FootSam
FOOTBALL DATA

F. Pecchia

Uppdrag avslutade

Italy · 53 år

256 matcher, 7 klubbar, 2 länder mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

256matcher
105–68–83V–O–F
1.50poäng/match
41 %vinstprocent
383poäng
349–318mål
+31målskillnad
74hållna nollor
1056883
Bäst iCremonese1.72 p/m60 matcher
Svagast iHellas Verona1.27 p/m86 matcher
Bästa säsong20232.02 p/m41 matcher
Flest matcherParma110 matcher

253 av 256 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Gubbio2011
Latina2012–2013
Hellas Verona2016–2018
Avispa Fukuoka2018–2019
Juventus II2019–2020
Cremonese2021–2022
Parma2022–2025

Poäng per match, period för period

Cremonese 2021–20221.7260
Parma 2022–20251.58108
Hellas Verona 2016–20181.2786
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Gubbio2011inga matcher i vår databas
LatinaItaly2012–2013inga matcher i vår databas
Hellas VeronaItaly2016–2018863019371021291091.27
Avispa FukuokaJapan2018–2019inga matcher i vår databas
Juventus II2019–2020inga matcher i vår databas
CremoneseItaly2021–20226029161588601031.72
ParmaItaly2022–20251084633291581261711.58

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.72 p/mCremonesepå 60 matcher
Bästa målskillnad+0.47 per matchCremonese88–60 på 60 matcher
Flest matcher110Parma46–33–31
Flest vinster46Parmapå 110 matcher
Flest poäng171Parmapå 110 matcher
Längsta sejour108 matcherParma2022–2025

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012316172021222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123CremoneseParmasnitt 1.50match 1256
Starkaste sträckan2.16 p/m+0.66 mot karriärsnittetMatch 180217 · 2023-04-012024-02-17Parma24 vinster av 38 · 7238
Svagaste sträckan0.66 p/m0.84 mot karriärsnittetMatch 4986 · 2017-09-102018-05-19Hellas Verona7 vinster av 38 · 3079

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.61.

4-2-3-1132 52.6 %1.61 p/m
4-3-376 30.3 %1.46 p/m
4-4-217 6.8 %0.82 p/m
4-4-1-19 3.6 %
4-1-4-17 2.8 %
4-3-1-23 1.2 %
4-3-2-12 0.8 %
3-4-1-21 0.4 %
3-4-31 0.4 %
3-5-21 0.4 %
4-2-2-21 0.4 %
4-5-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Parma
4-2-3-1
109
Cremonese
4-2-3-14-3-3
60

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 251 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Hellas Verona2016-08-052018-05-19

FöreL. Delneri0.92 24
UnderHan1.27 86+0.35
EfterFabio Grosso1.44 36+0.17

Cremonese2021-01-172022-05-06

FöreP. Bisoli1.29 31
UnderHan1.72 60+0.43
EfterMassimiliano Alvini0.65 20−1.07

Parma2022-08-072025-02-16

FöreG. Iachini1.28 25
UnderHan1.55 110+0.27
EfterCristian Eugen Chivu1.23 13−0.32

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 3 andraplatser sedan 2011
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2013 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Serie BItaly2023/2024Vinnare
  • Serie BItaly2021/2022Tvåa
  • Coppa Italia Serie CItaly2019/2020Vinnare
  • Serie BItaly2016/2017Tvåa
  • Audi CupWorld2015Tvåa
  • Super CupItaly2014/2015Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2013/2014Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.45 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.12snitt 1.501.87
HögstCremonese1.72 p/m på 60
LägstHellas Verona1.27 p/m på 86
Spann0.45 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.17 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

F. Pecchia
  • Rutinerad256 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare85 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför F. Pecchia med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare