FootSam
FOOTBALL DATA

A. Vukovic

Aktiv

Serbia · 47 år · Piast Gliwice

188 matcher, 2 klubbar mellan 2018 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

188matcher
83–51–54V–O–F
1.60poäng/match
44 %vinstprocent
300poäng
259–179mål
+80målskillnad
69hållna nollor
835154
Bäst iLegia Warszawa1.74 p/m90 matcher
Svagast iPiast Gliwice1.46 p/m98 matcher
Bästa säsong20191.88 p/m50 matcher
Flest matcherPiast Gliwice98 matcher

166 av 188 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Legia Warszawa2019–2020
Legia Warszawa2021–2022
Piast Gliwice2022–nu

Poäng per match, period för period

Legia Warszawa 2019–20201.8565
Piast Gliwice 2022–nu1.4698
Legia Warszawa 2021–20221.4321
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Legia WarszawaPoland2016inga matcher i vår databas
Legia WarszawaPoland2019–202065361217110571201.85
Legia WarszawaPoland2021–2022219392521301.43
Piast GliwicePoland2022–nu98363527119971431.46

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.74 p/mLegia Warszawapå 90 matcher
Bästa målskillnad+0.64 per matchLegia Warszawa140–82 på 90 matcher
Flest matcher98Piast Gliwice36–35–27
Flest vinster47Legia Warszawapå 90 matcher
Flest poäng157Legia Warszawapå 90 matcher
Längsta sejour98 matcherPiast Gliwice2022–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012318192021222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Piast Gliwicesnitt 1.60match 1188
Starkaste sträckan2.13 p/m+0.53 mot karriärsnittetMatch 1653 · 2019-07-252020-06-10Legia Warszawa25 vinster av 38 · 7430
Svagaste sträckan1.26 p/m0.34 mot karriärsnittetMatch 133170 · 2024-02-102024-12-03Piast Gliwice12 vinster av 38 · 4946

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.92 mot 1.56.

4-2-3-1133 75.6 %1.56 p/m
4-3-312 6.8 %1.92 p/m
4-4-211 6.3 %1.36 p/m
3-4-35 2.8 %
3-4-2-13 1.7 %
4-4-1-13 1.7 %
3-4-1-22 1.1 %
4-3-2-12 1.1 %
4-5-12 1.1 %
4-1-4-11 0.6 %
5-3-21 0.6 %
5-4-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Piast Gliwice
4-2-3-1
93

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 176 matcher mellan 2018 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Legia Warszawa2018-08-042022-04-30

UnderHan1.74 90
EfterKosta Runjaic1.80 87+0.06

Piast Gliwice2022-10-292025-05-24

FöreW. Fornalik1.64 173
UnderHan1.46 98−0.18

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2016
18
19

Ett steg per år från 2018 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • EkstraklasaPoland2019/2020Vinnare
  • EkstraklasaPoland2018/2019Tvåa
4 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2016 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Super CupPoland2008/2009Vinnare
  • EkstraklasaPoland2007/2008Tvåa
  • CupPoland2007/2008Vinnare
  • EkstraklasaPoland2005/2006Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.28 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.31snitt 1.591.89
HögstLegia Warszawa1.74 p/m på 90
LägstPiast Gliwice1.46 p/m på 98
Spann0.28 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

A. Vukovic
  • Klubbyggare94 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför A. Vukovic med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare