FootSam
FOOTBALL DATA

Stade Auguste-Delaune

Reims, Frankrike·Reims

1.60poäng per match
45 %hemmavinster
106spelade matcher
Kapacitet
21 684
Underlag
Naturgräs

Ligue 2, Ligue 1, Coupe de France och 1 tävling till, augusti 2015 till augusti 2026. 109 spelade matcher.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Reims på sin hemmaplan2015/16–2026/27

1.60poäng per match
45 %vinstprocent
482632V–O–F på 106 matcher
158111målskillnad +47
35hållna nollor
26matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2015/16–2026/27
Visa säsong för säsong10 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2015/16Ligue 1197572823+5261.372
2016/17Ligue 2199552215+7321.688
2016/17Coupe de la Ligue100125-300.000
2017/18Ligue 21914234110+31442.3210
2023/24Ligue 19333990121.333
2024/25Ligue 11844101828-10160.892
2024/25Coupe de France101011011.000
2025/26Ligue 2179532816+12321.889
2025/26Coupe de France110030+333.001
2026/27Ligue 2211064+242.000
Totalt106482632158111+471701.6035
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Reims på den här arenan

7obesegrad i följd19 sep. 2017 – 16 jan. 20186 vinster, 1 oavgjorda
6raka segrar9 feb. 2018 – 27 apr. 2018
4hållna nollor i följd24 jan. 2026 – 21 feb. 2026
3raka förluster17 okt. 2015 – 7 nov. 2015

Största segrar

19 sep. 2017Reims50Gazelec FC Ajaccio+5 mål
16 dec. 2017Reims51Valenciennes+4 mål
9 mars 2018Reims40Chateauroux+4 mål
8 dec. 2025Reims40Laval+4 mål
29 aug. 2015Reims41Lorient+3 mål

Största förluster

9 aug. 2016Reims25Le Havre+3 mål emot
11 jan. 2025Reims24Nice+2 mål emot
4 okt. 2025Reims24Grenoble+2 mål emot
9 jan. 2016Reims13Toulouse+2 mål emot
29 maj 2025Reims13Metz+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Reims vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

6
9 maj 2026PAU53låg under med 2
3 feb. 2016Angers21låg under med 1
16 dec. 2017Valenciennes51låg under med 1
1 sep. 2024Rennes21låg under med 1
3 jan. 2026Annecy21låg under med 1

och 1 till

Räddade en poäng

9
28 nov. 2015Rennes22låg under med 1
12 dec. 2015Nice11låg under med 1
24 jan. 2016Saint Etienne11låg under med 1
3 feb. 2017Tours11låg under med 1
27 feb. 2017Stade Brestois 2911låg under med 1

och 4 till

Tappade ledningen

17
14 aug. 2026Dunkerque33ledde med 2
19 sep. 2015Paris Saint Germain11ledde med 1
28 nov. 2015Rennes22ledde med 1
5 dec. 2015Estac Troyes11ledde med 1
9 jan. 2016Toulouse13ledde med 1

och 12 till

Läst ur målen i 106 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Reims här

48klubbar har gästat
26av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Montpellier420279-261.50
Le Havre421174+371.75
Lens421164+271.75
Lille320131+262.00
Marseille300315-400.00
Nantes311133041.33
Nice312053+251.67
Monaco312021+151.67
Rennes301246-210.33
Toulouse320164+262.00
Visa alla48 klubbar
Clermont Foot300327-500.00
Gazelec FC Ajaccio310228-631.00
Stade Brestois 29321042+272.33
Auxerre310225-331.00
Estac Troyes302113-220.67
Saint Etienne311132+141.33
Angers210122031.50
Lyon201125-310.50
Paris Saint Germain202022021.00
Amiens211021+142.00
Guingamp210111031.50
Nimes202033021.00
Strasbourg211021+142.00
Lorient210124-231.50
Ajaccio200204-400.00
Nancy201114-310.50
Orleans210122031.50
RED Star FC 93200235-200.00
Valenciennes201115-410.50
Metz210143+131.50
Niort200214-300.00
Sochaux210113-231.50
Bourg-en-bresse 01200204-400.00
Tours201112-110.50
Laval210124-231.50
Le Mans200204-400.00
Dunkerque211054+142.00
Bastia211010+142.00
Annecy200225-300.00
Bordeaux100114-300.00
Caen110010+133.00
Grenoble110042+233.00
Chateauroux100104-400.00
Paris FC101011011.00
Quevilly100112-100.00
PAU100135-200.00
Boulogne101000011.00
Rodez110021+133.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 109 färdigspelade matcher

2.56mål per match
279mål totalt
50 %båda lagen målat
44 %över 2,5 mål
24 %över 3,5 mål
8mållösa matcher · 7 %

Vanligaste resultat

1–11615 %
1–01312 %
0–11110 %
2–198 %
0–087 %

Målrikaste matcherna

9 maj 2026Reims53PAU8 mål
9 aug. 2016Reims25Le Havre7 mål
16 dec. 2017Reims51Valenciennes6 mål
6 okt. 2024Reims42Montpellier6 mål
11 jan. 2025Reims24Nice6 mål

Målklockan

När målen faller här — 279 mål, 163 av hemmalaget och 116 av gästen

49
18 %1–15
33
12 %16–30
44
16 %31–45
48
17 %46–60
50
18 %61–75
55
20 %76–90
Hemmalaget 163 Gästen 116Flest mål i 76–9055 stycken

Klockan bygger på 109 av arenans 109 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 279 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Reims på arenan.

  1. 1P. Chavarría13mål
  2. 2Keito Nakamura12mål
  3. 3J. Siebatcheu10mål
  4. 4G. Kyei10mål
  5. 5Diego Rigonato9mål
  6. 6R. Oudin8mål
  7. 7G. Charbonnier5mål
  8. 8O. Diakité5mål
  9. 9A. Tia5mål
  10. 10N. de Préville4mål

Listorna bygger på 109 av arenans 109 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 279 mål.