FootSam
FOOTBALL DATA

J. Osorio

Uppdrag avslutade

Colombia · 65 år

208 matcher, 12 klubbar, 4 länder mellan 2015 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

208matcher
89–51–68V–O–F
1.53poäng/match
43 %vinstprocent
318poäng
291–260mål
+31målskillnad
62hållna nollor
895168
Bäst iMexico2.04 p/m50 matcher
Svagast iAmerica de Cali1.17 p/m46 matcher
Bästa säsong20171.96 p/m24 matcher
Flest matcherAtletico Nacional52 matcher

170 av 208 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20072026
Once Caldas2009–2011
Puebla2011–2012
Mexico2015–2018
Paraguay2018–2019
America de Cali2021–2022
Club Tijuana2024–2025

Poäng per match, period för period

Mexico 2015–20182.0849
Atletico Nacional 2019–20201.5951
Sao Paulo 20151.4825
Club Tijuana 2024–20251.3432
America de Cali 2021–20221.1741
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Chicago FireUSA2007inga matcher i vår databas
New York Red BullsUSA2009inga matcher i vår databas
Once CaldasColombia2009–2011inga matcher i vår databas
PueblaMexico2011–2012inga matcher i vår databas
Atletico NacionalColombia2012–2015inga matcher i vår databas
Sao PauloBrazil20152510783028371.48
Mexico2015–201849319975461022.08
Paraguay2018–20191010111
Atletico NacionalColombia2019–2020512118128159811.59
America de CaliColombia2021–202241139194750481.17
Zamalek2023inga matcher i vår databas
Atletico ParanaenseBrazil2024inga matcher i vår databas
Club TijuanaMexico2024–202532127134657431.34

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.04 p/mMexicopå 50 matcher
Bästa målskillnad+0.54 per matchMexico75–48 på 50 matcher
Flest matcher52Atletico Nacional21–18–13
Flest vinster31Mexicopå 50 matcher
Flest poäng102Mexicopå 50 matcher
Längsta sejour51 matcherAtletico Nacional2019–2020

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123151617181920212224

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123MexicoParaguayAtletico NacionalAmerica de CaliClub Tijuanasnitt 1.53match 1208
Starkaste sträckan2.18 p/m+0.65 mot karriärsnittetMatch 2562 · 2015-09-272017-10-06Sao PauloMexico25 vinster av 38 · 6234
Svagaste sträckan1.08 p/m0.45 mot karriärsnittetMatch 115152 · 2020-02-222021-11-06Atletico NacionalAmerica de Cali10 vinster av 38 · 4557

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.60 mot 1.47.

4-3-343 33.1 %1.47 p/m
4-2-3-131 23.8 %1.29 p/m
4-1-4-115 11.5 %1.60 p/m
3-4-312 9.2 %1.50 p/m
3-5-1-16 4.6 %
4-4-25 3.8 %
5-3-24 3.1 %
3-3-3-13 2.3 %
3-4-2-13 2.3 %
3-1-4-22 1.5 %
3-2-4-12 1.5 %
4-3-1-22 1.5 %
3-3-1-31 0.8 %
3-4-1-21 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Atletico Nacional
4-3-34-1-4-1
35
Club Tijuana
4-2-3-1
34
Mexico
4-3-34-2-3-1
18

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 130 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Mexico2015-10-102018-07-02

UnderHan2.04 50
EfterRicardo Ferretti0.50 6−1.54

Atletico Nacional2019-07-142020-11-04

UnderHan1.56 52
EfterAlejandro Restrepo Mazo1.88 48+0.32

America de Cali2021-07-142022-03-23

FöreJ. González1.00 5
UnderHan1.17 46+0.17

Club Tijuana2024-07-062025-03-10

UnderHan1.26 34+0.30

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

7titlar och 5 andraplatser sedan 2007
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Ett steg per år från 2010 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • SuperligaColombia2021Tvåa
  • Florida CupWorld2020Tvåa
  • SuperligaColombia2015Tvåa
  • Primera AColombia2014 AperturaVinnare
  • SuperligaColombia2014Tvåa
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2014Tvåa
  • Primera AColombia2013 ClausuraVinnare
  • Primera AColombia2013 AperturaVinnare
  • Copa ColombiaColombia2013Vinnare
  • SuperligaColombia2012/2013Vinnare
  • Copa ColombiaColombia2012Vinnare
  • Primera AColombia2010 ClausuraVinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.87 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.02snitt 1.532.19
HögstMexico2.04 p/m på 50
LägstAmerica de Cali1.17 p/m på 46
Spann0.87 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.32 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

J. Osorio
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför J. Osorio med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare