FootSam
FOOTBALL DATA

K. Jackett

Uppdrag avslutade

Wales · 64 år

477 matcher, 6 klubbar, 2 länder mellan 2011 och 2022.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

477matcher
204–121–152V–O–F
1.54poäng/match
43 %vinstprocent
733poäng
681–554mål
+127målskillnad
159hållna nollor
204121152
Bäst iWolves1.66 p/m149 matcher
Svagast iLeyton Orient1.21 p/m33 matcher
Bästa säsong20132.12 p/m49 matcher
Flest matcherPortsmouth185 matcher

223 av 477 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20042026
Swansea2004–2007
Millwall2007–2013
Wolves2013–2016
Portsmouth2017–2021
Leyton Orient2021–2022

Poäng per match, period för period

Portsmouth 2017–20211.67182
Wolves 2013–20161.66149
Millwall 2007–20131.33105
Leyton Orient 2021–20221.3330
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
SwanseaWales2004–2007inga matcher i vår databas
MillwallEngland2007–20131053826411271331401.33
WolvesEngland2013–20161496941392251652481.66
RotherhamEngland20162011231
PortsmouthEngland2017–20211828840542792053041.67
Leyton OrientEngland2021–20223091384428401.33

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.66 p/mWolvespå 149 matcher
Bästa målskillnad+0.40 per matchWolves225–165 på 149 matcher
Flest matcher185Portsmouth88–40–57
Flest vinster88Portsmouthpå 185 matcher
Flest poäng304Portsmouthpå 185 matcher
Längsta sejour182 matcherPortsmouth2017–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231112131415161718192021

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123WolvesRotherhamPortsmouthLeyton Orientsnitt 1.54match 1477
Starkaste sträckan2.13 p/m+0.59 mot karriärsnittetMatch 115152 · 2013-09-212014-04-18Wolves24 vinster av 38 · 7026
Svagaste sträckan1.03 p/m0.51 mot karriärsnittetMatch 744 · 2011-08-272012-03-17Millwall10 vinster av 38 · 4458

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.58 mot 1.46.

4-2-3-171 48.6 %1.46 p/m
4-4-233 22.6 %1.58 p/m
3-4-1-212 8.2 %1.25 p/m
4-3-312 8.2 %1.42 p/m
3-4-310 6.8 %1.20 p/m
3-5-24 2.7 %
4-4-1-12 1.4 %
4-1-4-11 0.7 %
4-5-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Portsmouth
4-2-3-14-4-2
108
Leyton Orient
3-4-1-23-4-3
33

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 146 matcher mellan 2016 och 2021. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Wolves2013-05-042016-05-07

UnderHan1.66 149
EfterW. Zenga1.29 17−0.37

Rotherham2016-10-222016-11-26

FöreA. Stubbs0.43 14
UnderHan0.20 5−0.23
EfterPaul Warne1.35 279+1.15

Portsmouth2017-08-052021-03-09

FörePaul Anthony Cook1.73 104
UnderHan1.64 185−0.09
EfterJ. Gallen1.54 13−0.10

Leyton Orient2021-08-072022-02-12

FöreJ. McAnuff1.38 16
UnderHan1.21 33−0.17
EfterM. Harrold1.30 10+0.09

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 0 andraplatser sedan 2004
05
07
09
11
13
15
17
18

Ett steg per år från 2005 till 2018, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • EFL TrophyEngland2018/2019Vinnare
  • League OneEngland2013/2014Vinnare
  • EFL TrophyEngland2005/2006Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.45 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.06snitt 1.551.81
HögstWolves1.66 p/m på 149
LägstLeyton Orient1.21 p/m på 33
Spann0.45 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.16 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

K. Jackett
  • Rutinerad477 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför K. Jackett med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare