Granada CF
Segunda División 2025/26 · Estadio Nuevo Los Cármenes · Grundad 1931
- Poäng
- 48
- Matcher
- 42
- V–O–F
- 12–12–18
- Mål
- 50–56
- Målskillnad
- -6
- Poäng/match
- 1.14
- Vinstprocent
- 29 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
12matcher
- 10
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 5 poäng av 36
Lika i paus
19matcher
- 2
- Vann
- 9
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Låg under i paus
11matcher
- 0
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Räddade 2 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.52mål per match, båda lagens · 42 matcher
- 2.52
- Hemma
- 2.52
- Borta
- Över 1.5 mål27 av 4264 %
- Över 2.5 mål18 av 4243 %
- Över 3.5 mål12 av 4229 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
31 mål i första halvlek, 18 i andra (37 % efter paus). Insläppta: 26 och 31 (54 % efter paus).
Bygger på 49 gjorda och 57 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 50 gjorda och 56 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.23 (-16.5 %)
- I ligan
- 14 av 22
- Ligasnitt
- 1.31
- Skillnad
- -0.12 (-9.0 %)
- I ligan
- 14 av 22
- Ligasnitt
- 1.31
- Skillnad
- +0.02 (+1.5 %)
- I ligan
- 11 av 22
Stabilitet
- Ligasnitt
- 26.2 %
- Skillnad
- +2.4 % (+9.2 %)
- I ligan
- 6 av 22
- Ligasnitt
- 26.3 %
- Skillnad
- +4.6 % (+17.7 %)
- I ligan
- 14 av 22
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
6 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.58
- Skillnad
- -0.34 (-21.6 %)
- I ligan
- 18 av 22
- Ligasnitt
- 1.16
- Skillnad
- -0.11 (-9.6 %)
- I ligan
- 11 av 22
- Ligasnitt
- 0.42
- Skillnad
- -0.23 (-54.7 %)
- Störst i ligan
- 14 av 22
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-327 matcher 64 %
- 4-2-3-16 matcher 14 %
- 3-4-32 matcher 5 %
- 5-3-22 matcher 5 %
- 3-4-1-21 match 2 %
- 3-5-21 match 2 %
- 4-1-4-11 match 2 %
- 4-4-21 match 2 %
- 5-4-11 match 2 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 26 | 2339 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.02 | |
| 16 | 1359 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.73 | |
| 1 | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.20 |
Försvarare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 34 | 2951 | 3 | 1 | 7 | 1 | 6.96 | |
| 37 | 2817 | 1 | 0 | 9 | 0 | 6.57 | |
| 35 | 2802 | 0 | 0 | 6 | 1 | 6.86 | |
| 36 | 2604 | 3 | 3 | 6 | 0 | 7.12 | |
| 34 | 2557 | 0 | 0 | 7 | 1 | 6.56 | |
| 25 | 1413 | 1 | 0 | 4 | 0 | 6.73 | |
| 21 | 1002 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6.31 | |
| 8 | 497 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.61 | |
| 9 | 417 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.47 | |
| 5 | 375 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.56 | |
| 2 | 138 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5.95 | |
| 1 | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.00 |
Mittfältare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 36 | 2724 | 6 | 4 | 4 | 0 | 6.91 | |
| 35 | 2401 | 9 | 2 | 5 | 0 | 6.96 | |
| 33 | 2352 | 4 | 2 | 11 | 0 | 6.96 | |
| 34 | 2100 | 0 | 2 | 8 | 1 | 6.87 | |
| 33 | 1485 | 4 | 2 | 4 | 0 | 6.77 | |
| 18 | 1210 | 1 | 1 | 4 | 0 | 6.90 | |
| 32 | 1103 | 0 | 4 | 3 | 0 | 6.74 | |
| 28 | 673 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.66 | |
| 4 | 256 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6.80 | |
| 10 | 147 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.62 | |
| 3 | 29 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.50 | |
| 0 | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 | |
| 1 | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 35 | 2268 | 8 | 1 | 5 | 2 | 6.79 | |
S. Faye22 år | 19 | 1611 | 2 | 6 | 2 | — | 6.95 |
| 16 | 809 | 3 | 0 | 1 | 0 | 6.57 | |
| 12 | 505 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6.79 | |
M. Bouldini29 år | 14 | 294 | 0 | 1 | 3 | — | 6.35 |
| 2 | 162 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.60 | |
L. Boyé29 år | 2 | 116 | 0 | 0 | 0 | — | 6.30 |
| 2 | 91 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 | |
| 2 | 68 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 | |
| 3 | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
7 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.