Bordeaux
Ligue 1 2021/22 · Stade Matmut-Atlantique · Grundad 1881
- Poäng
- 31
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 6–13–19
- Mål
- 52–91
- Målskillnad
- -39
- Poäng/match
- 0.82
- Vinstprocent
- 16 %
- É. Bedouet
- D. Guionfrån 1 feb
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
9matcher
- 2
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Tappade 17 poäng av 27
Lika i paus
11matcher
- 2
- Vann
- 7
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Låg under i paus
18matcher
- 2
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 14
- Förlust
Räddade 8 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.76mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 3.05
- Hemma
- 4.47
- Borta
- Över 1.5 mål34 av 3889 %
- Över 2.5 mål25 av 3866 %
- Över 3.5 mål20 av 3853 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
23 mål i första halvlek, 28 i andra (53 % efter paus). Insläppta: 43 och 42 (47 % efter paus).
Bygger på 53 gjorda och 90 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 52 gjorda och 91 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.55 (-40.3 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.04 (-2.5 %)
- I ligan
- 9 av 20
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- +0.99 (+70.9 %)
- I ligan
- 20 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 25.5 %
- Skillnad
- -20.2 % (-79.4 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 25.5 %
- Skillnad
- +6.1 % (+24.0 %)
- I ligan
- 14 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
2av 2100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.55
- Skillnad
- -0.71 (-45.6 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.18
- Skillnad
- -0.40 (-33.4 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 0.36
- Skillnad
- -0.31 (-85.5 %)
- Störst i ligan
- 15 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-4-1-28 matcher 21 %
- 3-4-2-17 matcher 18 %
- 4-2-3-15 matcher 13 %
- 4-4-24 matcher 11 %
- 5-3-24 matcher 11 %
- 4-1-3-23 matcher 8 %
- 4-3-33 matcher 8 %
- 4-4-1-13 matcher 8 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. Costil34 år | 25 | 2250 | 0 | — | 1 | 0 | 6.45 |
G. Poussin22 år | 13 | 1170 | 0 | — | 3 | 0 | 6.62 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ricardo Mangas23 år | 29 | 2361 | 3 | 1 | 2 | — | 6.48 |
E. Kwateng24 år | 29 | 2002 | 1 | — | 4 | — | 6.62 |
S. Gregersen26 år | 24 | 1954 | 1 | 1 | 7 | 0 | 6.70 |
T. Pembélé18 år | 26 | 1418 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.37 |
A. Ahmedhodžić22 år | 15 | 1350 | 0 | 1 | 6 | 0 | 6.77 |
Mexer32 år | 16 | 1226 | 1 | — | 2 | — | 6.53 |
G. Mensah23 år | 23 | 1212 | 0 | 2 | 1 | — | 6.55 |
Laurent Koscielny35 år | 11 | 936 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.79 |
Marcelo34 år | 11 | 902 | 0 | — | 5 | 0 | 6.66 |
A. Medioub23 år | 10 | 619 | 0 | — | 0 | 0 | 6.64 |
L. Benito29 år | 1 | 62 | 0 | — | 0 | — | 6.30 |
J. Louis-Jean17 år | 1 | 11 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
P. Baysse33 år | 2 | 9 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Mittfältare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Onana21 år | 23 | 1845 | 3 | 2 | 3 | — | 6.94 |
R. Oudin24 år | 33 | 1742 | 4 | 5 | 6 | 0 | 6.92 |
J. Guilavogui30 år | 15 | 1332 | 1 | 1 | 4 | 0 | 7.07 |
Fransérgio30 år | 26 | 1252 | 0 | 1 | 8 | 0 | 6.41 |
Otávio27 år | 16 | 1149 | 0 | — | 3 | 0 | 6.79 |
T. Lacoux19 år | 13 | 913 | 0 | — | 5 | — | 6.45 |
D. Ignatenko24 år | 11 | 689 | 0 | 3 | 3 | 1 | 6.86 |
I. Sissokho19 år | 7 | 439 | 0 | — | 2 | 1 | 6.58 |
T. Bašić24 år | 3 | 212 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.87 |
Y. Adli21 år | 4 | 116 | 1 | 7 | 0 | 0 | 6.91 |
J. Mwanga18 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 7.00 |
M. Zerkane22 år | 6 | 77 | 0 | — | 0 | 0 | 6.36 |
Rubén Pardo28 år | 1 | 5 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hwang Ui-Jo28 år | 32 | 2523 | 11 | 2 | 3 | — | 6.69 |
J. Dilrosun23 år | 32 | 1737 | 2 | 6 | 3 | 0 | 6.83 |
A. Elis25 år | 20 | 1414 | 9 | 1 | 2 | — | 6.75 |
S. Mara19 år | 26 | 895 | 6 | — | 2 | 0 | 6.76 |
M. Niang26 år | 22 | 772 | 3 | 1 | 3 | — | 6.68 |
S. Kalu23 år | 11 | 323 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.75 |
Jimmy Briand36 år | 17 | 211 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6.72 |
T. Klidje20 år | 5 | 80 | 0 | — | 0 | 0 | 6.90 |
D. Bakwa18 år | 6 | 43 | 0 | — | 0 | 0 | 6.58 |
A. Traoré19 år | 1 | 18 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
J. Maja22 år | 2 | 7 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
8 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.