Atletico Goianiense
Serie A 2024 · Estádio Antônio Accioly · Grundad 1937
- Poäng
- 30
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 7–9–22
- Mål
- 29–58
- Målskillnad
- -29
- Poäng/match
- 0.79
- Vinstprocent
- 18 %
- Anderson Gomes
- Jair Venturatill 1 jun
- Vágner Mancini1 jul–1 aug
- Rafael Guanaesfrån 1 dec
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
3matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 5 poäng av 9
Lika i paus
19matcher
- 5
- Vann
- 7
- Oavgjort
- 7
- Förlust
Låg under i paus
16matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 14
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.29mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.11
- Hemma
- 2.47
- Borta
- Över 1.5 mål26 av 3868 %
- Över 2.5 mål16 av 3842 %
- Över 3.5 mål9 av 3824 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
11 mål i första halvlek, 16 i andra (53 % efter paus). Insläppta: 22 och 30 (53 % efter paus).
Bygger på 30 gjorda och 57 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 29 gjorda och 58 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.58 (-42.3 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.22
- Skillnad
- -0.46 (-37.6 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.22
- Skillnad
- +0.30 (+24.9 %)
- I ligan
- 18 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 26.8 %
- Skillnad
- -8.4 % (-31.4 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 26.8 %
- Skillnad
- +15.3 % (+56.9 %)
- I ligan
- 19 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 12 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.69
- Skillnad
- -0.63 (-37.6 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.05
- Skillnad
- -0.52 (-49.7 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 0.64
- Skillnad
- -0.11 (-17.7 %)
- Störst i ligan
- 12 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-313 matcher 46 %
- 4-2-3-19 matcher 32 %
- 4-4-22 matcher 7 %
- 5-4-12 matcher 7 %
- 4-1-3-21 match 4 %
- 4-1-4-11 match 4 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ronaldo27 år | 32 | 2880 | 0 | 1 | 3 | 1 | 7.08 |
| 38 | 1530 | — | 0 | 2 | — | 6.96 | |
Pedro Rangel23 år | 6 | 540 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7.05 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adriano Martins27 år | 34 | 2993 | 0 | 0 | 7 | 0 | 6.96 |
Guilherme Romão26 år | 32 | 2769 | 1 | 3 | 6 | — | 6.98 |
Alix24 år | 26 | 2046 | — | 0 | 6 | — | 7.00 |
Maguinho32 år | 24 | 1564 | 0 | 1 | 4 | 1 | 6.75 |
Luiz Felipe30 år | 28 | 1094 | 1 | 0 | 4 | — | 6.76 |
Pedro Henrique31 år | 23 | 592 | — | 0 | 3 | — | 6.84 |
Y. Rodallega23 år | 20 | 105 | — | 0 | 0 | — | 6.25 |
Philipe Sampaio29 år | 1 | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.30 |
Luiz Gustavo20 år | 2 | 76 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
Marcão22 år | 18 | 70 | — | 0 | 0 | — | 7.20 |
R. Haller23 år | 10 | 64 | — | 0 | 0 | — | 6.55 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Gabriel Baralhas25 år | 33 | 2465 | 1 | 3 | 9 | 0 | 6.98 |
Shaylon26 år | 37 | 2179 | 2 | 2 | 3 | — | 6.93 |
Rhaldney25 år | 32 | 2172 | — | 1 | 9 | — | 6.92 |
Roni24 år | 22 | 1450 | 1 | 0 | 5 | — | 6.78 |
Lucas Kal28 år | 17 | 1163 | — | 1 | 1 | — | 6.77 |
G. Freitas32 år | 16 | 837 | — | 0 | 7 | — | 6.69 |
Daniel28 år | 9 | 100 | — | 0 | 0 | — | 6.72 |
Jorginho33 år | 3 | 70 | 0 | 1 | 1 | 0 | 7.00 |
M. Zuleta21 år | 9 | 64 | 1 | 0 | 1 | — | 6.75 |
| 5 | 42 | — | 0 | 0 | — | 6.50 | |
Gustavo Campanharo32 år | 3 | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.43 |
Randerson20 år | 8 | 13 | — | 0 | 0 | — | 6.90 |
Anfallare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Luiz Fernando27 år | 31 | 2690 | 8 | 0 | 9 | 1 | 7.02 |
A. Cruz23 år | 37 | 2172 | 2 | 2 | 4 | — | 7.02 |
Bruno Tubarão29 år | 24 | 1587 | — | 0 | 4 | — | 6.70 |
E. Rodríguez20 år | 21 | 1192 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6.67 |
Derek26 år | 25 | 983 | 3 | 1 | 2 | 1 | 6.68 |
Janderson25 år | 20 | 961 | 3 | 0 | 4 | 1 | 6.81 |
Jan Hurtado24 år | 19 | 865 | 2 | 0 | 2 | 1 | 6.63 |
J. Campbell31 år | 10 | 571 | 2 | 0 | 3 | — | 6.97 |
M. Lacava21 år | 12 | 482 | — | 0 | 2 | — | 6.67 |
Y. González29 år | 9 | 268 | — | 0 | 0 | — | 6.74 |
Max22 år | 14 | 250 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.66 |
Vágner Love39 år | 6 | 180 | 1 | 0 | 0 | — | 6.58 |
Gabriel Barros22 år | 6 | 81 | — | — | 2 | — | 6.10 |
Pedro Paranhos17 år | 5 | 21 | — | 0 | 0 | — | 6.50 |
| 2 | 13 | — | 0 | 0 | — | 6.90 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 61 rader är märkta.
20 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.