FootSam
FOOTBALL DATA

Kosta RunjaicAktiv

Germany · 55 år · Udinese

530 matcher, 7 klubbar, 3 länder mellan 2009 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

530matcher
219–148–163V–O–F
1.52poäng/match
41 %vinstprocent
805poäng
753–642mål
+111målskillnad
170hållna nollor
219148163
Bäst iLegia Warszawa1.80 p/m87 matcher
Svagast iUdinese1.34 p/m175 matcher
Bästa säsong20222.00 p/m40 matcher
Flest matcherUdinese175 matcher

420 av 530 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
SV Darmstadt 982010–2012
MSV Duisburg2012–2013
Pogon Szczecin2017–2022
Legia Warszawa2022–2024
Udinese2024–nu

Poäng per match, period för period

Legia Warszawa 2022–20241.8186
1. FC Kaiserslautern 2013–20151.6276
Pogon Szczecin 2017–20221.58146
MSV Duisburg 2012–20131.3931
Udinese 2024–nu1.3586
TSV 1860 München 20161.1513
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
SV Darmstadt 98Germany2010–2012inga matcher i vår databas
MSV DuisburgGermany2012–2013311110103538431.39
1. FC KaiserslauternGermany2013–201576322717110761231.62
TSV 1860 MünchenGermany2016134361618151.15
Pogon SzczecinPoland2017–20221466342412021552311.58
Legia WarszawaPoland2022–2024864424181511041561.81
UdineseItaly2024–nu863317361041141161.35

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.80 p/mLegia Warszawapå 87 matcher
Bästa målskillnad+0.54 per matchLegia Warszawa152–105 på 87 matcher
Flest matcher175Udinese65–40–70
Flest vinster65Udinesepå 175 matcher
Flest poäng235Udinesepå 175 matcher
Längsta sejour146 matcherPogon Szczecin2017–2022

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232009 · Udinese · 1.16 p/m på 38 matcher092010 · Udinese · 0.00 p/m på 1 matcher2012 · MSV Duisburg · 1.65 p/m på 46 matcher2013 · 1. FC Kaiserslautern · 1.45 p/m på 51 matcher2014 · 1. FC Kaiserslautern · 1.52 p/m på 54 matcher2015 · 1. FC Kaiserslautern · 1.50 p/m på 6 matcher2016 · TSV 1860 München · 1.07 p/m på 15 matcher2018 · Pogon Szczecin · 1.41 p/m på 37 matcher2019 · Pogon Szczecin · 1.46 p/m på 39 matcher2020 · Pogon Szczecin · 1.70 p/m på 33 matcher2021 · Pogon Szczecin · 1.83 p/m på 40 matcher2022 · Legia Warszawa · 2.00 p/m på 40 matcher2023 · Legia Warszawa · 1.59 p/m på 44 matcher2024 · Udinese · 1.22 p/m på 41 matcher2025 · Udinese · 1.37 p/m på 41 matcher2026 · Udinese · 2.50 p/m på 4 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123MSV DuisburgUdineseMSV DuisburgUdineseMSV DuisburgUdineseMSV DuisburgUdineseMSV DuisburgUdineseMSV DuisburgUdineseMSV DuisburgUdineseMSV DuisburgUdineseMSV DuisburgUdineseMSV DuisburgUdineseMSV DuisburgUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternTSV 1860 MünchenPogon SzczecinLegia WarszawaPogon SzczecinLegia WarszawaPogon SzczecinLegia WarszawaPogon SzczecinLegia WarszawaUdinesesnitt 1.52match 1530
Starkaste sträckan2.13 p/m+0.61 mot karriärsnittetMatch 354391 · 2022-04-242023-04-04Pogon SzczecinLegia WarszawaPogon SzczecinLegia WarszawaPogon SzczecinLegia WarszawaPogon SzczecinLegia Warszawa23 vinster av 38 · 7040
Svagaste sträckan0.95 p/m0.57 mot karriärsnittetMatch 182219 · 2015-04-122018-09-16Udinese1. FC KaiserslauternUdinese1. FC KaiserslauternTSV 1860 MünchenPogon Szczecin7 vinster av 38 · 4053

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-1-4-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-1-2 1.74 mot 1.67.

4-1-4-176 23.4 %1.67 p/m
4-2-3-158 17.8 %1.45 p/m
3-5-245 13.8 %1.44 p/m
3-4-2-133 10.2 %1.58 p/m
3-4-330 9.2 %1.60 p/m
4-4-225 7.7 %1.52 p/m
3-4-1-223 7.1 %1.74 p/m
4-5-116 4.9 %1.50 p/m
3-5-1-14 1.2 %
4-4-1-14 1.2 %
3-1-4-23 0.9 %
5-3-23 0.9 %
5-4-12 0.6 %
4-2-2-21 0.3 %
4-3-2-11 0.3 %
4-3-31 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Pogon Szczecin
4-1-4-14-2-3-1
140
Udinese
3-5-23-4-2-1
86
Legia Warszawa
3-4-33-4-1-2
84
TSV 1860 München
4-1-4-14-4-24-2-3-1
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 325 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Udinese2009-08-232010-05-15

FörePasquale Marino1.51 76
UnderHan1.16 38−0.35
EfterF. Guidolin1.43 14+0.27

Pogon Szczecin2018-07-202022-05-21

UnderHan1.58 146
EfterJens Otto Andreas Gustafsson1.70 87+0.12

Legia Warszawa2022-05-062024-04-07

FöreA. Vukovic1.74 90
UnderHan1.80 87+0.06
EfterGonçalo Feio1.89 62+0.09

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 1 andraplats sedan 2010
22
23

Ett steg per år från 2022 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupPoland2023/2024Vinnare
  • EkstraklasaPoland2022/2023Tvåa
  • CupPoland2022/2023Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.46 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.19snitt 1.531.95
HögstLegia Warszawa1.80 p/m på 87
LägstUdinese1.34 p/m på 175
Spann0.46 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.17 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Kosta Runjaic
  • Rutinerad530 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Kosta Runjaic med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare