FootSam
FOOTBALL DATA

Allianz Riviera

Nice, Frankrike·Nice

1.67poäng per match
48 %hemmavinster
277spelade matcher
Kapacitet
35 624
Underlag
Naturgräs

Ligue 1, UEFA Europa League, Coupe de France och 5 andra tävlingar, september 2013 till augusti 2026. 279 spelade matcher.

14 matcherobesegrade i rad här 2023–2024 för Nice. 9 vinster, 5 oavgjorda.
8–0mot Saint Etienne 2024 — den största segern platsen sett.
0 av 7Stade Brestois 29 har aldrig vunnit här, på 7 besök.

Nice har ytterligare 65 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Nice på sin hemmaplan2013/14–2026/27

1.67poäng per match
48 %vinstprocent
1336381V–O–F på 277 matcher
403309målskillnad +94
90hållna nollor
63matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2013/14–2026/27
Visa säsong för säsong32 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2013/14Ligue 1179171813+5281.659
2013/14Coupe de France100101-100.000
2014/15Ligue 1196672124-3241.265
2014/15Coupe de la Ligue101033011.000
2015/16Ligue 11812243114+17382.118
2015/16Coupe de France101022011.000
2016/17UEFA Europa League310224-231.000
2016/17Ligue 11914413916+23462.426
2017/18UEFA Champions League201113-210.500
2017/18UEFA Europa League420297+261.501
2017/18Ligue 11910362923+6331.747
2017/18Coupe de la Ligue100112-100.000
2018/19Ligue 11910451914+5341.7910
2018/19Coupe de la Ligue211032+142.001
2019/20Ligue 1158432820+8281.872
2019/20Coupe de France320153+262.001
2020/21UEFA Europa League310246-231.001
2020/21Ligue 1197392530-5241.263
2020/21Coupe de France100102-200.000
2021/22Ligue 11810352620+6331.835
2021/22Coupe de France220061+563.001
2022/23Ligue 1197752418+6281.476
2022/23UEFA Europa Conference League6312107+3101.671
2023/24Ligue 1179442111+10311.8211
2023/24Coupe de France101000011.001
2024/25UEFA Europa League403158-330.750
2024/25Ligue 11711423815+23372.186
2025/26UEFA Champions League100102-200.000
2025/26UEFA Europa League410357-230.750
2025/26Ligue 1185852328-5231.284
2025/26Coupe de France220053+263.000
2026/27Ligue 1101000011.001
Totalt2771336381403309+944621.6790
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Nice på den här arenan

14obesegrad i följd6 maj 2023 – 27 jan. 20249 vinster, 5 oavgjorda
6raka segrar5 mars 2016 – 14 aug. 2016
6hållna nollor i följd27 aug. 2023 – 26 nov. 2023
6raka förluster8 nov. 2020 – 19 dec. 2020

Största segrar

20 sep. 2024Nice80Saint Etienne+8 mål
17 maj 2025Nice60Stade Brestois 29+6 mål
23 sep. 2015Nice61Bordeaux+5 mål
11 jan. 2023Nice61Montpellier+5 mål
22 sep. 2013Nice40Valenciennes+4 mål

Största förluster

26 nov. 2017Nice05Lyon+5 mål emot
21 nov. 2025Nice15Marseille+4 mål emot
25 aug. 2018Nice04Dijon+4 mål emot
8 mars 2026Nice04Rennes+4 mål emot
21 mars 2026Nice04Paris Saint Germain+4 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Nice vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

26
24 okt. 2021Lyon32låg under med 2
11 maj 2022Saint Etienne42låg under med 2
4 feb. 2026Montpellier32låg under med 2
21 dec. 2013Evian TG31låg under med 1
9 aug. 2014Toulouse32låg under med 1

och 21 till

Räddade en poäng

23
29 okt. 2014Metz33låg under med 3
10 mars 2017Caen22låg under med 2
22 sep. 2017Angers22låg under med 2
7 nov. 2024Twente22låg under med 2
1 feb. 2026Stade Brestois 2922låg under med 2

och 18 till

Tappade ledningen

34
1 okt. 2017Marseille24ledde med 2
15 feb. 2018Lokomotiv23ledde med 2
21 feb. 2020Stade Brestois 2922ledde med 2
23 dec. 2020Lorient22ledde med 2
22 feb. 2026Lorient33ledde med 2

och 29 till

Läst ur målen i 277 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Nice här

65klubbar har gästat
37av dem har vunnit här
Paris Saint Germainbästa gäst · 2.38 p/match på 13 besök
Paris Saint Germainflest segrar · 10 av 13 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Monaco158251920-1261.73
Lyon146172320+3191.36
Lille131661016-690.69
Marseille135172021-1161.23
Paris Saint Germain131012299+20312.38
Rennes133461619-3131.00
Nantes123541215-3141.17
Montpellier11218921-1270.64
Toulouse11335813-5121.09
Saint Etienne11227723-1680.73
Visa alla65 klubbar
Angers10325913-4111.10
Reims1014528-670.70
Lorient101451219-770.70
Bordeaux93151117-6101.11
Metz9234813-591.00
Strasbourg8323108+2111.38
Guingamp7214410-671.00
Stade Brestois 297034716-930.43
Lens7025411-720.29
Caen512269-351.00
Dijon520396+361.20
Auxerre503258-330.60
Estac Troyes410357-230.75
Bastia421143+171.75
Amiens300314-300.00
Nimes310245-131.00
Clermont Foot321031+272.33
Le Havre301224-210.33
Ajaccio200205-500.00
Evian TG201135-210.50
Gazelec FC Ajaccio100103-300.00
Nancy100113-200.00
RED Star FC 93100112-100.00
Valenciennes100104-400.00
Paris FC101011011.00
Sochaux100101-100.00
SC Freiburg110031+233.00
Bayer Leverkusen110032+133.00
FC Schalke 04110010+133.00
1. FC Köln101011011.00
Ajax101011011.00
Vitesse100103-300.00
Benfica110020+233.00
SC Braga110010+133.00
Rangers110041+333.00
Bodo/Glimt101011011.00
GO Ahead Eagles100113-200.00
Twente101022011.00
Lazio110031+233.00
Napoli110020+233.00
AS Roma110021+133.00
Real Sociedad101011011.00
FC Basel 1893110021+133.00
Slavia Praha110031+233.00
Hapoel Beer Sheva100101-100.00
Sheriff Tiraspol100113-200.00
Red Bull Salzburg110020+233.00
FK Partizan100112-100.00
Lokomotiv110032+133.00
Zulte Waregem100113-200.00
Maccabi Tel Aviv100102-200.00
FC Krasnodar100112-100.00
Fréjus St-Raphaël100102-200.00
Versailles100102-200.00
Slovácko110021+133.00
IV · Platsen

Publiken

Publiken

Hur många som sett fotboll här

22 078i snitt
28 815som mest
17 630som minst
21 mars 2026Nice04Paris Saint Germain28 815 på plats
7 dec. 2025Nice01Angers17 630 på plats

Tunn täckning. Talen bygger på 17 av arenans 279 spelade matcher (6 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.

V · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 279 färdigspelade matcher

2.61mål per match
729mål totalt
52 %båda lagen målat
51 %över 2,5 mål
25 %över 3,5 mål
20mållösa matcher · 7 %

Vanligaste resultat

1–03312 %
2–13312 %
1–13111 %
0–1228 %
1–2218 %

Målrikaste matcherna

18 nov. 2023France140Gibraltar14 mål
20 sep. 2024Nice80Saint Etienne8 mål
23 sep. 2015Nice61Bordeaux7 mål
11 jan. 2023Nice61Montpellier7 mål

Målklockan

När målen faller här — 729 mål, 420 av hemmalaget och 309 av gästen

91
12 %1–15
112
15 %16–30
136
19 %31–45
109
15 %46–60
119
16 %61–75
162
22 %76–90
Hemmalaget 420 Gästen 309Flest mål i 76–90162 stycken

Klockan bygger på 279 av arenans 279 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 729 mål.

VI · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Nice på arenan.

  1. 1M. Balotelli28mål
  2. 2G. Laborde18mål
  3. 3A. Pléa15mål
  4. 4A. Gouiri14mål
  5. 5H. Ben Arfa13mål
  6. 6A. Delort13mål
  7. 7W. Cyprien13mål
  8. 8K. Dolberg12mål
  9. 9T. Moffi11mål
  10. 10E. Guessand11mål

Listorna bygger på 279 av arenans 279 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 729 mål.