FootSam
FOOTBALL DATA

Grenoble

Ligue 2 2026/27 · Stade des Alpes · Grundad 1917

13i tabellen
Poäng
4
Matcher
4
V–O–F
1–1–2
Mål
5–8
Målskillnad
-3
Poäng/match
1.00
Vinstprocent
25 %
FormFOFV
Hemma
Poäng/match
1.00
V–O–F
0–1–0
Mål
0–0
Borta
Poäng/match
1.00
V–O–F
1–0–2
Mål
5–8
Placering under säsongen
Högsta
13
Lägsta
17
Räknad ur matchresultaten.

Beräknad slutplacering

15:e

10,65förväntad placering

  • 1:a1,9 %
  • 2:a3,1 %
  • 3:e3,9 %
  • 4:e4,4 %
  • 5:e4,8 %
  • 6:e5,3 %
  • 7:e5,5 %
  • 8:e5,8 %
  • 9:e5,9 %
  • 10:e6,1 %
  • 11:e6,5 %
  • 12:e6,5 %
  • 13:e6,8 %
  • 14:e6,8 %
  • 15:e6,8 %
  • 16:e6,7 %
  • 17:e6,7 %
  • 18:e6,4 %
Vinner ligan
1,9 %
Slutspel
13,1 %
Nedflyttning
19,8 %

Byggd på 36 av säsongens 306 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Lag som slutar på samma poäng delar placering: ligans skiljeregel går inte att fastställa ur tabellhistoriken, och en gissad ordning vore ett påstående. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

4 poäng på 4 matcher1.00 poäng per match
0123FOFV1234

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 13:a av 18Högsta placering 13, lägsta 17
12468101214161816:a13:aFOFV1234

Från paus till slutsignal

Ledde i paus

1match

1
Vann
0
Oavgjort
0
Förlust

Höll varenda ledning

Lika i paus

2matcher

0
Vann
1
Oavgjort
1
Förlust

Låg under i paus

1match

0
Vann
0
Oavgjort
1
Förlust

Tog inga poäng

Anfall och försvar

Målrika eller målsnåla matcher

3.25mål per match, båda lagens · 4 matcher

0.00
Hemma
4.33
Borta
  • Över 1.5 mål3 av 475 %
  • Över 2.5 mål3 av 475 %
  • Över 3.5 mål2 av 450 %

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan10–1513 %12 %1216–3020 %25 %13 %2131–4540 %13 %16 %246–6025 %19 %1161–7520 %13 %17 %1176–9020 %13 %22 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

3 mål i första halvlek, 2 i andra (40 % efter paus). Insläppta: 4 och 4 (50 % efter paus).

Bygger på 5 gjorda och 8 insläppta mål med minutangivelse.

Mot ligan

Poäng per match
1.00
Ligasnitt
1.31
Skillnad
-0.31 (-23.4 %)
I ligan
10 av 18
Gjorda mål per match
1.25
Ligasnitt
1.24
Skillnad
+0.01 (+1.1 %)
I ligan
6 av 18
Insläppta mål per match
2.00
Ligasnitt
1.24
Skillnad
+0.76 (+61.8 %)
I ligan
15 av 18

Stabilitet

Hållna nollor
50.0 %
Ligasnitt
34.7 %
Skillnad
+15.3 % (+44.0 %)
I ligan
4 av 18
Matcher utan mål
50.0 %
Ligasnitt
34.7 %
Skillnad
+15.3 % (+44.0 %)
I ligan
12 av 18

Disciplin

Kort och straffar

Gula kort

123.00 per match

Utvisningar

00.00 per match

0 direkt rött · 0 efter två gula

Straffar

Laget fick ingen straff under säsongen.

Hemmaplan, sviter och spelstil

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
1.00
Ligasnitt
1.31
Skillnad
-0.31 (-23.4 %)
I ligan
11 av 18
Poäng per bortamatch
1.00
Ligasnitt
1.28
Skillnad
-0.28 (-21.7 %)
I ligan
9 av 18
Hemmafördel
0.00
Ligasnitt
0.03
Skillnad
-0.03 (-100.0 %)
Störst i ligan
10 av 18

Sviter

Längsta vinstsvit
1 matcher
Slutade i omgång 4
Längsta obesegrade svit
1 matcher
Slutade i omgång 2
Längsta förlustsvit
1 matcher
Slutade i omgång 1

Ytterligheter

Största segrarna
30Lavalborta · 2026-08-28
Värsta förlusterna
04Saint Etienneborta · 2026-08-22
24Dunkerqueborta · 2026-08-08

Formationer

  • 4-1-4-14 matcher 100 %

Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.

Truppen

Målvakter1

Spelare
1A. Olliero30 år
436000006.75

Försvarare8

Spelare
5C. Vidal26 år
436000206.95
27M. Xantippe24 år
436001106.75
19N. Zahui23 år
435900006.78
33E. Sarıkaya20 år
218000105.95
43A. Pelon22 år
19000106.90
3F. Limouri23 år
19000006.90
46J. Mouton21 år
22900006.70
48S. Niakaté20 år
110000

Mittfältare8

Spelare
6Y. Magnin29 år
434901206.75
428910106.40
424400206.48
10B. Mouazan24 år
323610106.90
7Y. Diaby25 år
322620007.37
14M. Corboz31 år
321500006.67
419500006.53
30S. Diba22 år
315110106.90

Anfallare5

Spelare
17L. Cerri23 år
312100006.50
12U. Bonnet32 år
39400006.67
23D. Hoogewerf23 år
22100006.50
110000
11M. Bangré25 år
110000

2 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.