FootSam
FOOTBALL DATA

Simone Inzaghi

Aktiv

Italy · 50 år · Al-Hilal Saudi FC

565 matcher, 3 klubbar, 2 länder mellan 2010 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

565matcher
329–113–123V–O–F
1.95poäng/match
58 %vinstprocent
1100poäng
1095–633mål
+462målskillnad
196hållna nollor
329113123
Bäst iAl-Hilal Saudi FC2.47 p/m58 matcher
Svagast iLazio1.77 p/m251 matcher
Bästa säsong20252.40 p/m48 matcher
Flest matcherInter256 matcher

554 av 565 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Lazio2016–2021
Interfrån 2021

Poäng per match, period för period

Al-Hilal Saudi FC 2025–nu2.4758
Inter från 20212.14217
Lazio 2016–20211.77251
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
LazioItaly2016–202125113345734613274441.77
InterItalyfrån 202121714141354251894642.14
Al-Hilal Saudi FCSaudi-Arabia2025–nu5843141139481432.47

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.47 p/mAl-Hilal Saudi FCpå 58 matcher
Bästa målskillnad+1.57 per matchAl-Hilal Saudi FC139–48 på 58 matcher
Flest matcher256Inter153–54–49
Flest vinster153Interpå 256 matcher
Flest poäng513Interpå 256 matcher
Längsta sejour251 matcherLazio2016–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Inter · 3.00 p/m på 1 matcher102012 · Inter · 0.89 p/m på 9 matcher2013 · Inter · 1.42 p/m på 12 matcher2014 · Inter · 1.24 p/m på 17 matcher2015 · Lazio · 1.50 p/m på 8 matcher2016 · Lazio · 1.84 p/m på 43 matcher2017 · Lazio · 1.91 p/m på 54 matcher2018 · Lazio · 1.55 p/m på 51 matcher2019 · Lazio · 1.91 p/m på 47 matcher2020 · Lazio · 1.69 p/m på 48 matcher2021 · Inter · 2.17 p/m på 52 matcher2022 · Inter · 1.96 p/m på 57 matcher2023 · Inter · 2.35 p/m på 49 matcher2024 · Inter · 2.10 p/m på 59 matcher2025 · Al-Hilal Saudi FC · 2.40 p/m på 48 matcher2026 · Al-Hilal Saudi FC · 2.78 p/m på 9 matcher2027 · Al-Hilal Saudi FC · 3.00 p/m på 1 matcher27

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123LazioInterAl-Hilal Saudi FCsnitt 1.95match 1565
Starkaste sträckan2.53 p/m+0.58 mot karriärsnittetMatch 400437 · 2023-08-192024-03-09Inter30 vinster av 38 · 8420
Svagaste sträckan1.13 p/m0.82 mot karriärsnittetMatch 340 · 2013-01-202016-04-03InterLazio10 vinster av 38 · 6470

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 2.30 mot 1.98.

3-5-2331 66.2 %1.98 p/m
3-5-1-156 11.2 %1.95 p/m
4-3-340 8 %2.30 p/m
3-1-4-225 5 %1.40 p/m
3-4-2-115 3 %2.07 p/m
4-1-4-113 2.6 %2.08 p/m
4-2-3-18 1.6 %
3-4-33 0.6 %
4-4-23 0.6 %
5-3-23 0.6 %
3-4-1-22 0.4 %
5-4-11 0.2 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Lazio
3-5-23-5-1-1
232
Inter
3-5-2
217
Al-Hilal Saudi FC
4-3-34-1-4-1
51

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 500 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Lazio2016-04-032021-05-23

FöreStefano Pioli1.52 46
UnderHan1.77 251+0.25
EfterMaurizio Sarri1.64 137−0.13

Inter2021-08-212025-05-31

FöreAntonio Conte2.09 106
UnderHan2.14 217+0.05
EfterCristian Eugen Chivu2.15 60+0.01

Al-Hilal Saudi FC2025-06-182026-09-01

FöreMohammad Al Shalhoub2.60 5
UnderHan2.47 58−0.13

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

9titlar och 4 andraplatser sedan 2016
16
17
18
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2016 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 13 meriter
  • Super CupItaly2024/2025Tvåa
  • Serie AItaly2023/2024Vinnare
  • Super CupItaly2023/2024Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2022/2023Vinnare
  • Super CupItaly2022/2023Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2022/2023Tvåa
  • Serie AItaly2021/2022Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2021/2022Vinnare
  • Super CupItaly2021/2022Vinnare
  • Super CupItaly2019/2020Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2018/2019Vinnare
  • Super CupItaly2017/2018Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2016/2017Tvåa
9 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2016 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Super CupItaly2009/2010Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2008/2009Vinnare
  • Super CupItaly2004/2005Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2003/2004Vinnare
  • Super CupItaly2000/2001Vinnare
  • Serie AItaly1999/2000Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly1999/2000Vinnare
  • UEFA Super CupEurope1999/2000Vinnare
  • Serie BItaly1994/1995Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.70 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.62snitt 1.952.62
HögstAl-Hilal Saudi FC2.47 p/m på 58
LägstLazio1.77 p/m på 251
Spann0.70 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.21 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Simone Inzaghi
  • Resultatstark1.95 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad565 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare188 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Simone Inzaghi med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare