FootSam
FOOTBALL DATA

L. Richardson

Uppdrag avslutade

England · 46 år

139 matcher, 3 klubbar mellan 2012 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

139matcher
49–34–56V–O–F
1.30poäng/match
35 %vinstprocent
181poäng
179–194mål
-15målskillnad
36hållna nollor
493456
Bäst iWigan1.63 p/m76 matcher
Svagast iRotherham0.42 p/m24 matcher
Bästa säsong20211.93 p/m54 matcher
Flest matcherWigan76 matcher

101 av 139 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Accrington ST2012–2013
Wigan2020
Wigan2020–2022
Rotherham2023–2024

Poäng per match, period för period

Wigan 2020–20221.7172
Accrington ST 2012–20131.0333
Rotherham 2023–20240.4821
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Accrington STEngland2012531110610
Accrington STEngland2012–201333810153954341.03
WiganEngland2020inga matcher i vår databas
WiganEngland2020–202272351819107791231.71
RotherhamEngland2023–20242124151443100.48

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.63 p/mWiganpå 76 matcher
Bästa målskillnad+0.32 per matchWigan111–87 på 76 matcher
Flest matcher76Wigan35–19–22
Flest vinster35Wiganpå 76 matcher
Flest poäng124Wiganpå 76 matcher
Längsta sejour72 matcherWigan2020–2022

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Accrington ST · 2.00 p/m på 5 matcher112012 · Accrington ST · 1.03 p/m på 33 matcher122020 · Wigan · 0.00 p/m på 1 matcher202021 · Wigan · 1.93 p/m på 54 matcher212022 · Wigan · 0.95 p/m på 21 matcher222023 · Rotherham · 0.42 p/m på 24 matcher232026 · Reading · 3.00 p/m på 1 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123WiganRotherhamReadingsnitt 1.30match 1139
Starkaste sträckan2.11 p/m+0.81 mot karriärsnittetMatch 5087 · 2021-09-252022-04-09Wigan24 vinster av 38 · 6837
Svagaste sträckan0.61 p/m0.69 mot karriärsnittetMatch 101138 · 2022-09-032024-04-13WiganRotherham6 vinster av 38 · 2869

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.68.

4-2-3-147 46.5 %1.68 p/m
3-4-1-210 9.9 %1.50 p/m
3-5-29 8.9 %
3-4-2-18 7.9 %
5-3-28 7.9 %
3-1-4-26 5.9 %
5-4-15 5 %
3-4-34 4 %
4-3-32 2 %
4-4-1-11 1 %
4-4-21 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Wigan
4-2-3-1
76
Rotherham
5-3-23-1-4-25-4-1
24

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 101 matcher mellan 2020 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Accrington ST2012-01-022012-01-28

UnderHan2.00 5
EfterPaul Anthony Cook1.11 28−0.89

Accrington ST2012-10-062013-04-01

FörePaul Anthony Cook1.11 28
UnderHan1.03 33−0.08

Wigan2021-08-072022-11-08

FöreG. Rioch1.17 35
UnderHan1.65 75+0.48

Rotherham2023-12-122024-04-13

UnderHan0.42 24
EfterS. Evans1.18 44+0.76

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2012
  • League OneEngland2021/2022Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.21 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.27snitt 1.291.78
HögstWigan1.63 p/m på 76
LägstRotherham0.42 p/m på 24
Spann1.21 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.45 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför L. Richardson med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.