.52 65−0.15

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 4 andraplatser sedan 2010
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2014 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Copa ColombiaColombia2024Tvåa
  • Cuadrangular BogotaColombia2018Tvåa
  • Liga AUFUruguay2015/2016Vinnare
  • Super CupSaudi-Arabia2015/2016Tvåa
  • King's CupSaudi-Arabia2015Tvåa
  • Saudi LeagueSaudi-Arabia2014/2015Vinnare
2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2010 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Primera AColombia1992Vinnare
  • Primera AColombia1991Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.31 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.12snitt 1.411.73
HögstAmerica de Cali1.58 p/m på 55
LägstAl-Ittihad Kalba1.27 p/m på 90
Spann0.31 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.15 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

J. da Silva
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför J. da Silva med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare