FootSam
FOOTBALL DATA

Cristian Eugen ChivuAktiv

Romania · 45 år · Inter

157 matcher, 3 klubbar mellan 2009 och 2026.

01

Hur har han presterat?

43 %
Matcher som slutat med seger68 av 157 matcher
29 %
Matcher med hållen nolla45 av 157 matcher
Målbilden
1.60gjorda per match
1.34insläppta per match
Båda snitten på 157 matcher
157matcher
68–38–51V–O–F
1.54poäng/match
43 %vinstprocent
242poäng
251–210mål
+41målskillnad
45hållna nollor
683851

Vinster 68Oavgjorda 38Förluster 51

Bäst iInter2.15 p/m60 matcher
Svagast iParma1.16 p/m 97 matcher
Bästa säsong20252.12 p/m 58 matcher
Flest matcherParma97 matcher

157 av 157 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20212026
Parmafrån 2025
Inter2025–nu

Poäng per match, period för period

Inter 2025–nu2.1560
Parma från 20251.2313
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Internazionale U192021–2024inga matcher i vår databas
ParmaItalyfrån 2025133731413161.23
InterItaly2025–nu6040911129571292.15

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Karriärens rekord
Högsta poängsnitt2.15 p/mInterpå 60 matcher
Bästa målskillnad+1.20 per matchInter129–57 på 60 matcher
Flest matcher97Parma28–29–40
Flest vinster40Interpå 60 matcher
Flest poäng129Interpå 60 matcher
Längsta sejour60 matcherInter2025–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232009 · Parma · 1.37 p/m på 38 matcher092010 · Parma · 1.33 p/m på 6 matcher102012 · Parma · 1.00 p/m på 6 matcher122013 · Parma · 1.40 p/m på 15 matcher132014 · Parma · 0.53 p/m på 19 matcher142024 · Parma · 1.23 p/m på 13 matcher242025 · Inter · 2.12 p/m på 58 matcher252026 · Inter · 3.00 p/m på 2 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är ett fast jämförelsefönster, inte en ligasäsong. Sträckan kan omfatta flera tävlingar, säsonger och klubbar.

0123Intersnitt 1.54match 1157
Starkaste sträckan2.29 p/m+0.75 mot karriärsnittetMatch 105142 · 2025-09-172026-03-03Inter28 vinster av 38 · 8030
Svagaste sträckan0.79 p/m0.75 mot karriärsnittetMatch 6198 · 2014-03-232025-06-18ParmaInter5 vinster av 38 · 3965

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

3-5-2Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
3-5-263 86.3 %2.10 p/m
4-3-34 5.5 %
3-1-4-22 2.7 %
5-3-22 2.7 %
3-4-2-11 1.4 %
4-1-4-11 1.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Inter
3-5-2
60
Parma
3-5-24-3-3
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 73 matcher mellan 2024 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Parma2025-02-222025-05-25

FöreF. Pecchia1.55 110
UnderHan1.23 13−0.32

Inter2025-06-182026-08-30

FöreSimone Inzaghi2.14 217
UnderHan2.15 60+0.01

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2021
21
22

Ett steg per år från 2021 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super Cup PrimaveraItaly2022/2023Tvåa
  • Campionato Primavera 1Italy2021/2022Vinnare
26 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2021 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Super CupItaly2011/2012Tvåa
  • Serie AItaly2010/2011Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2010/2011Vinnare
  • Super CupItaly2010/2011Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2010/2011Tvåa
  • FIFA Intercontinental CupWorld2010 UAEVinnare
  • Serie AItaly2009/2010Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2009/2010Vinnare
  • Super CupItaly2009/2010Tvåa
  • UEFA Champions LeagueEurope2009/2010Vinnare
  • Serie AItaly2008/2009Vinnare
  • Super CupItaly2008/2009Vinnare
  • Serie AItaly2007/2008Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2007/2008Tvåa
  • Super CupItaly2007/2008Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2006/2007Vinnare
  • Super CupItaly2006/2007Tvåa
  • Serie AItaly2005/2006Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2005/2006Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2004/2005Tvåa
  • Serie AItaly2003/2004Tvåa
  • EredivisieHolland2002/2003Tvåa
  • Super CupHolland2002/2003Vinnare
  • EredivisieHolland2001/2002Vinnare
  • KNVB BekerHolland2001/2002Vinnare
  • Super CupHolland1999/2000Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.99 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.01snitt 1.542.30
HögstInter2.15 p/m på 60
LägstParma1.16 p/m på 97
Spann0.99 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Cristian Eugen Chivu
  • Klubbyggare79 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Cristian Eugen Chivu med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Förslagen prioriterar tränare med minst 20 matcher i samma tävlingar och säsonger. Därefter vägs överlapp och antal matcher. Jämförelsen visar hela underlaget; samma matchantal innebär inte samma förutsättningar.

Jämför med
Jämför med andra tränare