Stade Geoffroy-Guichard
Saint-Ètienne, Frankrike·

- Kapacitet
- 41 965
- Underlag
- Naturgräs
Ligue 1, Ligue 2, UEFA Europa League och 2 andra tävlingar, augusti 2010 till augusti 2026. 341 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Saint Etienne på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong38 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Ligue 1 | 19 | 7 | 7 | 5 | 29 | 25 | +4 | 28 | 1.47 | 3 |
| 2011/12 | Ligue 1 | 19 | 9 | 4 | 6 | 27 | 20 | +7 | 31 | 1.63 | 7 |
| 2011/12 | Coupe de la Ligue | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2011/12 | Coupe de France | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2012/13 | Ligue 1 | 19 | 11 | 4 | 4 | 36 | 13 | +23 | 37 | 1.95 | 11 |
| 2012/13 | Coupe de la Ligue | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1.00 | 2 |
| 2012/13 | Coupe de France | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2013/14 | Ligue 1 | 19 | 12 | 5 | 2 | 36 | 15 | +21 | 41 | 2.16 | 9 |
| 2014/15 | UEFA Europa League | 4 | 1 | 3 | 0 | 3 | 2 | +1 | 6 | 1.50 | 2 |
| 2014/15 | Ligue 1 | 19 | 12 | 5 | 2 | 32 | 11 | +21 | 41 | 2.16 | 11 |
| 2014/15 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 6 | 3 | 2 | 1 | 11 | 7 | +4 | 11 | 1.83 | 2 |
| 2015/16 | Ligue 1 | 19 | 10 | 4 | 5 | 25 | 15 | +10 | 34 | 1.79 | 10 |
| 2015/16 | Coupe de France | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 6 | 1 | 4 | 1 | 2 | 2 | 0 | 7 | 1.17 | 4 |
| 2016/17 | Ligue 1 | 19 | 7 | 9 | 3 | 24 | 18 | +6 | 30 | 1.58 | 7 |
| 2016/17 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | Ligue 1 | 19 | 8 | 7 | 4 | 32 | 27 | +5 | 31 | 1.63 | 5 |
| 2017/18 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | Ligue 1 | 19 | 13 | 2 | 4 | 34 | 14 | +20 | 41 | 2.16 | 8 |
| 2018/19 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 6 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.00 | 1 |
| 2019/20 | Ligue 1 | 14 | 4 | 6 | 4 | 15 | 18 | -3 | 18 | 1.29 | 3 |
| 2019/20 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2020/21 | Ligue 1 | 19 | 5 | 6 | 8 | 20 | 29 | -9 | 21 | 1.11 | 5 |
| 2021/22 | Ligue 1 | 20 | 4 | 7 | 9 | 25 | 39 | -14 | 19 | 0.95 | 1 |
| 2022/23 | Ligue 2 | 19 | 10 | 4 | 5 | 34 | 27 | +7 | 34 | 1.79 | 7 |
| 2022/23 | Coupe de France | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2023/24 | Ligue 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2023/24 | Ligue 2 | 20 | 11 | 4 | 5 | 26 | 14 | +12 | 37 | 1.85 | 10 |
| 2023/24 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | Ligue 1 | 17 | 6 | 3 | 8 | 24 | 33 | -9 | 21 | 1.24 | 3 |
| 2024/25 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | Ligue 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2025/26 | Ligue 2 | 18 | 11 | 3 | 4 | 39 | 18 | +21 | 36 | 2.00 | 8 |
| 2025/26 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 11 | 1 | +10 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2026/27 | Ligue 2 | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 6 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 340 | 155 | 97 | 88 | 516 | 378 | +138 | 562 | 1.65 | 124 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Saint Etienne på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Saint Etienne vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
23och 18 till
Räddade en poäng
51och 46 till
Läst ur målen i 339 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Saint Etienne här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bordeaux | 16 | 3 | 7 | 6 | 20 | 28 | -8 | 16 | 1.00 |
| Paris Saint Germain | 16 | 10 | 6 | 0 | 34 | 10 | +24 | 36 | 2.25 |
| Lille | 14 | 5 | 3 | 6 | 14 | 21 | -7 | 18 | 1.29 |
| Lyon | 14 | 8 | 1 | 5 | 24 | 14 | +10 | 25 | 1.79 |
| Marseille | 14 | 5 | 6 | 3 | 21 | 13 | +8 | 21 | 1.50 |
| Montpellier | 14 | 3 | 2 | 9 | 7 | 22 | -15 | 11 | 0.79 |
| Nice | 14 | 7 | 2 | 5 | 21 | 23 | -2 | 23 | 1.64 |
| Rennes | 13 | 4 | 6 | 3 | 18 | 14 | +4 | 18 | 1.38 |
| Monaco | 11 | 4 | 4 | 3 | 19 | 11 | +8 | 16 | 1.45 |
| Toulouse | 11 | 3 | 5 | 3 | 12 | 14 | -2 | 14 | 1.27 |
Visa alla67 klubbar
| Nantes | 10 | 2 | 4 | 4 | 7 | 12 | -5 | 10 | 1.00 |
| Reims | 10 | 1 | 3 | 6 | 8 | 21 | -13 | 6 | 0.60 |
| Lorient | 10 | 3 | 1 | 6 | 11 | 20 | -9 | 10 | 1.00 |
| Caen | 9 | 2 | 2 | 5 | 7 | 11 | -4 | 8 | 0.89 |
| Guingamp | 9 | 2 | 0 | 7 | 10 | 17 | -7 | 6 | 0.67 |
| Angers | 8 | 0 | 4 | 4 | 10 | 15 | -5 | 4 | 0.50 |
| Metz | 8 | 2 | 1 | 5 | 8 | 11 | -3 | 7 | 0.88 |
| Bastia | 8 | 0 | 2 | 6 | 7 | 19 | -12 | 2 | 0.25 |
| Dijon | 7 | 2 | 2 | 3 | 10 | 12 | -2 | 8 | 1.14 |
| Nancy | 7 | 1 | 1 | 5 | 3 | 10 | -7 | 4 | 0.57 |
| Stade Brestois 29 | 7 | 1 | 2 | 4 | 8 | 15 | -7 | 5 | 0.71 |
| Amiens | 6 | 1 | 3 | 2 | 4 | 11 | -7 | 6 | 1.00 |
| Nimes | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 9 | -3 | 5 | 0.83 |
| Valenciennes | 6 | 0 | 2 | 4 | 1 | 8 | -7 | 2 | 0.33 |
| Estac Troyes | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 11 | -6 | 4 | 0.67 |
| Rodez | 6 | 1 | 3 | 2 | 3 | 7 | -4 | 6 | 1.00 |
| Strasbourg | 5 | 0 | 2 | 3 | 5 | 10 | -5 | 2 | 0.40 |
| Ajaccio | 5 | 0 | 1 | 4 | 5 | 12 | -7 | 1 | 0.20 |
| Auxerre | 5 | 0 | 3 | 2 | 4 | 7 | -3 | 3 | 0.60 |
| Sochaux | 5 | 2 | 0 | 3 | 7 | 9 | -2 | 6 | 1.20 |
| Lens | 5 | 3 | 1 | 1 | 11 | 9 | +2 | 10 | 2.00 |
| Grenoble | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 7 | -3 | 5 | 1.25 |
| Evian TG | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 5 | -3 | 3 | 0.75 |
| Clermont Foot | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 7 | -4 | 0 | 0.00 |
| Laval | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.33 |
| PAU | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 9 | -7 | 3 | 1.00 |
| Annecy | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 9 | -6 | 0 | 0.00 |
| Le Havre | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 0 | +8 | 6 | 3.00 |
| Paris FC | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 6 | 3.00 |
| Quevilly | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | 0 | 0.00 |
| Dunkerque | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Dnipro Dnipropetrovsk | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0.50 |
| Manchester United | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Gazelec FC Ajaccio | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| RED Star FC 93 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Niort | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| VfL Wolfsburg | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| FSV Mainz 05 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Rosenborg | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Lazio | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Inter | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC Basel 1893 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Anderlecht | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Qarabag | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| AEK Athens FC | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Qəbələ | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Gent | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Beitar Jerusalem | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Milsami Orhei | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Kardemir Karabükspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Le Mans | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Boulogne | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Concarneau | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Târgu Mureş | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Oleksandria | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Arles | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Ecotay Moingt | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 11 | -10 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 341 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 895 mål, 516 av hemmalaget och 379 av gästen
Klockan bygger på 340 av arenans 341 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 895 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Saint Etienne på arenan.
- 1R. Hamouma31mål
- 2R. Berić27mål
- 3W. Khazri26mål
- 4P. Aubameyang19mål
- 5L. Perrin18mål
- 6M. Gradel17mål
- 7I. Cardona16mål
- 8Z. Davitashvili13mål
- 9K. Monnet-Paquet12mål
- 10L. Stassin12mål
Listorna bygger på 340 av arenans 341 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 895 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.