FootSam
FOOTBALL DATA

A. Kocaman

Uppdrag avslutade

Türkiye · 61 år

305 matcher, 5 klubbar mellan 2011 och 2021.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

305matcher
136–83–86V–O–F
1.61poäng/match
45 %vinstprocent
491poäng
424–333mål
+91målskillnad
107hållna nollor
1368386
Bäst iFenerbahçe2.06 p/m97 matcher
Svagast iBaşakşehir1.14 p/m29 matcher
Bästa säsong20172.09 p/m47 matcher
Flest matcherKonyaspor179 matcher

200 av 305 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20012026
İstanbulspor2001–2004
Konyaspor2005–2006
Ankaraspor2006–2007
Ankaraspor2008–2009
Fenerbahçe2010–2013
Konyaspor2014–2017
Fenerbahçe2017–2018
Konyaspor2018–2020

Poäng per match, period för period

Fenerbahçe 2017–20182.1048
Fenerbahçe 2010–20132.0249
Konyaspor 2014–20171.57134
Başakşehir 20211.1429
Konyaspor 2018–20201.0743
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
İstanbulsporTurkey2001–2004inga matcher i vår databas
KonyasporTurkey2005–2006inga matcher i vår databas
AnkarasporTurkey2006–2007inga matcher i vår databas
AnkarasporTurkey2008–2009inga matcher i vår databas
FenerbahçeTurkey2010–201349291288945992.02
KonyasporTurkey2014–20171345934411581512111.57
FenerbahçeTurkey2017–20184830117109511012.10
KonyasporTurkey2018–202043919153952461.07
BaşakşehirTurkey20212996142832331.14

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.06 p/mFenerbahçepå 97 matcher
Bästa målskillnad+1.05 per matchFenerbahçe198–96 på 97 matcher
Flest matcher179Konyaspor68–54–57
Flest vinster68Konyasporpå 179 matcher
Flest poäng258Konyasporpå 179 matcher
Längsta sejour134 matcherKonyaspor2014–2017

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Fenerbahçe · 2.09 p/m på 45 matcher112012 · Fenerbahçe · 1.25 p/m på 4 matcher122014 · Konyaspor · 1.38 p/m på 37 matcher142015 · Konyaspor · 2.04 p/m på 46 matcher152016 · Konyaspor · 1.30 p/m på 53 matcher162017 · Fenerbahçe · 2.09 p/m på 47 matcher172018 · Konyaspor · 1.23 p/m på 22 matcher182019 · Konyaspor · 0.91 p/m på 22 matcher192020 · Başakşehir · 1.29 p/m på 21 matcher202021 · Başakşehir · 0.75 p/m på 8 matcher21

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123KonyasporFenerbahçeKonyasporFenerbahçeKonyasporBaşakşehirsnitt 1.61match 1305
Starkaste sträckan2.32 p/m+0.71 mot karriärsnittetMatch 201238 · 2017-11-192019-01-19FenerbahçeKonyaspor27 vinster av 38 · 8935
Svagaste sträckan0.84 p/m0.77 mot karriärsnittetMatch 241278 · 2019-02-102021-02-06KonyasporBaşakşehir5 vinster av 38 · 2949

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.64.

4-2-3-174 47.4 %1.64 p/m
4-4-255 35.3 %1.04 p/m
4-1-4-18 5.1 %
4-3-37 4.5 %
4-4-1-17 4.5 %
4-2-2-22 1.3 %
4-5-12 1.3 %
4-3-2-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Konyaspor
4-4-24-2-3-1
86
Fenerbahçe
4-2-3-14-4-2
41
Başakşehir
4-2-3-14-1-4-1
29

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 156 matcher mellan 2016 och 2021. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Konyaspor2014-10-042017-06-03

FöreMesut Bakkal1.30 27
UnderHan1.56 135+0.26

Fenerbahçe2017-06-032018-05-19

UnderHan2.10 48
EfterP. Cocu0.93 15−1.17

Konyaspor2018-11-232020-02-08

FöreR. Çalımbay1.43 14
UnderHan1.07 44−0.36
EfterB. Korkmaz1.23 13+0.16

Başakşehir2021-02-022021-10-01

UnderHan1.14 29
EfterE. Sözer1.94 31+0.80

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 5 andraplatser sedan 2001
10
11
12
13
14
15
16
17

Ett steg per år från 2010 till 2017, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Süper LigTurkey2017/2018Tvåa
  • CupTurkey2017/2018Tvåa
  • CupTurkey2016/2017Vinnare
  • Süper LigTurkey2012/2013Tvåa
  • CupTurkey2012/2013Vinnare
  • Super CupTurkey2012/2013Tvåa
  • Süper LigTurkey2011/2012Tvåa
  • CupTurkey2011/2012Vinnare
  • Süper LigTurkey2010/2011Vinnare
14 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2001 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Süper LigTurkey1995/1996Vinnare
  • CupTurkey1995/1996Tvåa
  • Chancellor CupTurkey1994/1995Tvåa
  • Süper LigTurkey1993/1994Tvåa
  • Chancellor CupTurkey1993/1994Tvåa
  • Chancellor CupTurkey1992/1993Vinnare
  • Süper LigTurkey1991/1992Tvåa
  • Chancellor CupTurkey1991/1992Tvåa
  • Süper LigTurkey1989/1990Tvåa
  • Super CupTurkey1989/1990Tvåa
  • Süper LigTurkey1988/1989Vinnare
  • CupTurkey1988/1989Tvåa
  • Chancellor CupTurkey1988/1989Vinnare
  • CupTurkey1987/1988Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.92 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.99snitt 1.612.21
HögstFenerbahçe2.06 p/m på 97
LägstBaşakşehir1.14 p/m på 29
Spann0.92 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.32 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

A. Kocaman
  • Rutinerad305 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare102 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför A. Kocaman med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare