FootSam
FOOTBALL DATA

Alfredo Carlos Arias Sánchez

Aktiv

Uruguay · 67 år · Deportivo Cali

233 matcher, 10 klubbar, 4 länder mellan 2019 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

233matcher
95–77–61V–O–F
1.55poäng/match
41 %vinstprocent
362poäng
313–286mål
+27målskillnad
67hållna nollor
957761
Bäst iIndependiente Medellin1.72 p/m65 matcher
Svagast iDeportivo Cali1.49 p/m61 matcher
Bästa säsong20231.65 p/m40 matcher
Flest matcherIndependiente Medellin65 matcher

222 av 233 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Wanderers2011–2015
Emelec2016–2018
Deportivo Cali2019–2021
Penarol2022–2023
Junior2025

Poäng per match, period för period

Independiente Medellin 2023–20241.7564
Junior 20251.6053
Santa Fe 20221.5529
Deportivo Cali 2019–20211.5260
Universidad de Chile 20191.2715
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Wanderers2011–2015inga matcher i vår databas
Santiago WanderersChile2015–2016inga matcher i vår databas
Emelec2016–2018inga matcher i vår databas
BolívarBolivia2018inga matcher i vår databas
Universidad de ChileChile2019154742123191.27
Wanderers2019inga matcher i vår databas
Deportivo CaliColombia2019–2021602225137671911.52
Santa FeColombia20222912983639451.55
PenarolUruguay2022–202351047133
Independiente MedellinColombia2023–20246431191494731121.75
Deportivo CaliColombia2025–nuinga matcher i vår databas
JuniorColombia2025532316147256851.60

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.72 p/mIndependiente Medellinpå 65 matcher
Bästa målskillnad+0.34 per matchJunior78–59 på 56 matcher
Flest matcher65Independiente Medellin31–19–15
Flest vinster31Independiente Medellinpå 65 matcher
Flest poäng112Independiente Medellinpå 65 matcher
Längsta sejour64 matcherIndependiente Medellin2023–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232019 · Universidad de Chile · 1.25 p/m på 16 matcher192020 · Deportivo Cali · 1.53 p/m på 30 matcher202021 · Deportivo Cali · 1.45 p/m på 31 matcher212022 · Santa Fe · 1.55 p/m på 29 matcher222023 · Independiente Medellin · 1.65 p/m på 40 matcher232024 · Independiente Medellin · 1.58 p/m på 31 matcher242025 · Junior · 1.63 p/m på 56 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Deportivo CaliSanta FePenarolIndependiente MedellinJuniorsnitt 1.55match 1233
Starkaste sträckan1.87 p/m+0.32 mot karriärsnittetMatch 134171 · 2023-10-082024-05-15Independiente Medellin21 vinster av 38 · 6048
Svagaste sträckan1.18 p/m0.37 mot karriärsnittetMatch 5592 · 2021-02-262022-09-17Deportivo CaliSanta Fe10 vinster av 38 · 4051

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.75.

4-2-3-199 53.2 %1.75 p/m
4-4-238 20.4 %1.68 p/m
4-3-319 10.2 %1.16 p/m
4-3-1-25 2.7 %
3-4-34 2.2 %
4-4-1-14 2.2 %
3-5-23 1.6 %
4-1-4-13 1.6 %
5-4-13 1.6 %
4-2-2-22 1.1 %
4-3-2-12 1.1 %
5-3-22 1.1 %
3-3-1-31 0.5 %
3-4-1-21 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Junior
4-2-3-1
53
Santa Fe
4-2-3-1
26

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 186 matcher mellan 2019 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Universidad de Chile2019-03-162019-08-04

FöreFrank Darío Kudelka1.62 21
UnderHan1.25 16−0.37
EfterH. Caputto1.39 31+0.14

Deportivo Cali2020-01-252021-08-29

UnderHan1.52 60−0.05

Santa Fe2022-05-072022-12-01

UnderHan1.55 29
EfterH. Rivera1.36 22−0.19

Penarol2023-03-082023-06-06

UnderHan0.50 6−1.15

Independiente Medellin2023-07-132024-08-05

FöreS. Botero1.25 12
UnderHan1.72 65+0.47
EfterAlejandro Restrepo Mazo1.63 111−0.09

Junior2025-01-262025-12-13

FöreC. Farías1.37 19
UnderHan1.63 56+0.26
EfterAlfredo Arias1.37 41−0.26

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 3 andraplatser sedan 2011
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2013 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Primera AColombia2023 ClausuraTvåa
  • Liga ProEcuador2017Vinnare
  • Liga ProEcuador2016Tvåa
  • Liga AUFUruguay2013/2014Tvåa
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2011 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Liga AUFUruguay1981Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.23 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.34snitt 1.611.87
HögstIndependiente Medellin1.72 p/m på 65
LägstDeportivo Cali1.49 p/m på 61
Spann0.23 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.09 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Alfredo Carlos Arias Sánchez
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Alfredo Carlos Arias Sánchez med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare