FootSam
FOOTBALL DATA

Stade Matmut-Atlantique

Bordeaux, Frankrike·Bordeaux

1.50poäng per match
41 %hemmavinster
113spelade matcher
Kapacitet
42 115
Underlag
Naturgräs

Ligue 1, Ligue 2, Coupe de France och 2 andra tävlingar, februari 2016 till december 2024. 116 spelade matcher.

Bordeaux har ytterligare 98 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Bordeaux på sin hemmaplan2018/19–2023/24

1.50poäng per match
41 %vinstprocent
463136V–O–F på 113 matcher
163122målskillnad +41
42hållna nollor
31matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2018/19–2023/24
Visa säsong för säsong12 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2018/19Ligue 1197662421+3271.426
2019/20Ligue 1134541912+7171.314
2019/20Coupe de la Ligue110020+233.001
2019/20Coupe de France110020+233.001
2020/21Ligue 1197481921-2251.329
2020/21Coupe de France100102-200.000
2021/22Ligue 1193792533-8160.841
2021/22Coupe de France1100100+1033.001
2022/23Ligue 2181242289+19402.2210
2022/23Coupe de France100112-100.000
2023/24Ligue 21910543119+12351.849
2023/24Coupe de France100123-100.000
Totalt113463136163122+411691.5042
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Bordeaux på den här arenan

9obesegrad i följd18 feb. 2023 – 26 aug. 20238 vinster, 1 oavgjorda
7raka segrar18 mars 2023 – 26 aug. 2023
7hållna nollor i följd18 mars 2023 – 26 aug. 2023
4raka förluster27 feb. 2021 – 18 apr. 2021

Största segrar

3 dec. 2019Bordeaux60Nimes+6 mål
30 aug. 2022Bordeaux40Quevilly+4 mål
3 maj 2024Bordeaux40Ajaccio+4 mål
7 okt. 2018Bordeaux30Nantes+3 mål

Största förluster

3 feb. 2021Bordeaux03Lille+3 mål emot
18 apr. 2021Bordeaux03Monaco+3 mål emot
2 sep. 2023Bordeaux24Auxerre+2 mål emot
23 dec. 2020Bordeaux13Reims+2 mål emot
12 aug. 2018Bordeaux02Strasbourg+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Bordeaux vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

4
31 okt. 2021Reims32låg under med 2
5 dec. 2018Saint Etienne32låg under med 1
24 nov. 2019Monaco21låg under med 1
10 apr. 2022Metz31låg under med 1

Räddade en poäng

10
30 mars 2024Paris FC33låg under med 2
16 sep. 2018Nimes33låg under med 1
2 dec. 2018Paris Saint Germain22låg under med 1
17 aug. 2019Montpellier11låg under med 1
21 sep. 2019Stade Brestois 2922låg under med 1

och 5 till

Tappade ledningen

19
20 apr. 2022Saint Etienne22ledde med 2
28 okt. 2023Rodez22ledde med 2
16 sep. 2018Nimes33ledde med 1
23 dec. 2018Amiens11ledde med 1
17 mars 2019Rennes11ledde med 1

och 14 till

Läst ur målen i 113 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Bordeaux här

43klubbar har gästat
23av dem har vunnit här
Nicebästa gäst · 2.20 p/match på 5 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Saint Etienne623187+191.50
Nice532063+3112.20
Dijon5014310-710.20
Angers411234-141.00
Lyon422075+282.00
Marseille412112-151.25
Montpellier431072+5102.50
Nantes402216-520.50
Paris Saint Germain431074+3102.50
Monaco411265+141.00
Visa alla43 klubbar
Nimes4013312-910.25
Rennes412144051.25
Strasbourg430196+392.25
Metz410338-530.75
Lille320163+362.00
Amiens302124-220.67
Caen302112-120.67
Guingamp311111041.33
Reims320164+262.00
Stade Brestois 29311144041.33
Toulouse210132+131.50
Lorient201112-110.50
Grenoble200204-400.00
Valenciennes201113-210.50
Estac Troyes220030+363.00
Paris FC201145-110.50
Lens210135-231.50
Quevilly201104-410.50
Laval210113-231.50
PAU201134-110.50
Bastia210134-131.50
Annecy200214-300.00
Ajaccio100104-400.00
Clermont Foot110020+233.00
Auxerre110042+233.00
Le Havre110021+133.00
Niort100101-100.00
Sochaux100112-100.00
Le Mans100102-200.00
Concarneau100101-100.00
Rodez101022011.00
Dunkerque100102-200.00
Les Jumeaux M'Zouasia1001010-1000.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 116 färdigspelade matcher

2.56mål per match
297mål totalt
46 %båda lagen målat
45 %över 2,5 mål
26 %över 3,5 mål
12mållösa matcher · 10 %

Vanligaste resultat

0–01210 %
0–11210 %
1–01210 %
1–11210 %
2–0109 %

Målrikaste matcherna

10 feb. 2016Bordeaux34Nantes7 mål
23 jan. 2022Bordeaux43Strasbourg7 mål
3 dec. 2019Bordeaux60Nimes6 mål
2 sep. 2023Bordeaux24Auxerre6 mål

Målklockan

När målen faller här — 297 mål, 167 av hemmalaget och 130 av gästen

38
13 %1–15
48
16 %16–30
57
19 %31–45
52
18 %46–60
40
13 %61–75
62
21 %76–90
Hemmalaget 167 Gästen 130Flest mål i 76–9062 stycken

Klockan bygger på 116 av arenans 116 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 297 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Bordeaux på arenan.

  1. 1J. Maja16mål
  2. 2Jimmy Briand14mål
  3. 3Hwang Ui-Jo13mål
  4. 4Z. Davitashvili12mål
  5. 5F. Kamano9mål
  6. 6N. de Préville7mål
  7. 7Z. Vipotnik7mål
  8. 8M. Niang6mål
  9. 9Y. Barbet6mål
  10. 10A. Elis6mål

Listorna bygger på 116 av arenans 116 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 297 mål.