Nice
Ligue 1 2022/23 · Allianz Riviera · Grundad 1904
- Poäng
- 58
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 15–13–10
- Mål
- 48–37
- Målskillnad
- +11
- Poäng/match
- 1.53
- Vinstprocent
- 39 %
- L. Favretill 1 jan
- D. Digard1 jan–1 jun
- F. Fariolifrån 1 jun
Hemmaarenor
- 2013–2027Allianz Riviera297 matcher·
- 2015Allianz Rivera1 match·
- 2021Stade de l'Aube1 match·
- 2022Stade de France1 match·
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
11matcher
- 9
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 4 poäng av 33
Lika i paus
16matcher
- 4
- Vann
- 9
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Låg under i paus
11matcher
- 2
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 7
- Förlust
Räddade 8 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.24mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.21
- Hemma
- 2.26
- Borta
- Över 1.5 mål25 av 3866 %
- Över 2.5 mål15 av 3839 %
- Över 3.5 mål6 av 3816 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
23 mål i första halvlek, 23 i andra (49 % efter paus). Insläppta: 23 och 15 (39 % efter paus).
Bygger på 47 gjorda och 38 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 48 gjorda och 37 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- +0.15 (+10.7 %)
- I ligan
- 9 av 20
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.14 (-10.0 %)
- I ligan
- 12 av 20
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.43 (-30.6 %)
- I ligan
- 2 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 24.3 %
- Skillnad
- +4.6 % (+18.9 %)
- I ligan
- 5 av 20
- Ligasnitt
- 24.3 %
- Skillnad
- +4.6 % (+18.9 %)
- I ligan
- 13 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
6av 6100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.53
- Skillnad
- -0.06 (-3.6 %)
- I ligan
- 11 av 20
- Ligasnitt
- 1.23
- Skillnad
- +0.35 (+28.5 %)
- I ligan
- 5 av 20
- Ligasnitt
- 0.30
- Skillnad
- -0.41 (-135.1 %)
- Störst i ligan
- 16 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-314 matcher 37 %
- 4-4-25 matcher 13 %
- 3-4-2-14 matcher 11 %
- 4-2-3-14 matcher 11 %
- 3-4-33 matcher 8 %
- 5-4-13 matcher 8 %
- 3-4-1-22 matcher 5 %
- 3-5-22 matcher 5 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
K. Schmeichel35 år | 38 | 3240 | — | — | 0 | — | 6.95 |
M. Bułka22 år | 2 | 180 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dante38 år | 37 | 3300 | 1 | 2 | 6 | — | 7.16 |
J. Todibo22 år | 34 | 2871 | — | — | 4 | — | 6.95 |
| 34 | 2601 | 2 | 9 | 1 | — | 7.07 | |
M. Bard21 år | 35 | 2457 | — | — | 6 | — | 6.88 |
J. Lotomba23 år | 34 | 2453 | — | 2 | 4 | — | 6.85 |
Y. Atal26 år | 18 | 777 | 1 | — | 1 | — | 6.94 |
M. Viti20 år | 9 | 633 | 1 | — | 0 | 0 | 6.55 |
A. Mendy18 år | 25 | 527 | — | 1 | 0 | — | 6.78 |
A. Amraoui18 år | 7 | 292 | 0 | — | 1 | 0 | 6.54 |
J. Bryan28 år | 18 | 176 | — | — | 3 | — | 6.64 |
F. Daniliuc21 år | 2 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 6.90 |
Mittfältare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
K. Thuram21 år | 35 | 2555 | 2 | 4 | 3 | — | 7.03 |
H. Boudaoui22 år | 27 | 1881 | 1 | 2 | 5 | — | 7.07 |
P. Rosario25 år | 31 | 1763 | — | 1 | 6 | — | 6.74 |
A. Ramsey31 år | 27 | 1587 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.92 |
R. Barkley28 år | 27 | 921 | 4 | 2 | 1 | 0 | 6.88 |
M. Lemina28 år | 14 | 844 | — | — | 1 | — | 7.04 |
A. Claude-Maurice24 år | 26 | 602 | 5 | 3 | 0 | — | 6.82 |
Y. Ndayishimiye23 år | 11 | 566 | 1 | — | 2 | — | 7.02 |
A. Beka Beka21 år | 33 | 554 | — | — | 2 | — | 6.65 |
C. Stengs23 år | 4 | 214 | 0 | — | 0 | 0 | 6.65 |
R. Belahyane18 år | 18 | 179 | — | — | 0 | — | 6.85 |
R. Ilie19 år | 12 | 148 | — | — | 0 | — | 6.53 |
| 3 | 66 | 1 | — | 0 | — | 7.30 | |
T. Trinker21 år | 2 | 1 | — | — | 0 | — | — |
Anfallare7
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
G. Laborde28 år | 33 | 2511 | 13 | 3 | 0 | 0 | 7.19 |
N. Pépé27 år | 19 | 1527 | 6 | — | 2 | — | 6.95 |
T. Moffi23 år | 16 | 1333 | 6 | 3 | 2 | — | 7.11 |
B. Bouanani17 år | 19 | 860 | 0 | 4 | 0 | 0 | 7.01 |
B. Brahimi22 år | 26 | 790 | 3 | 2 | 0 | — | 6.73 |
A. Delort30 år | 14 | 781 | 6 | — | 0 | 0 | 6.60 |
A. Gouiri22 år | 4 | 228 | — | — | 0 | — | 6.63 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 2 av 45 rader är märkta.
11 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.