Botafogo
Serie A 2024 · Estádio Nilton Santos · Grundad 1904
- Poäng
- 79
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 23–10–5
- Mål
- 59–29
- Målskillnad
- +30
- Poäng/match
- 2.08
- Vinstprocent
- 61 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
11matcher
- 10
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 2 poäng av 33
Lika i paus
22matcher
- 13
- Vann
- 8
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Låg under i paus
5matcher
- 0
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Räddade 1 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.32mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.32
- Hemma
- 2.32
- Borta
- Över 1.5 mål24 av 3863 %
- Över 2.5 mål17 av 3845 %
- Över 3.5 mål7 av 3818 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
21 mål i första halvlek, 29 i andra (50 % efter paus). Insläppta: 13 och 14 (47 % efter paus).
Bygger på 58 gjorda och 30 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 59 gjorda och 29 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- +0.71 (+52.1 %)
- I ligan
- 1 av 20
- Ligasnitt
- 1.22
- Skillnad
- +0.33 (+27.0 %)
- I ligan
- 3 av 20
- Ligasnitt
- 1.22
- Skillnad
- -0.46 (-37.6 %)
- I ligan
- 1 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 26.8 %
- Skillnad
- +20.5 % (+76.5 %)
- I ligan
- 1 av 20
- Ligasnitt
- 26.8 %
- Skillnad
- -13.7 % (-51.0 %)
- I ligan
- 1 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 4 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.69
- Skillnad
- +0.47 (+27.9 %)
- I ligan
- 2 av 20
- Ligasnitt
- 1.05
- Skillnad
- +0.95 (+91.0 %)
- I ligan
- 1 av 20
- Ligasnitt
- 0.64
- Skillnad
- -0.48 (-75.3 %)
- Störst i ligan
- 18 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-123 matcher 61 %
- 4-4-210 matcher 26 %
- 3-3-1-31 match 3 %
- 3-4-31 match 3 %
- 4-1-3-21 match 3 %
- 4-2-2-21 match 3 %
- 4-4-1-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
John28 år | 34 | 3060 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7.19 |
R. Fernández36 år | 4 | 360 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7.20 |
Försvarare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 34 | 2630 | 3 | 0 | 6 | — | 7.07 | |
A. Barboza29 år | 33 | 2033 | — | 1 | 11 | — | 6.99 |
| 23 | 1474 | 4 | 1 | 5 | 0 | 7.14 | |
Lucas Halter23 år | 17 | 1353 | 1 | 0 | 4 | 0 | 6.84 |
D. Suárez35 år | 18 | 1245 | — | 1 | 4 | — | 6.86 |
M. Ponte20 år | 36 | 1143 | 3 | 0 | 4 | — | 6.95 |
Marçal35 år | 16 | 1012 | 1 | 0 | 4 | — | 6.95 |
Vitinho24 år | 12 | 777 | — | 0 | 0 | — | 6.71 |
Alex Telles31 år | 11 | 653 | — | 1 | 1 | — | 6.92 |
Adryelson26 år | 7 | 580 | 1 | 0 | 0 | 0 | 7.21 |
Hugo22 år | 26 | 449 | — | 1 | 0 | — | 6.75 |
Pablo32 år | 1 | 28 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Mittfältare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Marlon Freitas29 år | 35 | 2434 | — | 5 | 7 | — | 7.24 |
Gregore30 år | 33 | 2220 | 3 | 2 | 8 | 0 | 7.16 |
Tchê Tchê31 år | 28 | 1567 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6.80 |
T. Almada22 år | 17 | 1260 | 1 | 2 | 1 | — | 7.21 |
Danilo Barbosa28 år | 25 | 1153 | 3 | 1 | 3 | — | 6.97 |
| 17 | 823 | 2 | 1 | 1 | — | 6.81 | |
Ó. Romero31 år | 34 | 686 | 1 | 4 | 5 | — | 6.99 |
Allan33 år | 21 | 307 | — | 1 | 2 | — | 6.73 |
Kauê19 år | 8 | 163 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.66 |
Patrick de Paula24 år | 4 | 41 | — | 0 | 2 | — | 6.50 |
J. Montes25 år | 1 | 18 | 1 | — | 0 | 0 | 7.20 |
Anfallare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Luiz Henrique23 år | 36 | 2555 | 7 | 3 | 4 | — | 7.19 |
J. Savarino27 år | 28 | 2013 | 8 | 7 | 3 | — | 7.32 |
| 24 | 1481 | 4 | 1 | 2 | 0 | 6.90 | |
Igor Jesus23 år | 22 | 1456 | 5 | 3 | 2 | 0 | 7.07 |
Tiquinho Soares33 år | 28 | 1368 | 5 | 3 | 4 | — | 6.92 |
Matheus Martins20 år | 18 | 448 | 2 | 0 | 1 | — | 6.84 |
Jeffinho24 år | 7 | 352 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.66 |
Carlos Alberto21 år | 7 | 209 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.66 |
D. Hernández23 år | 10 | 197 | 0 | 2 | 3 | 0 | 6.83 |
Yarlen18 år | 4 | 84 | — | 0 | 0 | — | 6.35 |
Matheus Nascimento20 år | 2 | 25 | — | — | 0 | — | 6.90 |
Fabiano17 år | 7 | 21 | — | 0 | 0 | — | 6.90 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 3 av 66 rader är märkta.
29 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.