FootSam
FOOTBALL DATA

Alejandro Restrepo Mazo

Aktiv

Colombia · 44 år · Bolívar

258 matcher, 5 klubbar, 3 länder mellan 2019 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

258matcher
108–77–73V–O–F
1.55poäng/match
42 %vinstprocent
401poäng
346–269mål
+77målskillnad
90hållna nollor
1087773
Bäst iAtletico Nacional1.85 p/m52 matcher
Svagast iDeportivo Pereira1.35 p/m86 matcher
Bästa säsong20211.88 p/m34 matcher
Flest matcherIndependiente Medellin111 matcher

245 av 258 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Atletico Nacional 2021–20221.8444
Independiente Medellin 2024–20251.6952
Independiente Medellin 2025–20261.6053
Deportivo Pereira 2022–20231.3884
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Atletico NacionalColombia20192200206
Atletico NacionalColombia2020inga matcher i vår databas
Atletico NacionalColombia2021–202244231296938811.84
Deportivo PereiraColombia2022–20238431233098971161.38
Alianza LimaPeru20246042574
Independiente MedellinColombia2024–2025522319106636881.69
Independiente MedellinColombia2025–2026532316148462851.60
BolívarBolivia2026–nu3111344

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.85 p/mAtletico Nacionalpå 52 matcher
Bästa målskillnad+0.60 per matchAtletico Nacional80–49 på 52 matcher
Flest matcher111Independiente Medellin48–37–26
Flest vinster48Independiente Medellinpå 111 matcher
Flest poäng181Independiente Medellinpå 111 matcher
Längsta sejour84 matcherDeportivo Pereira2022–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Deportivo PereiraAlianza LimaIndependiente MedellinBolívarsnitt 1.55match 1258
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.42 mot karriärsnittetMatch 138 · 2019-05-272021-12-01Atletico Nacional22 vinster av 38 · 6032
Svagaste sträckan1.08 p/m0.47 mot karriärsnittetMatch 119156 · 2023-08-242024-10-06Deportivo PereiraAlianza LimaIndependiente Medellin9 vinster av 38 · 3946

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.79 mot 1.48.

3-5-244 20.3 %1.48 p/m
4-2-3-138 17.5 %1.79 p/m
3-4-1-235 16.1 %1.46 p/m
3-1-4-233 15.2 %1.30 p/m
3-4-322 10.1 %1.64 p/m
4-4-215 6.9 %1.40 p/m
5-3-214 6.5 %1.29 p/m
4-3-36 2.8 %
3-4-2-15 2.3 %
3-5-1-11 0.5 %
4-1-4-11 0.5 %
4-3-1-21 0.5 %
4-4-1-11 0.5 %
4-5-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Deportivo Pereira
3-1-4-23-5-23-4-1-2
78

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 217 matcher mellan 2019 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Atletico Nacional2020-11-092022-02-28

FöreJ. Osorio1.56 52
UnderHan1.88 48+0.32
EfterHernán Darío Herrera Ramírez1.62 34−0.26

Deportivo Pereira2022-07-072023-11-08

UnderHan1.35 86

Independiente Medellin2024-08-152026-04-22

UnderHan1.63 111−0.09
EfterJuan Botero1.64 11+0.01

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 1 andraplats sedan 2019
21
22
23

Ett steg per år från 2021 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • SuperligaColombia2023Tvåa
  • Primera AColombia2022 ClausuraVinnare
  • Copa ColombiaColombia2021Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.50 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.20snitt 1.582.00
HögstAtletico Nacional1.85 p/m på 52
LägstDeportivo Pereira1.35 p/m på 86
Spann0.50 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.19 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Alejandro Restrepo Mazo
  • Rutinerad258 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Alejandro Restrepo Mazo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare