Stade de l'Aube
Troyes, Frankrike·

- Kapacitet
- 21 877
- Underlag
- Naturgräs
Ligue 2, Ligue 1, Coupe de France och 1 tävling till, augusti 2010 till augusti 2026. 317 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Estac Troyes på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong29 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Ligue 2 | 18 | 7 | 4 | 7 | 24 | 22 | +2 | 25 | 1.39 | 4 |
| 2011/12 | Ligue 2 | 19 | 13 | 4 | 2 | 28 | 12 | +16 | 43 | 2.26 | 8 |
| 2012/13 | Ligue 1 | 19 | 6 | 8 | 5 | 25 | 24 | +1 | 26 | 1.37 | 5 |
| 2012/13 | Coupe de France | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2013/14 | Ligue 2 | 19 | 11 | 2 | 6 | 35 | 20 | +15 | 35 | 1.84 | 6 |
| 2013/14 | Coupe de la Ligue | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 3 | +3 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2014/15 | Ligue 2 | 19 | 14 | 4 | 1 | 33 | 8 | +25 | 46 | 2.42 | 13 |
| 2014/15 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | Ligue 1 | 19 | 1 | 7 | 11 | 13 | 36 | -23 | 10 | 0.53 | 3 |
| 2015/16 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | Ligue 2 | 19 | 13 | 4 | 2 | 34 | 14 | +20 | 43 | 2.26 | 10 |
| 2017/18 | Ligue 1 | 19 | 7 | 3 | 9 | 17 | 22 | -5 | 24 | 1.26 | 7 |
| 2017/18 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | Coupe de France | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2018/19 | Ligue 2 | 19 | 12 | 1 | 6 | 25 | 15 | +10 | 37 | 1.95 | 8 |
| 2018/19 | Coupe de la Ligue | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2019/20 | Ligue 2 | 14 | 8 | 1 | 5 | 20 | 17 | +3 | 25 | 1.79 | 4 |
| 2019/20 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | Ligue 2 | 19 | 15 | 3 | 1 | 32 | 15 | +17 | 48 | 2.53 | 9 |
| 2021/22 | Ligue 1 | 19 | 5 | 7 | 7 | 19 | 19 | 0 | 22 | 1.16 | 6 |
| 2021/22 | Coupe de France | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2022/23 | Ligue 1 | 19 | 1 | 11 | 7 | 19 | 30 | -11 | 14 | 0.74 | 1 |
| 2023/24 | Ligue 2 | 19 | 7 | 5 | 7 | 29 | 26 | +3 | 26 | 1.37 | 3 |
| 2024/25 | Ligue 2 | 17 | 7 | 4 | 6 | 18 | 13 | +5 | 25 | 1.47 | 9 |
| 2024/25 | Coupe de France | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2025/26 | Ligue 2 | 17 | 14 | 1 | 2 | 40 | 17 | +23 | 43 | 2.53 | 6 |
| 2025/26 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026/27 | Ligue 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| Totalt | 311 | 147 | 72 | 92 | 438 | 337 | +101 | 513 | 1.65 | 106 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Estac Troyes på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Estac Troyes vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
16och 11 till
Räddade en poäng
31och 26 till
Läst ur målen i 309 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Estac Troyes här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Clermont Foot | 13 | 5 | 2 | 6 | 14 | 16 | -2 | 17 | 1.31 |
| Ajaccio | 11 | 2 | 3 | 6 | 11 | 17 | -6 | 9 | 0.82 |
| Angers | 9 | 3 | 2 | 4 | 14 | 16 | -2 | 11 | 1.22 |
| Nancy | 9 | 2 | 2 | 5 | 13 | 17 | -4 | 8 | 0.89 |
| Lens | 9 | 3 | 2 | 4 | 11 | 12 | -1 | 11 | 1.22 |
| Amiens | 8 | 1 | 0 | 7 | 4 | 16 | -12 | 3 | 0.38 |
| Reims | 8 | 0 | 1 | 7 | 8 | 17 | -9 | 1 | 0.13 |
| Stade Brestois 29 | 8 | 3 | 2 | 3 | 10 | 9 | +1 | 11 | 1.38 |
| Auxerre | 8 | 2 | 2 | 4 | 8 | 13 | -5 | 8 | 1.00 |
| Le Havre | 8 | 2 | 2 | 4 | 7 | 10 | -3 | 8 | 1.00 |
Visa alla59 klubbar
| Metz | 8 | 2 | 1 | 5 | 4 | 9 | -5 | 7 | 0.88 |
| Laval | 8 | 1 | 2 | 5 | 4 | 14 | -10 | 5 | 0.63 |
| Saint Etienne | 8 | 5 | 2 | 1 | 12 | 8 | +4 | 17 | 2.13 |
