FootSam
FOOTBALL DATA

Massimiliano AlviniAktiv

Italy · 56 år · Frosinone

197 matcher, 9 klubbar mellan 2017 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

197matcher
60–65–72V–O–F
1.24poäng/match
31 %vinstprocent
245poäng
230–248mål
-18målskillnad
55hållna nollor
606572
Bäst iFrosinone2.07 p/m44 matcher
Svagast iCremonese0.65 p/m20 matcher
Bästa säsong20252.10 p/m40 matcher
Flest matcherFrosinone44 matcher

196 av 197 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Tuttocuoio2013–2015
Pistoiese2015–2016
AlbinoLeffe2016–2018
Reggiana2019–2021
Perugia2021–2022
Cremonese2022–2023
Spezia2023
Cosenza2024–2025
Cosenzafrån 2025
Frosinone2025–nu

Poäng per match, period för period

Frosinone 2025–nu2.0744
Perugia 2021–20221.4941
Reggiana 2019–20210.9039
Cosenza 2024–20250.8825
Spezia 20230.8211
Cremonese 2022–20230.7617
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Tuttocuoio2013–2015inga matcher i vår databas
Pistoiese2015–2016inga matcher i vår databas
AlbinoLeffe2016–20183102443
ReggianaItaly2019–20213998223359350.90
PerugiaItaly2021–2022411516104538611.49
CremoneseItaly2022–2023172781830130.76
SpeziaItaly202311164101590.82
CosenzaItaly2024–202525410112232220.88
CosenzaItalyfrån 202571247125
FrosinoneItaly2025–nu44261358641912.07

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.07 p/mFrosinonepå 44 matcher
Bästa målskillnad+1.02 per matchFrosinone86–41 på 44 matcher
Flest matcher44Frosinone26–13–5
Flest vinster26Frosinonepå 44 matcher
Flest poäng91Frosinonepå 44 matcher
Längsta sejour44 matcherFrosinone2025–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232017 · AlbinoLeffe · 1.50 p/m på 2 matcher172018 · AlbinoLeffe · 0.00 p/m på 1 matcher182020 · Reggiana · 0.90 p/m på 39 matcher202021 · Perugia · 1.49 p/m på 41 matcher212022 · Cremonese · 0.65 p/m på 20 matcher222023 · Spezia · 0.80 p/m på 15 matcher232024 · Cosenza · 0.86 p/m på 35 matcher242025 · Frosinone · 2.10 p/m på 40 matcher252026 · Frosinone · 1.75 p/m på 4 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123ReggianaPerugiaCremoneseSpeziaCosenzaFrosinonesnitt 1.24match 1197
Starkaste sträckan2.11 p/m+0.87 mot karriärsnittetMatch 157194 · 2025-09-132026-08-16Frosinone23 vinster av 38 · 7939
Svagaste sträckan0.68 p/m0.56 mot karriärsnittetMatch 85122 · 2022-08-142024-08-28CremoneseSpeziaCosenza3 vinster av 38 · 3259

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-1-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 2.03 mot 0.92.

3-4-1-261 31.6 %0.92 p/m
4-3-332 16.6 %2.03 p/m
3-4-2-127 14 %1.41 p/m
4-2-3-127 14 %1.26 p/m
3-5-225 13 %1.16 p/m
3-4-35 2.6 %
4-3-1-25 2.6 %
3-5-1-14 2.1 %
3-1-4-22 1 %
4-3-2-12 1 %
4-1-4-11 0.5 %
4-4-1-11 0.5 %
5-3-21 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Frosinone
4-3-34-2-3-1
44
Perugia
3-4-2-13-4-1-23-5-2
41
Reggiana
3-4-1-2
38
Cosenza
3-4-1-23-4-2-1
35
Cremonese
3-4-1-24-2-3-1
20
Spezia
3-4-1-24-3-3
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 193 matcher mellan 2020 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Perugia2021-08-082022-05-14

UnderHan1.49 41
EfterFabrizio Castori1.00 39−0.49

Cremonese2022-08-082023-01-14

FöreF. Pecchia1.72 60
UnderHan0.65 20−1.07
EfterD. Ballardini1.13 30+0.48

Spezia2023-08-142023-11-12

FöreL. Semplici0.56 9
UnderHan0.80 15+0.24
EfterLuca D'Angelo1.46 85+0.66

Cosenza2024-08-112025-02-23

FöreW. Viali1.44 9
UnderHan0.89 28−0.55

Frosinone2025-08-172026-09-02

FörePaolo Bianco1.67 12
UnderHan2.07 44+0.40

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.42 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.48snitt 1.292.24
HögstFrosinone2.07 p/m på 44
LägstCremonese0.65 p/m på 20
Spann1.42 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.52 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför Massimiliano Alvini med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.