Reims
Ligue 1 2021/22 · Stade Auguste-Delaune · Grundad 1909
- Poäng
- 46
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 11–13–14
- Mål
- 43–44
- Målskillnad
- -1
- Poäng/match
- 1.21
- Vinstprocent
- 29 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
10matcher
- 5
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Tappade 13 poäng av 30
Lika i paus
21matcher
- 6
- Vann
- 10
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
7matcher
- 0
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Räddade 1 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.29mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.53
- Hemma
- 2.05
- Borta
- Över 1.5 mål26 av 3868 %
- Över 2.5 mål16 av 3842 %
- Över 3.5 mål7 av 3818 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
18 mål i första halvlek, 20 i andra (48 % efter paus). Insläppta: 15 och 25 (56 % efter paus).
Bygger på 42 gjorda och 45 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 43 gjorda och 44 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.16 (-11.4 %)
- I ligan
- 12 av 20
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.27 (-19.4 %)
- I ligan
- 15 av 20
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.24 (-17.4 %)
- I ligan
- 7 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 25.5 %
- Skillnad
- +3.4 % (+13.5 %)
- I ligan
- 6 av 20
- Ligasnitt
- 25.5 %
- Skillnad
- +8.7 % (+34.3 %)
- I ligan
- 17 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.55
- Skillnad
- -0.44 (-28.6 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 1.18
- Skillnad
- +0.13 (+11.0 %)
- I ligan
- 7 av 20
- Ligasnitt
- 0.36
- Skillnad
- -0.57 (-158.1 %)
- Störst i ligan
- 19 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-4-2-16 matcher 16 %
- 5-3-26 matcher 16 %
- 3-5-25 matcher 13 %
- 3-1-4-23 matcher 8 %
- 3-4-1-23 matcher 8 %
- 4-2-3-13 matcher 8 %
- 4-3-33 matcher 8 %
- 4-4-23 matcher 8 %
- 3-4-32 matcher 5 %
- 3-5-1-11 match 3 %
- 4-4-1-11 match 3 %
- 4-5-11 match 3 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter1
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
P. Rajković25 år | 38 | 3420 | 0 | — | 3 | 0 | 7.06 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
W. Faes23 år | 37 | 3330 | 4 | — | 2 | 0 | 7.02 |
Y. Abdelhamid33 år | 34 | 2984 | 2 | — | 5 | 1 | 6.80 |
G. Konan25 år | 28 | 2422 | 1 | 3 | 1 | — | 6.86 |
T. Foket26 år | 29 | 2242 | 1 | — | 5 | 0 | 6.69 |
A. Gravillon23 år | 26 | 2141 | 0 | — | 9 | — | 6.77 |
M. Busi21 år | 18 | 1294 | 1 | — | 3 | 0 | 6.71 |
B. Locko19 år | 24 | 1006 | 1 | 1 | 4 | 0 | 6.63 |
S. Sissoko22 år | 8 | 168 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
F. Doucouré20 år | 3 | 152 | 0 | — | 0 | 0 | 6.90 |
M. Mbow21 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 7.30 |
I. Diakité17 år | 1 | 3 | 0 | — | 0 | 0 | 6.00 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Matusiwa23 år | 29 | 2469 | 1 | 1 | 7 | 1 | 7.08 |
M. Munetsi25 år | 24 | 1884 | 5 | 1 | 8 | 0 | 6.97 |
I. Kebbal23 år | 31 | 1780 | 1 | 4 | 1 | 0 | 6.90 |
D. Lopy19 år | 26 | 1645 | 0 | — | 4 | 0 | 6.60 |
A. Flips21 år | 25 | 1056 | 2 | 4 | 2 | 0 | 7.06 |
Moreto Cassamá23 år | 17 | 807 | 2 | — | 1 | 0 | 6.84 |
V. Berisha28 år | 13 | 453 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6.55 |
J. Cajuste21 år | 8 | 364 | 2 | — | 0 | 0 | 6.65 |
K. Doumbia18 år | 8 | 347 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6.75 |
M. Adeline17 år | 8 | 347 | 0 | — | 1 | 0 | 6.59 |
X. Chavalerin30 år | 3 | 219 | 0 | — | 0 | 0 | 6.90 |
M. Cafaro24 år | 4 | 194 | 0 | — | 2 | 0 | 6.55 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
N. Mbuku19 år | 31 | 1421 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6.70 |
H. Ekitike19 år | 24 | 1273 | 10 | 3 | 1 | 1 | 6.88 |
E. Touré19 år | 21 | 1199 | 2 | 4 | 2 | — | 6.82 |
M. van Bergen21 år | 20 | 986 | 0 | — | 1 | 0 | 6.75 |
A. Zeneli26 år | 9 | 410 | 2 | 3 | 0 | — | 7.03 |
N. Koffi19 år | 10 | 384 | 1 | — | 1 | — | 6.59 |
A. Donis24 år | 13 | 363 | 0 | — | 0 | 1 | 6.30 |
F. Hornby21 år | 8 | 349 | 0 | — | 1 | 0 | 6.80 |
M. Doumbia26 år | 4 | 82 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
K. Sierhuis23 år | 2 | 80 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
8 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.