FootSam
FOOTBALL DATA

Markus Anfang

Uppdrag avslutade

Germany · 52 år

172 matcher, 7 klubbar mellan 2017 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

172matcher
77–42–53V–O–F
1.59poäng/match
45 %vinstprocent
273poäng
324–250mål
+74målskillnad
39hållna nollor
774253
Bäst i1. FC Köln1.91 p/m33 matcher
Svagast i1. FC Kaiserslautern1.53 p/m32 matcher
Bästa säsong20181.91 p/m33 matcher
Flest matcherSV Darmstadt 9837 matcher

172 av 172 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Holstein Kiel2016–2018
1. FC Köln2018–2019
SV Darmstadt 982020–2021
Dynamo Dresden2022–2024

Poäng per match, period för period

1. FC Köln 2018–20192.0728
1. FC Kaiserslautern 2024–20251.6929
Holstein Kiel 2016–20181.6436
SV Darmstadt 98 2020–20211.5737
Werder Bremen 20211.2313
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Bayer Leverkusen U192016inga matcher i vår databas
Holstein KielGermany2016–201836151477548591.64
1. FC KölnGermany2018–20192818467833582.07
SV Darmstadt 98Germany2020–202137177137058581.57
Werder BremenGermany2021134451720161.23
Dynamo DresdenGermany2022–20241001010
1. FC KaiserslauternGermany2024–20252914785244491.69

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.91 p/m1. FC Kölnpå 33 matcher
Bästa målskillnad+1.30 per match1. FC Köln86–43 på 33 matcher
Flest matcher37SV Darmstadt 9817–7–13
Flest vinster191. FC Kölnpå 33 matcher
Flest poäng631. FC Kölnpå 33 matcher
Längsta sejour37 matcherSV Darmstadt 982020–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232017 · Holstein Kiel · 1.64 p/m på 36 matcher172018 · 1. FC Köln · 1.91 p/m på 33 matcher182020 · SV Darmstadt 98 · 1.57 p/m på 37 matcher202021 · Werder Bremen · 1.33 p/m på 15 matcher212022 · Dynamo Dresden · 0.00 p/m på 1 matcher222024 · 1. FC Kaiserslautern · 1.53 p/m på 32 matcher242025 · Fortuna Düsseldorf · 1.33 p/m på 18 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

01231. FC KölnSV Darmstadt 98Werder BremenDynamo Dresden1. FC KaiserslauternFortuna Düsseldorfsnitt 1.59match 1172
Starkaste sträckan2.03 p/m+0.44 mot karriärsnittetMatch 2764 · 2018-03-032019-03-31Holstein Kiel1. FC Köln23 vinster av 38 · 10443
Svagaste sträckan1.34 p/m0.25 mot karriärsnittetMatch 64101 · 2019-03-312021-04-161. FC KölnSV Darmstadt 9814 vinster av 38 · 6662

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-1-4-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 2.00 mot 1.56.

4-1-4-164 37.2 %1.56 p/m
3-1-4-227 15.7 %1.56 p/m
4-2-3-118 10.5 %2.00 p/m
3-4-2-115 8.7 %1.73 p/m
4-5-112 7 %1.08 p/m
3-4-1-211 6.4 %1.91 p/m
3-3-3-18 4.7 %
4-3-37 4.1 %
3-5-24 2.3 %
5-3-22 1.2 %
3-4-31 0.6 %
4-2-2-21 0.6 %
4-4-21 0.6 %
5-4-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

SV Darmstadt 98
4-2-3-14-1-4-13-3-3-1
37
Holstein Kiel
4-1-4-1
36
1. FC Köln
3-1-4-24-1-4-1
33
Werder Bremen
4-1-4-14-5-13-1-4-2
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 172 matcher mellan 2017 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Holstein Kiel2017-07-302018-05-13

UnderHan1.64 36
EfterT. Walter1.49 37−0.15

SV Darmstadt 982020-09-132021-05-23

FöreD. Grammozis1.60 45
UnderHan1.57 37−0.03
EfterTorsten Lieberknecht1.38 112−0.19

Werder Bremen2021-07-242021-11-20

UnderHan1.33 15
EfterOle Werner1.43 129+0.10

1. FC Kaiserslautern2024-08-042025-04-19

FöreF. Funkel1.40 15
UnderHan1.53 32+0.13
EfterTorsten Lieberknecht1.62 45+0.09

Fortuna Düsseldorf2025-08-022025-08-30

FöreDaniel Moustapha Thioune1.72 127
UnderHan1.40 5−0.32
EfterDaniel Moustapha Thioune0.83 12−0.57

Fortuna Düsseldorf2025-12-142026-04-04

FöreDaniel Moustapha Thioune0.83 12
UnderHan1.31 13+0.48
EfterAlexander Ende0.86 7−0.45

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2016
  • 3. LigaGermany2016/2017Tvåa
  • Reg. Cup Schleswig-HolsteinGermany2016/2017Vinnare
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2016 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • 2. BundesligaGermany2004/2005Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.38 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.38snitt 1.662.06
Högst1. FC Köln1.91 p/m på 33
Lägst1. FC Kaiserslautern1.53 p/m på 32
Spann0.38 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Markus Anfang
  • Resande tränare7 klubbar, 25 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Markus Anfang med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare