Nimes
Ligue 2 2022/23 · Stade des Antonins · Grundad 1937
- Poäng
- 36
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 10–6–22
- Mål
- 44–62
- Målskillnad
- -18
- Poäng/match
- 0.95
- Vinstprocent
- 26 %
- N. Usaïtill 1 nov
- F. Bompardfrån 1 nov
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
7matcher
- 5
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 5 poäng av 21
Lika i paus
17matcher
- 4
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Låg under i paus
14matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 12
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.79mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.63
- Hemma
- 2.95
- Borta
- Över 1.5 mål27 av 3871 %
- Över 2.5 mål19 av 3850 %
- Över 3.5 mål13 av 3834 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
19 mål i första halvlek, 23 i andra (51 % efter paus). Insläppta: 24 och 33 (54 % efter paus).
Bygger på 45 gjorda och 61 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 44 gjorda och 62 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.42 (-30.6 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.21
- Skillnad
- -0.05 (-4.1 %)
- I ligan
- 11 av 20
- Ligasnitt
- 1.21
- Skillnad
- +0.43 (+35.2 %)
- I ligan
- 19 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 30.9 %
- Skillnad
- -9.8 % (-31.8 %)
- I ligan
- 18 av 20
- Ligasnitt
- 30.9 %
- Skillnad
- +0.7 % (+2.3 %)
- I ligan
- 11 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 5100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.60
- Skillnad
- -0.07 (-4.3 %)
- I ligan
- 10 av 20
- Ligasnitt
- 1.14
- Skillnad
- -0.77 (-67.5 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 0.46
- Skillnad
- +0.70 (+151.6 %)
- Störst i ligan
- 1 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-114 matcher 37 %
- 5-3-27 matcher 18 %
- 4-1-4-14 matcher 11 %
- 4-3-1-23 matcher 8 %
- 4-3-33 matcher 8 %
- 3-5-22 matcher 5 %
- 4-4-22 matcher 5 %
- 3-1-4-21 match 3 %
- 3-4-31 match 3 %
- 4-5-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Maraval28 år | 37 | 2700 | — | — | 2 | — | 6.73 |
L. Dias23 år | 7 | 630 | 0 | — | 0 | 0 | 6.88 |
A. Nazih20 år | 6 | 90 | — | — | 0 | — | 6.70 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. de Gevigney22 år | 32 | 2541 | — | — | 5 | — | 6.95 |
P. Burner26 år | 33 | 2285 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.74 |
R. Labonne24 år | 31 | 2134 | — | 1 | 4 | — | 6.78 |
K. Guessoum23 år | 28 | 1988 | 1 | 1 | 5 | — | 6.64 |
N. Djiga19 år | 21 | 1835 | 0 | — | 4 | 1 | 6.70 |
T. Vargas22 år | 29 | 1644 | 1 | 3 | 1 | — | 6.74 |
B. Poulain35 år | 20 | 1634 | 1 | — | 1 | 0 | 6.86 |
S. Sadzoute24 år | 14 | 736 | 0 | — | 0 | 0 | 6.79 |
H. Sbaï22 år | 1 | 90 | — | — | 0 | — | 6.30 |
M. Paget18 år | 1 | 64 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
N. Ueda27 år | 1 | 56 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
R. Nasraoui19 år | 2 | 20 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
S. Sy23 år | 1 | 9 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. N'Guessan19 år | 34 | 2554 | 2 | 2 | 7 | — | 6.71 |
J. Thomasen26 år | 24 | 1606 | 2 | 2 | 1 | — | 6.87 |
| 18 | 1576 | 1 | 1 | 6 | 0 | 6.88 | |
J. Lopy30 år | 15 | 1284 | — | 4 | 1 | — | 6.87 |
G. Fofana29 år | 12 | 446 | 1 | — | 3 | 0 | 6.66 |
Y. Benrahou23 år | 9 | 427 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.67 |
L. Delpech19 år | 25 | 349 | — | — | 0 | — | 6.49 |
M. Zerkane23 år | 9 | 294 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.66 |
N. Eliasson26 år | 3 | 104 | — | — | 0 | — | 6.95 |
J. Megier22 år | 1 | 90 | 0 | — | 1 | 0 | 6.30 |
I. Boudache19 år | 5 | 9 | — | — | 0 | — | 6.70 |
M. Zampa18 år | 2 | 6 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
P. Pagis19 år | 32 | 2373 | 5 | 2 | 1 | 0 | 6.88 |
M. Tchokounté33 år | 37 | 2369 | 12 | 4 | 4 | — | 6.86 |
R. Saïd22 år | 29 | 2026 | 9 | 3 | 0 | — | 6.89 |
N. Benezet31 år | 21 | 923 | 2 | 1 | 4 | 0 | 6.69 |
M. Koné25 år | 23 | 812 | 4 | — | 2 | — | 6.61 |
L. Mousset26 år | 11 | 535 | 1 | 2 | 0 | 0 | 6.45 |
Steve Ambri24 år | 14 | 419 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.59 |
E. Ómarsson27 år | 12 | 388 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.39 |
M. Doucouré22 år | 3 | 32 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.70 |
W. Ngakoutou20 år | 1 | 3 | — | — | 0 | — | — |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 40 rader är märkta.
2 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.