| Caen | 7 | 1 | 0 | 6 | 7 | 14 | -7 | 3 | 0.43 |
| Guingamp | 7 | 4 | 1 | 2 | 7 | 7 | 0 | 13 | 1.86 |
| Grenoble | 7 | 1 | 1 | 5 | 6 | 13 | -7 | 4 | 0.57 |
| Valenciennes | 7 | 1 | 3 | 3 | 5 | 9 | -4 | 6 | 0.86 |
| Chateauroux | 7 | 1 | 0 | 6 | 3 | 15 | -12 | 3 | 0.43 |
| Bordeaux | 6 | 4 | 0 | 2 | 10 | 7 | +3 | 12 | 2.00 |
| Montpellier | 6 | 2 | 3 | 1 | 4 | 3 | +1 | 9 | 1.50 |
| Nantes | 6 | 3 | 1 | 2 | 4 | 3 | +1 | 10 | 1.67 |
| Rennes | 6 | 2 | 3 | 1 | 11 | 9 | +2 | 9 | 1.50 |
| Lorient | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 8 | -2 | 8 | 1.33 |
| Paris FC | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 4 | +4 | 11 | 1.83 |
| Tours | 6 | 2 | 0 | 4 | 8 | 11 | -3 | 6 | 1.00 |
| Bastia | 6 | 0 | 2 | 4 | 1 | 7 | -6 | 2 | 0.33 |
| Lille | 5 | 0 | 3 | 2 | 3 | 7 | -4 | 3 | 0.60 |
| Lyon | 5 | 5 | 0 | 0 | 12 | 2 | +10 | 15 | 3.00 |
| Marseille | 5 | 2 | 2 | 1 | 7 | 5 | +2 | 8 | 1.60 |
| Nice | 5 | 2 | 2 | 1 | 7 | 5 | +2 | 8 | 1.60 |
| Paris Saint Germain | 5 | 5 | 0 | 0 | 17 | 2 | +15 | 15 | 3.00 |
| Monaco | 5 | 2 | 3 | 0 | 8 | 4 | +4 | 9 | 1.80 |
| Toulouse | 5 | 3 | 2 | 0 | 9 | 1 | +8 | 11 | 2.20 |
| Niort | 5 | 0 | 1 | 4 | 3 | 12 | -9 | 1 | 0.20 |
| Sochaux | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 6 | 0 | 7 | 1.40 |
| Rodez | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 6 | +2 | 7 | 1.40 |
| Dijon | 4 | 0 | 1 | 3 | 0 | 5 | -5 | 1 | 0.25 |
| Nimes | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.00 |
| Strasbourg | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 9 | -7 | 2 | 0.50 |
| Gazelec FC Ajaccio | 4 | 0 | 2 | 2 | 1 | 3 | -2 | 2 | 0.50 |
| Orleans | 4 | 1 | 0 | 3 | 6 | 9 | -3 | 3 | 0.75 |
| RED Star FC 93 | 4 | 0 | 1 | 3 | 4 | 8 | -4 | 1 | 0.25 |
| PAU | 4 | 0 | 1 | 3 | 5 | 11 | -6 | 1 | 0.25 |
| Le Mans | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 4 | +1 | 6 | 1.50 |
| Dunkerque | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 9 | -6 | 3 | 0.75 |
| Boulogne | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 |
| Evian TG | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.33 |
| Annecy | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 4 | 1.33 |
| Istres | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 4 | 1.33 |
| Arles | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 3 | 1.00 |
| Chambly Thelle FC | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 4 | 2.00 |
| Créteil-Lusitanos | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Sedan | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Beziers | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bourg-en-bresse 01 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Quevilly | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Concarneau | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| CA Bastia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Martigues | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 317 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 788 mål, 446 av hemmalaget och 342 av gästen
Klockan bygger på 315 av arenans 317 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 788 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Estac Troyes på arenan.
- 1B. Nivet32mål
- 2Marcos Roberto Pereira dos Santos18mål
- 3A. Niané17mål
- 4Y. Touzghar17mål
- 5Stéphane Darbion15mål
- 6R. Ripart13mål
- 7C. Jean13mål
- 8T. Bentayeb12mål
- 9G. Gimbert11mål
- 10R. Saïd10mål
Listorna bygger på 315 av arenans 317 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 788 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.