FootSam
FOOTBALL DATA

José Flabio Torres Díaz

Aktiv

Colombia · 55 år · Chico

294 matcher, 9 klubbar, 2 länder mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

294matcher
95–82–117V–O–F
1.25poäng/match
32 %vinstprocent
367poäng
298–357mål
-59målskillnad
99hållna nollor
9582117
Bäst iBucaramanga1.51 p/m41 matcher
Svagast iChico0.90 p/m40 matcher
Bästa säsong20161.57 p/m28 matcher
Flest matcherDeportivo Pasto180 matcher

277 av 294 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Always Ready 20241.7010
Bucaramanga 20161.6025
Deportivo Pasto 2021–20231.29115
Deportivo Pasto 2017–20181.2263
Águilas Doradas 20191.0521
Chico 2025–nu0.8629
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Deportivo PastoColombia2011–2013inga matcher i vår databas
Once CaldasColombia2013–2015inga matcher i vår databas
CucutaColombia2015inga matcher i vår databas
BucaramangaColombia20162511772822401.60
Deportivo PastoColombia2017–2018632114287173771.22
BucaramangaColombia2018–20196204376
Águilas DoradasColombia20192141072127221.05
Deportivo Binacional20202101293
Deportivo PastoColombia2021–20231153931451141301481.29
Always ReadyBolivia2024105231513171.70
Nacional PotosíBolivia2024inga matcher i vår databas
ChicoColombia2025–nu29510142245250.86

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.51 p/mBucaramangapå 41 matcher
Bästa målskillnad+0.05 per matchBucaramanga46–44 på 41 matcher
Flest matcher180Deportivo Pasto60–47–73
Flest vinster60Deportivo Pastopå 180 matcher
Flest poäng227Deportivo Pastopå 180 matcher
Längsta sejour115 matcherDeportivo Pasto2021–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Bucaramanga · 1.57 p/m på 28 matcher162017 · Deportivo Pasto · 1.36 p/m på 42 matcher172018 · Deportivo Pasto · 1.20 p/m på 30 matcher182019 · Águilas Doradas · 0.96 p/m på 26 matcher192020 · Deportivo Binacional · 1.50 p/m på 2 matcher202021 · Deportivo Pasto · 1.20 p/m på 20 matcher212022 · Deportivo Pasto · 1.29 p/m på 48 matcher222023 · Deportivo Pasto · 1.31 p/m på 48 matcher232024 · Always Ready · 1.70 p/m på 10 matcher242025 · Chico · 0.90 p/m på 40 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Deportivo PastoBucaramangaÁguilas DoradasDeportivo BinacionalDeportivo PastoAlways ReadyChicosnitt 1.25match 1294
Starkaste sträckan1.68 p/m+0.43 mot karriärsnittetMatch 744 · 2016-07-172017-05-07BucaramangaDeportivo Pasto18 vinster av 38 · 5438
Svagaste sträckan0.87 p/m0.38 mot karriärsnittetMatch 256293 · 2025-02-022025-11-09Chico6 vinster av 38 · 2658

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-1-1 1.85 mot 1.32.

4-2-3-1117 42.9 %1.32 p/m
4-4-243 15.8 %1.35 p/m
4-3-338 13.9 %1.08 p/m
4-1-4-122 8.1 %1.05 p/m
4-4-1-113 4.8 %1.85 p/m
5-3-212 4.4 %1.00 p/m
4-5-18 2.9 %
4-2-2-27 2.6 %
3-4-1-23 1.1 %
4-3-2-13 1.1 %
3-4-2-12 0.7 %
4-3-1-22 0.7 %
3-5-1-11 0.4 %
3-5-21 0.4 %
5-4-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Deportivo Pasto
4-2-3-14-3-3
172
Chico
4-2-3-14-1-4-14-4-2
40
Bucaramanga
4-2-3-14-4-2
35
Águilas Doradas
4-2-3-14-1-4-1
14

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 273 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Bucaramanga2016-05-082016-12-11

UnderHan1.57 28
EfterH. Rivera1.00 8−0.57

Deportivo Pasto2017-02-042018-08-05

FöreJ. Santa1.00 20
UnderHan1.22 64+0.22

Bucaramanga2018-09-022019-02-17

UnderHan1.38 13
EfterC. Giraldo1.26 19−0.12

Águilas Doradas2019-07-272019-10-29

FöreE. Cruz1.33 6
UnderHan1.05 21−0.28

Deportivo Pasto2021-08-142023-11-08

FöreG. Ruíz0.43 7
UnderHan1.28 116+0.85
EfterJ. González0.50 8−0.78

Always Ready2024-03-082024-07-26

UnderHan1.70 10
EfterJ. Baldivieso0.50 6−1.20

Chico2025-01-242025-05-25

FöreJ. Álvarez1.40 5
UnderHan1.00 20−0.40

Chico2025-07-122025-11-13

UnderHan0.80 20
EfterJhon Gomez0.86 28+0.06

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2011
11
12

Ett steg per år från 2011 till 2012, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Primera AColombia2012 AperturaTvåa
  • Copa ColombiaColombia2012Tvåa
  • Primera BColombia2011Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.61 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.75snitt 1.231.66
HögstBucaramanga1.51 p/m på 41
LägstChico0.90 p/m på 40
Spann0.61 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.17 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

José Flabio Torres Díaz
  • Rutinerad294 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför José Flabio Torres Díaz med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare