FootSam
FOOTBALL DATA

H. Rivera

Aktiv

Colombia · 56 år · Quindio

240 matcher, 6 klubbar mellan 2016 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

240matcher
86–66–88V–O–F
1.35poäng/match
36 %vinstprocent
324poäng
262–275mål
-13målskillnad
88hållna nollor
866688
Bäst iSanta Fe1.58 p/m106 matcher
Svagast iUnion Magdalena1.15 p/m53 matcher
Bästa säsong20201.86 p/m29 matcher
Flest matcherSanta Fe106 matcher

205 av 240 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Patriotas2014–2016
Union Magdalena2017–2019
Santa Fe2019–2021
Patriotas2023–2024
Quindio2025–nu

Poäng per match, period för period

Santa Fe 2019–20211.6680
Santa Fe 20231.5819
Patriotas 2014–20161.4941
Union Magdalena 2017–20191.2631
Union Magdalena 20231.1020
Patriotas 2023–20240.7229
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Colombia U172013inga matcher i vår databas
PatriotasColombia2014–2016411710144644611.49
BucaramangaColombia20177223588
Union MagdalenaColombia2017–201931109123443391.26
Santa FeColombia2019–202180362519108681331.66
Santa FeColombia2023198652721301.58
Union MagdalenaColombia2023205782129221.10
PatriotasColombia2023–20242956181543210.72
QuindioColombia2025–nuinga matcher i vår databas

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.58 p/mSanta Fepå 106 matcher
Bästa målskillnad+0.37 per matchSanta Fe137–98 på 106 matcher
Flest matcher106Santa Fe45–32–29
Flest vinster45Santa Fepå 106 matcher
Flest poäng167Santa Fepå 106 matcher
Längsta sejour80 matcherSanta Fe2019–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012316171920212324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BucaramangaUnion MagdalenaSanta FeUnion MagdalenaSanta FeUnion MagdalenaPatriotassnitt 1.35match 1240
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.62 mot karriärsnittetMatch 88125 · 2019-09-012020-11-06Santa Fe21 vinster av 38 · 6127
Svagaste sträckan0.74 p/m0.61 mot karriärsnittetMatch 198235 · 2023-09-042024-08-10Union MagdalenaPatriotas7 vinster av 38 · 2767

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.30.

4-2-3-191 52.9 %1.30 p/m
4-3-329 16.9 %1.10 p/m
4-4-220 11.6 %1.30 p/m
4-1-4-17 4.1 %
4-3-2-17 4.1 %
4-5-14 2.3 %
3-4-2-13 1.7 %
3-4-33 1.7 %
4-4-1-13 1.7 %
5-3-22 1.2 %
3-3-3-11 0.6 %
3-5-21 0.6 %
5-4-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Santa Fe
4-2-3-1
71
Patriotas
4-3-34-4-24-2-3-1
47
Union Magdalena
4-2-3-14-3-3
46
Bucaramanga
4-2-3-1
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 172 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Patriotas2016-02-012016-12-04

UnderHan1.52 42
EfterD. Corredor1.25 120−0.27

Bucaramanga2017-02-042017-03-04

UnderHan1.00 8−0.57

Union Magdalena2019-01-262019-06-05

UnderHan1.22 32
EfterP. Sarmiento0.73 11−0.49

Santa Fe2019-08-112021-08-21

FöreP. Camps0.17 6
UnderHan1.63 84+1.46

Santa Fe2023-01-272023-05-12

UnderHan1.36 22−0.19

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 2 andraplatser sedan 2013
18
19
20

Ett steg per år från 2018 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Primera AColombia2020Tvåa
  • Primera BColombia2018Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.43 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.00snitt 1.371.73
HögstSanta Fe1.58 p/m på 106
LägstUnion Magdalena1.15 p/m på 53
Spann0.43 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

H. Rivera
  • Rutinerad240 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför H. Rivera med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare