FootSam
FOOTBALL DATA

Paul Anthony CookAktiv

England · 59 år · Chesterfield

549 matcher, 6 klubbar mellan 2012 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

549matcher
232–148–169V–O–F
1.54poäng/match
42 %vinstprocent
844poäng
809–617mål
+192målskillnad
190hållna nollor
232148169
Bäst iPortsmouth1.73 p/m104 matcher
Svagast iAccrington ST1.11 p/m28 matcher
Bästa säsong20172.11 p/m56 matcher
Flest matcherChesterfield224 matcher

324 av 549 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20072026
Sligo Rovers2007–2012
Chesterfield2012–2015
Portsmouth2015–2017
Wigan Athletic2017–2020
Chesterfield2022–nu

Poäng per match, period för period

Portsmouth 2015–20171.72103
Chesterfield 2012–20151.61140
Wigan Athletic 2017–20201.51152
Chesterfield 2022–nu1.4884
Ipswich 20211.3340
Accrington ST 20121.1128
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Sligo Rovers2007–2012inga matcher i vår databas
Accrington STEngland20122887133045311.11
ChesterfieldEngland2012–20151406434422111452261.61
PortsmouthEngland2015–20171035027261651011771.72
Wigan AthleticEngland2017–20201526340492151692291.51
IpswichEngland2021401314135251531.33
ChesterfieldEngland2022–nu843325261301051241.48

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.73 p/mPortsmouthpå 104 matcher
Bästa målskillnad+0.66 per matchPortsmouth171–102 på 104 matcher
Flest matcher224Chesterfield97–59–68
Flest vinster97Chesterfieldpå 224 matcher
Flest poäng350Chesterfieldpå 224 matcher
Längsta sejour152 matcherWigan Athletic2017–2020

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Accrington ST · 0.78 p/m på 18 matcher112012 · Chesterfield · 1.53 p/m på 49 matcher2013 · Chesterfield · 1.78 p/m på 49 matcher2014 · Chesterfield · 1.55 p/m på 53 matcher2015 · Portsmouth · 1.67 p/m på 55 matcher2016 · Portsmouth · 1.81 p/m på 48 matcher2017 · Wigan Athletic · 2.11 p/m på 56 matcher2018 · Wigan Athletic · 1.08 p/m på 48 matcher2019 · Wigan Athletic · 1.23 p/m på 48 matcher2020 · Ipswich · 1.29 p/m på 17 matcher2021 · Ipswich · 1.33 p/m på 24 matcher2022 · Chesterfield · 2.00 p/m på 5 matcher2023 · Chesterfield · 2.25 p/m på 4 matcher2024 · Chesterfield · 1.43 p/m på 51 matcher2025 · Chesterfield · 1.33 p/m på 24 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123ChesterfieldPortsmouthWigan AthleticIpswichChesterfieldsnitt 1.54match 1549
Starkaste sträckan2.34 p/m+0.80 mot karriärsnittetMatch 261298 · 2017-03-072017-12-16PortsmouthWigan Athletic28 vinster av 38 · 8130
Svagaste sträckan0.87 p/m0.67 mot karriärsnittetMatch 330367 · 2018-08-112019-03-12Wigan Athletic8 vinster av 38 · 3457

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.49.

4-2-3-1162 69.5 %1.49 p/m
4-4-1-120 8.6 %0.85 p/m
4-3-317 7.3 %1.24 p/m
4-1-4-112 5.2 %1.00 p/m
4-3-2-15 2.1 %
4-4-25 2.1 %
3-4-2-13 1.3 %
3-5-23 1.3 %
3-4-1-22 0.9 %
5-3-22 0.9 %
3-4-31 0.4 %
5-4-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Wigan Athletic
4-2-3-14-4-1-1
110
Chesterfield
4-2-3-1
82
Ipswich
4-2-3-1
41

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 233 matcher mellan 2017 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Accrington ST2012-02-142012-09-29

FöreL. Richardson2.00 5
UnderHan1.11 28−0.89
EfterL. Richardson1.03 33−0.08

Chesterfield2012-10-022015-04-25

FöreT. Wright1.20 10
UnderHan1.61 140+0.41

Portsmouth2015-05-022017-05-06

FöreG. Waddock1.17 6
UnderHan1.73 104+0.56
EfterK. Jackett1.64 185−0.09

Wigan Athletic2017-08-052020-07-22

FöreG. Barrow1.08 13
UnderHan1.51 152+0.43

Ipswich2021-03-022021-12-04

FöreP. Lambert1.23 105
UnderHan1.32 41+0.09
EfterKieran McKenna1.69 222+0.37

Chesterfield2025-12-092026-01-27

UnderHan1.60 10
EfterPaul Cook1.60 25

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

7titlar och 3 andraplatser sedan 2007
09
11
13
15
17
19
21
23

Ett steg per år från 2009 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • National LeagueEngland2023/2024Vinnare
  • League OneEngland2017/2018Vinnare
  • League TwoEngland2016/2017Vinnare
  • League TwoEngland2013/2014Vinnare
  • EFL TrophyEngland2013/2014Tvåa
  • Premier DivisionIreland-Republic2011Tvåa
  • FAI CupIreland-Republic2011Vinnare
  • FAI CupIreland-Republic2010Vinnare
  • League CupIreland-Republic2010Vinnare
  • FAI CupIreland-Republic2009Tvåa
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2007 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • National LeagueEngland2005/2006Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.62 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.96snitt 1.541.88
HögstPortsmouth1.73 p/m på 104
LägstAccrington ST1.11 p/m på 28
Spann0.62 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Paul Anthony Cook
  • Rutinerad549 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Paul Anthony Cook med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare