FootSam
FOOTBALL DATA

Fabio Grosso

Aktiv

Italy · 48 år · Fiorentina

325 matcher, 9 klubbar, 3 länder mellan 2013 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

325matcher
137–88–100V–O–F
1.54poäng/match
42 %vinstprocent
499poäng
479–416mål
+63målskillnad
88hållna nollor
13788100
Bäst iFrosinone1.76 p/m86 matcher
Svagast iFC Sion1.00 p/m25 matcher
Bästa säsong20242.15 p/m41 matcher
Flest matcherSassuolo118 matcher

319 av 325 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
Juventus U192014–2017
Bari2017–2018
Hellas Verona2018–2019
FC Sion2020–2021
Frosinone2021–2023
Lyon2023
Sassuolofrån 2024
Fiorentina2026–nu

Poäng per match, period för period

Frosinone 2021–20231.7686
Sassuolo från 20241.7480
Bari 2017–20181.6245
Hellas Verona 2018–20191.4436
FC Sion 2020–20211.0424
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Juventus U192014–2017inga matcher i vår databas
BariItaly2017–2018452013126452731.62
Hellas VeronaItaly2018–2019361313105145521.44
BresciaItaly201930030100
FC SionSwitzerland2020–20212451093037251.04
FrosinoneItaly2021–202386422519134811511.76
LyonFrance20235023482
SassuoloItalyfrån 202480421325128961391.74
FiorentinaItaly2026–nu3102483

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.76 p/mFrosinonepå 86 matcher
Bästa målskillnad+0.62 per matchFrosinone134–81 på 86 matcher
Flest matcher118Sassuolo55–23–40
Flest vinster55Sassuolopå 118 matcher
Flest poäng188Sassuolopå 118 matcher
Längsta sejour86 matcherFrosinone2021–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232013 · Sassuolo · 0.89 p/m på 18 matcher132014 · Sassuolo · 1.65 p/m på 20 matcher142017 · Bari · 1.61 p/m på 46 matcher172018 · Hellas Verona · 1.44 p/m på 36 matcher182019 · Brescia · 0.00 p/m på 3 matcher192020 · FC Sion · 1.12 p/m på 33 matcher202021 · Frosinone · 1.51 p/m på 39 matcher212022 · Frosinone · 2.05 p/m på 39 matcher222023 · Lyon · 0.75 p/m på 8 matcher232024 · Sassuolo · 2.15 p/m på 41 matcher242025 · Sassuolo · 1.31 p/m på 39 matcher252026 · Fiorentina · 1.00 p/m på 3 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BariHellas VeronaBresciaFC SionFrosinoneLyonSassuoloFiorentinasnitt 1.54match 1325
Starkaste sträckan2.29 p/m+0.75 mot karriärsnittetMatch 243280 · 2024-08-092025-05-01Sassuolo27 vinster av 38 · 8241
Svagaste sträckan0.79 p/m0.75 mot karriärsnittetMatch 115152 · 2019-03-292021-04-17Hellas VeronaBresciaFC SionFrosinone5 vinster av 38 · 3765

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 2.18 mot 1.49.

4-3-3167 60.3 %1.49 p/m
4-2-3-133 11.9 %2.12 p/m
3-5-216 5.8 %1.38 p/m
4-4-211 4 %2.18 p/m
4-3-1-210 3.6 %0.80 p/m
4-1-4-19 3.2 %
3-4-36 2.2 %
3-4-1-24 1.4 %
4-3-2-14 1.4 %
5-3-24 1.4 %
3-4-2-13 1.1 %
3-1-4-22 0.7 %
4-1-3-22 0.7 %
4-4-1-12 0.7 %
4-5-12 0.7 %
3-5-1-11 0.4 %
4-2-2-21 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Frosinone
4-3-3
86
Sassuolo
4-3-34-2-3-1
80
Bari
4-3-33-5-2
42
Lyon
4-1-4-14-3-3
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 277 matcher mellan 2017 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Bari2017-08-062018-06-03

FöreS. Colantuono1.23 30
UnderHan1.61 46+0.38

Hellas Verona2018-08-052019-05-01

FöreF. Pecchia1.27 86
UnderHan1.44 36+0.17

Frosinone2021-04-022023-05-19

FöreA. Nesta1.39 77
UnderHan1.76 86+0.37
EfterEusebio Luca Di Francesco1.05 42−0.71

Lyon2023-09-172023-11-26

FöreLaurent Robert Blanc1.59 37
UnderHan0.75 8−0.84
EfterPierre Sage1.91 56+1.16

Sassuolo2024-08-092025-12-06

FöreD. Ballardini0.83 12
UnderHan1.95 57+1.12

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 2 andraplatser sedan 2014
15
16
17
18
19
20
21
22

Ett steg per år från 2015 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Serie BItaly2022/2023Vinnare
  • Youth Viareggio CupWorld2016Vinnare
  • Campionato Primavera 1Italy2015/2016Tvåa
  • Coppa Italia PrimaveraItaly2015/2016Tvåa
9 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2014 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Serie AItaly2011/2012Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2011/2012Tvåa
  • Trophée des ChampionsFrance2008/2009Tvåa
  • Ligue 1France2007/2008Vinnare
  • Coupe de FranceFrance2007/2008Vinnare
  • Serie AItaly2006/2007Vinnare
  • Super CupItaly2006/2007Vinnare
  • FIFA World CupWorld2006 GermanyVinnare
  • Serie BItaly2003/2004Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.76 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.581.91
HögstFrosinone1.76 p/m på 86
LägstFC Sion1.00 p/m på 25
Spann0.76 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Fabio Grosso
  • Rutinerad325 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Fabio Grosso med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare