FootSam
FOOTBALL DATA

A. NestaAktiv

Italy · 50 år · Monza

196 matcher, 6 klubbar mellan 2017 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

196matcher
61–58–77V–O–F
1.23poäng/match
31 %vinstprocent
241poäng
220–255mål
-35målskillnad
52hållna nollor
615877
Bäst iFrosinone1.39 p/m77 matcher
Svagast iMonza0.56 p/m34 matcher
Bästa säsong20191.50 p/m46 matcher
Flest matcherFrosinone77 matcher

194 av 196 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Miami FC2015–2017
Miami2017
Perugia2018–2019
Frosinone2019–2021
Reggiana2023–2024
Monza2024
Monza2025–nu

Poäng per match, period för period

Frosinone 2019–20211.4272
Reggiana 2023–20241.2941
Perugia 2018–20191.2839
Monza 20240.8816
Monza 2025–nu0.3614
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Miami FC2015–2017inga matcher i vår databas
Miami2017440011512
PerugiaItaly2018–201939148175157501.28
FrosinoneItaly2019–20217227212482771021.42
ReggianaItaly2023–2024411217124750531.29
MonzaItaly2024162861518140.88
MonzaItaly2025–nu14121173050.36

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.39 p/mFrosinonepå 77 matcher
Bästa målskillnad+0.03 per matchFrosinone86–84 på 77 matcher
Flest matcher77Frosinone28–23–26
Flest vinster28Frosinonepå 77 matcher
Flest poäng107Frosinonepå 77 matcher
Längsta sejour72 matcherFrosinone2019–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232017 · Miami · 1.71 p/m på 7 matcher172018 · Perugia · 1.35 p/m på 37 matcher182019 · Frosinone · 1.50 p/m på 46 matcher192020 · Frosinone · 1.23 p/m på 31 matcher202023 · Reggiana · 1.29 p/m på 41 matcher232024 · Monza · 0.56 p/m på 34 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123PerugiaFrosinoneReggianaMonzasnitt 1.23match 1196
Starkaste sträckan1.61 p/m+0.38 mot karriärsnittetMatch 3572 · 2019-03-162020-02-21PerugiaFrosinone17 vinster av 38 · 5235
Svagaste sträckan0.61 p/m0.62 mot karriärsnittetMatch 156193 · 2024-04-062025-05-04ReggianaMonza4 vinster av 38 · 2662

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-1-2 1.58 mot 1.31.

3-5-262 33.5 %1.31 p/m
3-4-2-137 20 %1.16 p/m
4-3-1-229 15.7 %1.07 p/m
3-4-1-212 6.5 %1.58 p/m
4-3-39 4.9 %
3-1-4-28 4.3 %
4-3-2-17 3.8 %
4-4-25 2.7 %
3-4-34 2.2 %
5-3-24 2.2 %
5-4-14 2.2 %
4-2-3-13 1.6 %
3-5-1-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Frosinone
3-5-2
75
Reggiana
3-4-2-14-3-1-2
41
Perugia
4-3-1-2
35
Monza
3-4-2-13-5-2
34

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 185 matcher mellan 2017 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Perugia2018-05-182019-05-11

FöreR. Breda1.34 35
UnderHan1.28 39−0.06

Frosinone2019-08-112021-03-20

FöreMarco Baroni0.77 22
UnderHan1.39 77+0.62
EfterFabio Grosso1.76 86+0.37

Reggiana2023-08-062024-05-10

UnderHan1.29 41
EfterW. Viali1.00 32−0.29

Monza2024-08-092024-12-22

FöreRaffaele Palladino1.36 73
UnderHan0.70 20−0.66
EfterS. Bocchetti0.43 7−0.27

Monza2025-02-162025-05-24

FöreS. Bocchetti0.43 7
UnderHan0.36 14−0.07
EfterPaolo Bianco1.93 43+1.57

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2015
  • Trofeo Silvio BerlusconiItaly2024Tvåa
29 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2015 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Canadian ChampionshipCanada2013Vinnare
  • Serie AItaly2011/2012Tvåa
  • Super CupItaly2011/2012Vinnare
  • Serie AItaly2010/2011Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2007/2008Vinnare
  • FIFA Intercontinental CupWorld2007 JapanVinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2006/2007Vinnare
  • FIFA World CupWorld2006 GermanyVinnare
  • Serie AItaly2004/2005Tvåa
  • Super CupItaly2004/2005Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2004/2005Tvåa
  • Serie AItaly2003/2004Vinnare
  • Super CupItaly2003/2004Tvåa
  • UEFA Super CupEurope2003/2004Vinnare
  • Inter Continental CupWorld2003Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2002/2003Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2002/2003Vinnare
  • Super CupItaly2000/2001Vinnare
  • UEFA European ChampionshipEurope2000 Netherlands/BelTvåa
  • Serie AItaly1999/2000Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly1999/2000Vinnare
  • UEFA Super CupEurope1999/2000Vinnare
  • Serie AItaly1998/1999Tvåa
  • Super CupItaly1998/1999Vinnare
  • UEFA Cup Winners' CupEurope1998/1999Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly1997/1998Vinnare
  • UEFA Europa LeagueEurope1997/1998Tvåa
  • Serie AItaly1995/1996Tvåa
  • Serie AItaly1994/1995Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.83 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.41snitt 1.201.54
HögstFrosinone1.39 p/m på 77
LägstMonza0.56 p/m på 34
Spann0.83 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.30 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför A. Nesta med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.