FootSam
FOOTBALL DATA

Ole Werner

Aktiv

Germany · 38 år · Werder Bremen

247 matcher, 3 klubbar mellan 2019 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

247matcher
108–56–83V–O–F
1.54poäng/match
44 %vinstprocent
380poäng
420–378mål
+42målskillnad
59hållna nollor
1085683
Bäst iRB Leipzig1.95 p/m38 matcher
Svagast iWerder Bremen1.43 p/m129 matcher
Bästa säsong20251.95 p/m38 matcher
Flest matcherWerder Bremen129 matcher

243 av 247 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Holstein Kiel II2018–2019
Holstein Kiel2019–2021
Werder Bremen2021–nu

Poäng per match, period för period

Holstein Kiel 2019–20211.5478
Werder Bremen 2021–nu1.43129
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Holstein KielGermany2016inga matcher i vår databas
Holstein Kiel II2018–2019inga matcher i vår databas
Holstein KielGermany2019–2021783321241311131201.54
Werder BremenGermany2021–nu1295229482102071851.43

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.95 p/mRB Leipzigpå 38 matcher
Bästa målskillnad+0.63 per matchRB Leipzig77–53 på 38 matcher
Flest matcher129Werder Bremen52–29–48
Flest vinster52Werder Bremenpå 129 matcher
Flest poäng185Werder Bremenpå 129 matcher
Längsta sejour129 matcherWerder Bremen2021–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232019 · Holstein Kiel · 1.29 p/m på 31 matcher192020 · Holstein Kiel · 1.78 p/m på 41 matcher202021 · Werder Bremen · 1.82 p/m på 28 matcher212022 · Werder Bremen · 1.11 p/m på 36 matcher222023 · Werder Bremen · 1.20 p/m på 35 matcher232024 · Werder Bremen · 1.58 p/m på 38 matcher242025 · RB Leipzig · 1.95 p/m på 38 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Werder BremenRB Leipzigsnitt 1.54match 1247
Starkaste sträckan2.03 p/m+0.49 mot karriärsnittetMatch 209246 · 2025-05-172026-05-09Werder BremenRB Leipzig24 vinster av 38 · 8050
Svagaste sträckan0.82 p/m0.72 mot karriärsnittetMatch 116153 · 2022-11-082023-12-19Werder Bremen8 vinster av 38 · 5378

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.80 mot 1.55.

3-5-275 30.4 %1.55 p/m
4-1-4-145 18.2 %1.58 p/m
4-3-344 17.8 %1.70 p/m
3-1-4-224 9.7 %1.08 p/m
3-4-2-117 6.9 %1.41 p/m
4-5-111 4.5 %1.73 p/m
4-2-3-110 4 %1.80 p/m
3-4-37 2.8 %
4-3-1-25 2 %
4-4-23 1.2 %
3-4-1-22 0.8 %
4-4-1-12 0.8 %
5-3-21 0.4 %
5-4-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Werder Bremen
3-5-23-1-4-2
129
Holstein Kiel
4-1-4-1
80
RB Leipzig
4-3-3
38

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 247 matcher mellan 2019 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Werder Bremen2021-11-272025-05-17

FöreMarkus Anfang1.33 15
UnderHan1.43 129+0.10

RB Leipzig2025-08-162026-05-16

FöreZ. Löw1.08 12
UnderHan1.95 38+0.87

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2016
  • 2. BundesligaGermany2021/2022Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.52 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.28snitt 1.542.10
HögstRB Leipzig1.95 p/m på 38
LägstWerder Bremen1.43 p/m på 129
Spann0.52 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.18 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Ole Werner
  • Rutinerad247 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare82 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Ole Werner med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare