Cruzeiro
Serie A 2024 · Governador Magalhães Pinto · Grundad 1921
- Poäng
- 52
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 14–10–14
- Mål
- 43–41
- Målskillnad
- +2
- Poäng/match
- 1.37
- Vinstprocent
- 37 %
- Fernando Seabratill 1 sep
- Fernando Dinizfrån 1 sep
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
11matcher
- 11
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Höll varenda ledning
Lika i paus
17matcher
- 3
- Vann
- 6
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Låg under i paus
10matcher
- 0
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.21mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.37
- Hemma
- 2.05
- Borta
- Över 1.5 mål27 av 3871 %
- Över 2.5 mål16 av 3842 %
- Över 3.5 mål5 av 3813 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
19 mål i första halvlek, 22 i andra (50 % efter paus). Insläppta: 18 och 18 (45 % efter paus).
Bygger på 44 gjorda och 40 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 43 gjorda och 41 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- +0.00 (+0.1 %)
- I ligan
- 9 av 20
- Ligasnitt
- 1.22
- Skillnad
- -0.09 (-7.4 %)
- I ligan
- 14 av 20
- Ligasnitt
- 1.22
- Skillnad
- -0.14 (-11.7 %)
- I ligan
- 6 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 26.8 %
- Skillnad
- +4.7 % (+17.6 %)
- I ligan
- 5 av 20
- Ligasnitt
- 26.8 %
- Skillnad
- +7.4 % (+27.5 %)
- I ligan
- 17 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.69
- Skillnad
- +0.16 (+9.2 %)
- I ligan
- 9 av 20
- Ligasnitt
- 1.05
- Skillnad
- -0.15 (-14.6 %)
- I ligan
- 10 av 20
- Ligasnitt
- 0.64
- Skillnad
- +0.31 (+48.1 %)
- Störst i ligan
- 6 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-316 matcher 42 %
- 4-2-3-113 matcher 34 %
- 4-3-2-16 matcher 16 %
- 3-4-31 match 3 %
- 4-4-1-11 match 3 %
- 4-4-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
William29 år | 34 | 2964 | 5 | 5 | 8 | — | 7.31 |
João Marcelo23 år | 31 | 2693 | — | 2 | 7 | — | 7.17 |
Zé Ivaldo27 år | 29 | 2359 | 1 | 0 | 9 | 0 | 6.94 |
Marlon26 år | 28 | 2186 | — | 1 | 3 | — | 6.90 |
L. Villalba29 år | 23 | 1321 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.81 |
Kaiki21 år | 36 | 1193 | 1 | 0 | 3 | — | 6.84 |
Jonathan19 år | 21 | 343 | — | 0 | 0 | — | 6.78 |
Neris31 år | 6 | 311 | — | 0 | 0 | — | 6.72 |
Wesley Gasolina24 år | 4 | 165 | — | 0 | 0 | — | 6.47 |
H. Palacios30 år | 9 | 88 | — | 0 | 0 | — | 7.20 |
Weverton21 år | 9 | 18 | — | 0 | 0 | — | 6.70 |
Mittfältare17
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Matheus Pereira27 år | 34 | 2827 | 8 | 7 | 11 | — | 7.52 |
L. Romero29 år | 33 | 2552 | 0 | 2 | 7 | 1 | 6.97 |
Lucas Silva31 år | 31 | 2005 | 1 | 1 | 5 | 0 | 6.76 |
Á. Barreal23 år | 30 | 1495 | 2 | 4 | 5 | — | 6.97 |
Ramiro30 år | 36 | 1460 | 2 | 0 | 2 | — | 6.69 |
Matheus Henrique26 år | 17 | 1219 | 2 | 0 | 4 | — | 6.92 |
| 19 | 823 | 2 | 1 | 1 | — | 6.81 | |
Mateus Vital26 år | 31 | 544 | 1 | 1 | 0 | — | 6.71 |
Vitinho20 år | 21 | 493 | 1 | 1 | 2 | — | 6.55 |
Walace29 år | 16 | 459 | — | 0 | 2 | — | 6.62 |
Robert19 år | 16 | 396 | — | 1 | 1 | — | 6.43 |
Japa20 år | 24 | 300 | — | 0 | 1 | — | 6.63 |
F. Peralta21 år | 9 | 272 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.63 |
| 6 | 164 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.80 | |
Arthur Viana20 år | 3 | 79 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.30 |
J. Cifuentes25 år | 6 | 68 | — | — | 0 | — | 6.45 |
| 1 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Gabriel Veron21 år | 27 | 1622 | 6 | 2 | 2 | — | 6.79 |
Arthur Gomes25 år | 21 | 1276 | 2 | 1 | 0 | — | 6.84 |
Kaio Jorge22 år | 17 | 1165 | 2 | 2 | 3 | — | 6.92 |
L. Díaz25 år | 18 | 982 | 1 | 0 | 1 | — | 6.63 |
Rafa Silva32 år | 9 | 535 | 3 | 0 | 2 | 1 | 6.38 |
J. Dinenno29 år | 7 | 237 | 3 | 0 | 1 | — | 6.93 |
Tevis Gabriel18 år | 5 | 144 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.60 |
Rafael Elias25 år | 5 | 98 | 1 | — | 2 | 0 | 6.70 |
João Pedro21 år | 6 | 78 | — | 0 | 0 | — | 6.77 |
Kenji18 år | 5 | 57 | — | 0 | 0 | — | 6.40 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 3 av 67 rader är märkta.
27 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.