FootSam
FOOTBALL DATA

L. Suárez

Uppdrag avslutade

Colombia · 66 år

250 matcher, 11 klubbar, 3 länder mellan 2004 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

250matcher
92–74–84V–O–F
1.40poäng/match
37 %vinstprocent
350poäng
287–275mål
+12målskillnad
91hållna nollor
927484
Bäst iCosta Rica1.59 p/m37 matcher
Svagast iEcuador1.22 p/m50 matcher
Bästa säsong20222.13 p/m15 matcher
Flest matcherInternacional de Bogota62 matcher

147 av 250 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20042026
Ecuador2004–2007
Juan Aurich2009–2010
Honduras2011–2014
Dorados2015–2016
Junior2019
Costa Rica2021–2023

Poäng per match, period för period

Bucaramanga 20211.6010
Costa Rica 2021–20231.6035
Internacional de Bogota 2017–20181.5062
Deportivo Pereira 2024–20251.4219
Junior 20191.3923
Honduras 2011–20141.2748
Ecuador 2004–20071.2250
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Ecuador2004–2007501710236369611.22
Juan Aurich2009–2010inga matcher i vår databas
Honduras2011–2014481613195761611.27
Honduras U232012inga matcher i vår databas
UniversitarioPeru2015inga matcher i vår databas
DoradosMexico2015–2016inga matcher i vår databas
Internacional de BogotaColombia2017–2018622421176852931.50
JuniorColombia20192371152322321.39
BucaramangaColombia2021104421510161.60
Costa Rica2021–202335168113536561.60
Deportivo PereiraColombia2024–2025197661918271.42

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.59 p/mCosta Ricapå 37 matcher
Bästa målskillnad+0.26 per matchInternacional de Bogota68–52 på 62 matcher
Flest matcher62Internacional de Bogota24–21–17
Flest vinster24Internacional de Bogotapå 62 matcher
Flest poäng93Internacional de Bogotapå 62 matcher
Längsta sejour62 matcherInternacional de Bogota2017–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01230424

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123HondurasInternacional de BogotaJuniorBucaramangaCosta RicaDeportivo Pereirasnitt 1.40match 1250
Starkaste sträckan1.79 p/m+0.39 mot karriärsnittetMatch 131168 · 2018-03-282019-03-02Internacional de BogotaJunior19 vinster av 38 · 4632
Svagaste sträckan0.87 p/m0.53 mot karriärsnittetMatch 2158 · 2005-10-122011-06-22EcuadorHonduras8 vinster av 38 · 4458

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.86 mot 1.37.

4-2-3-191 65 %1.37 p/m
4-4-214 10 %1.86 p/m
5-4-19 6.4 %
4-1-4-18 5.7 %
4-3-38 5.7 %
4-2-2-23 2.1 %
4-4-1-13 2.1 %
3-4-32 1.4 %
4-3-2-11 0.7 %
4-5-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Costa Rica
4-2-3-15-4-1
32
Junior
4-2-3-1
24
Deportivo Pereira
4-2-3-14-4-2
19

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 140 matcher mellan 2017 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Internacional de Bogota2017-07-092018-11-19

FöreA. Boyacá1.08 50
UnderHan1.50 62+0.42
EfterH. Sierra1.18 40−0.32

Junior2019-01-312019-05-02

FöreJ. Comesaña1.55 33
UnderHan1.38 24−0.17
EfterJ. Comesaña1.60 55+0.22

Bucaramanga2021-02-242021-04-18

UnderHan1.60 10
EfterO. Upegui1.70 10+0.10

Deportivo Pereira2024-07-172024-11-15

UnderHan1.42 19−0.13
EfterRafael Edgar Dudamel Ochoa1.40 20−0.02

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2004
  • SuperligaColombia2019Vinnare
6 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2004 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Primera AColombia1991Vinnare
  • Primera AColombia1990Tvåa
  • CONMEBOL RecopaSouth-America1990Tvåa
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America1989Vinnare
  • Inter Continental CupWorld1989Tvåa
  • Primera AColombia1988Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.37 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.07snitt 1.391.74
HögstCosta Rica1.59 p/m på 37
LägstEcuador1.22 p/m på 50
Spann0.37 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

L. Suárez
  • Rutinerad250 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför L. Suárez med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare