FootSam
FOOTBALL DATA

F. Funkel

Aktiv

Germany · 72 år · 1. FC Köln

217 matcher, 8 klubbar mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

217matcher
80–52–85V–O–F
1.35poäng/match
37 %vinstprocent
292poäng
296–322mål
-26målskillnad
52hållna nollor
805285
Bäst iFortuna Düsseldorf1.40 p/m138 matcher
Svagast iAlemannia Aachen0.86 p/m22 matcher
Bästa säsong20171.83 p/m36 matcher
Flest matcherFortuna Düsseldorf138 matcher

154 av 217 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20042026
Hertha BSC2009–2010
VfL Bochum2010–2011
Alemannia Aachen2011–2012
1. FC Köln2025–nu

Poäng per match, period för period

Fortuna Düsseldorf 2016–20201.42136
1. FC Kaiserslautern 20241.4015
TSV 1860 München 2013–20141.2623
Alemannia Aachen 2011–20120.8622
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Eintracht FrankfurtGermany2004–2009inga matcher i vår databas
Hertha BSCGermany2009–2010inga matcher i vår databas
VfL BochumGermany2010–201171246125
Alemannia AachenGermany2011–20122231092130190.86
TSV 1860 MünchenGermany2013–2014237882427291.26
Fortuna DüsseldorfGermany2016–20201365528531952111931.42
1. FC KölnGermany20218413121213
1. FC KaiserslauternGermany2024156362722211.40
1. FC KölnGermany2025–nu440011412

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.40 p/mFortuna Düsseldorfpå 138 matcher
Bästa målskillnad-0.13 per matchTSV 1860 München24–27 på 23 matcher
Flest matcher138Fortuna Düsseldorf55–28–55
Flest vinster55Fortuna Düsseldorfpå 138 matcher
Flest poäng193Fortuna Düsseldorfpå 138 matcher
Längsta sejour136 matcherFortuna Düsseldorf2016–2020

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231113151617181920232426

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Alemannia AachenTSV 1860 MünchenFortuna Düsseldorf1. FC Köln1. FC Kaiserslautern1. FC Kölnsnitt 1.35match 1217
Starkaste sträckan1.89 p/m+0.54 mot karriärsnittetMatch 95132 · 2017-05-142018-05-13Fortuna Düsseldorf22 vinster av 38 · 6448
Svagaste sträckan0.87 p/m0.48 mot karriärsnittetMatch 138 · 2011-07-182013-11-09VfL BochumAlemannia AachenTSV 1860 München6 vinster av 38 · 3353

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-1-4-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 2.14 mot 1.09.

4-1-4-147 29.9 %1.09 p/m
4-2-3-144 28 %1.48 p/m
4-4-214 8.9 %2.14 p/m
4-3-38 5.1 %
3-1-4-27 4.5 %
4-2-2-27 4.5 %
3-4-1-26 3.8 %
4-4-1-16 3.8 %
5-3-25 3.2 %
3-5-24 2.5 %
4-5-14 2.5 %
5-4-13 1.9 %
3-4-2-11 0.6 %
4-3-1-21 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Fortuna Düsseldorf
4-1-4-14-2-3-1
130
1. FC Kaiserslautern
4-2-3-13-4-1-2
15
1. FC Köln
4-2-3-14-1-4-1
12

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 157 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Fortuna Düsseldorf2016-03-192020-01-26

UnderHan1.40 138
EfterU. Rösler1.47 53+0.07

1. FC Köln2021-04-172021-05-29

FöreMarkus Gisdol1.09 54
UnderHan1.63 8+0.54
EfterSteffen Baumgart1.27 98−0.36

1. FC Kaiserslautern2024-02-182024-05-25

FöreD. Grammozis1.00 9
UnderHan1.40 15+0.40
EfterMarkus Anfang1.53 32+0.13

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 2 andraplatser sedan 2004
05
07
09
11
13
15
17
19
21
23
24

Ett steg per år från 2005 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • 2. BundesligaGermany2024/2025Vinnare
  • DFB PokalGermany2023/2024Tvåa
  • 2. BundesligaGermany2017/2018Vinnare
  • DFB PokalGermany2005/2006Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.54 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.71snitt 1.321.55
HögstFortuna Düsseldorf1.40 p/m på 138
LägstAlemannia Aachen0.86 p/m på 22
Spann0.54 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.17 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför F. Funkel med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.