FootSam
FOOTBALL DATA

B. KorkmazUppdrag avslutade

Türkiye · 57 år

221 matcher, 10 klubbar mellan 2011 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

221matcher
80–60–81V–O–F
1.36poäng/match
36 %vinstprocent
300poäng
328–345mål
-17målskillnad
51hållna nollor
806081
Bäst iRizespor1.71 p/m51 matcher
Svagast iBaşakşehir1.00 p/m25 matcher
Bästa säsong20221.90 p/m39 matcher
Flest matcherAntalyaspor52 matcher

150 av 221 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Alanyaspor 20212.0012
Rizespor 2022–20231.7148
Kardemir Karabükspor 2011–20121.5529
Antalyaspor 2018–20191.3250
Konyaspor 20201.2313
Başakşehir 2012–20131.0025
Mersin İdman Yurdu 2015–20160.7117
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Kayseri ErciyessporTurkey2007inga matcher i vår databas
GalatasarayTurkey2009inga matcher i vår databas
Kardemir KarabüksporTurkey2011–201229143123946451.55
BaşakşehirTurkey2012–20132567123542251.00
Kayseri ErciyessporTurkey201481438107
Mersin İdman YurduTurkey2015–2016172692336120.71
AntalyasporTurkey2018–2019501812205983661.32
KonyasporTurkey2020134452025161.23
AlanyasporTurkey2021127322413242.00
RizesporTurkey2022–2023482313128663821.71
Esenler EroksporTurkey2025724110810

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.71 p/mRizesporpå 51 matcher
Bästa målskillnad+0.49 per matchRizespor93–68 på 51 matcher
Flest matcher52Antalyaspor18–12–22
Flest vinster24Rizesporpå 51 matcher
Flest poäng87Rizesporpå 51 matcher
Längsta sejour50 matcherAntalyaspor2018–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Kardemir Karabükspor · 1.55 p/m på 29 matcher112012 · Başakşehir · 1.00 p/m på 25 matcher122014 · Kayseri Erciyesspor · 0.88 p/m på 8 matcher142015 · Mersin İdman Yurdu · 0.71 p/m på 17 matcher152018 · Antalyaspor · 1.35 p/m på 40 matcher182019 · Konyaspor · 1.12 p/m på 25 matcher192021 · Alanyaspor · 1.47 p/m på 30 matcher212022 · Rizespor · 1.90 p/m på 39 matcher222024 · Esenler Erokspor · 1.38 p/m på 8 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BaşakşehirKayseri ErciyessporMersin İdman YurduAntalyasporKonyasporAlanyasporRizesporEsenler Eroksporsnitt 1.36match 1221
Starkaste sträckan2.00 p/m+0.64 mot karriärsnittetMatch 180217 · 2022-10-012025-02-12RizesporEsenler Erokspor21 vinster av 38 · 7140
Svagaste sträckan0.76 p/m0.60 mot karriärsnittetMatch 4077 · 2013-02-022015-12-19BaşakşehirKayseri ErciyessporMersin İdman Yurdu5 vinster av 38 · 4669

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.57.

4-2-3-179 57.2 %1.57 p/m
4-1-4-146 33.3 %1.39 p/m
4-4-28 5.8 %
4-3-32 1.4 %
4-2-2-21 0.7 %
4-3-2-11 0.7 %
4-5-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Rizespor
4-2-3-14-1-4-1
50
Antalyaspor
4-1-4-14-2-3-1
49
Alanyaspor
4-2-3-1
18
Konyaspor
4-2-3-14-1-4-14-4-2
13
Esenler Erokspor
4-1-4-14-2-3-1
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 138 matcher mellan 2018 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Kardemir Karabükspor2011-11-052012-04-26

FöreY. İldiz0.89 9
UnderHan1.55 29+0.66
EfterMichael Heinz Skibbe1.36 11−0.19

Antalyaspor2018-08-132019-11-09

FöreH. Hamzaoğlu1.17 18
UnderHan1.27 52+0.10
EfterS. Tomas0.88 8−0.39

Konyaspor2020-02-152020-07-25

FöreA. Kocaman1.07 44
UnderHan1.23 13+0.16

Alanyaspor2021-09-132021-12-29

UnderHan1.72 18
EfterFelipe Sanchez Mateos1.78 23+0.06

Rizespor2022-02-272023-05-21

FöreH. Hamzaoğlu1.05 21
UnderHan1.71 51+0.66
Efterİlhan Palut1.37 81−0.34

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

40 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2007 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • CupTurkey2006/2007Tvåa
  • 1. LigTurkey2005/2006Vinnare
  • CupTurkey2004/2005Vinnare
  • Süper LigTurkey2002/2003Tvåa
  • Süper LigTurkey2001/2002Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2000/2001Vinnare
  • Süper LigTurkey2000/2001Tvåa
  • UEFA Europa LeagueEurope1999/2000Vinnare
  • Atatürk CupTurkey1999/2000Tvåa
  • Süper LigTurkey1999/2000Vinnare
  • CupTurkey1999/2000Vinnare
  • Süper LigTurkey1998/1999Vinnare
  • CupTurkey1998/1999Vinnare
  • Super CupTurkey1997/1998Tvåa
  • Süper LigTurkey1997/1998Vinnare
  • CupTurkey1997/1998Tvåa
  • Super CupTurkey1996/1997Vinnare
  • Süper LigTurkey1996/1997Vinnare
  • Super CupTurkey1995/1996Vinnare
  • CupTurkey1995/1996Vinnare
  • CupTurkey1994/1995Tvåa
  • Chancellor CupTurkey1994/1995Vinnare
  • CupTurkey1993/1994Tvåa
  • Super CupTurkey1993/1994Tvåa
  • Süper LigTurkey1993/1994Vinnare
  • CupTurkey1992/1993Vinnare
  • Super CupTurkey1992/1993Vinnare
  • Süper LigTurkey1992/1993Vinnare
  • CupTurkey1990/1991Vinnare
  • Süper LigTurkey1990/1991Tvåa
  • Super CupTurkey1990/1991Vinnare
  • Chancellor CupTurkey1989/1990Vinnare
  • Super CupTurkey1988/1989Vinnare
  • Chancellor CupTurkey1988/1989Tvåa
  • Super CupTurkey1987/1988Vinnare
  • Süper LigTurkey1987/1988Vinnare
  • Süper LigTurkey1986/1987Vinnare
  • Süper LigTurkey1985/1986Tvåa
  • Super CupTurkey1985/1986Tvåa
  • Chancellor CupTurkey1985/1986Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.71 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.421.86
HögstRizespor1.71 p/m på 51
LägstBaşakşehir1.00 p/m på 25
Spann0.71 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.26 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

B. Korkmaz
  • Resande tränare9 klubbar, 25 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför B. Korkmaz med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare